Συνταγή αυγόψωμου με υψηλή ποσότητα αυγού

1. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Συνταγή αυγόψωμου με υψηλή ποσότητα αυγού.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Συνταγή αυγόψωμου με υψηλή ποσότητα αυγού

2. vasileia

vasileia PB New Member

Αυτό κάνει και για τα ζεμπράκια και για τα καναρίνια;

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

H αυγοτροφή αυτή είναι κατάλληλη για όλα τα είδη πουλιών: καναρίνια, εξωτικά, παπαγάλους.

4. agelos77

agelos77 PB New Member

Μπορώ να το βρω έτοιμο;

5. Georgina

Στο εμπόριο μπορείς να βρεις και έτοιμα τέτοια αυγόψωμα συσκευασμένα σε μορφή μικρών κομματιών κέικ, και μπορείς να το προσφέρεις σε παπαγάλους, καναρίνια και εξωτικά πουλιά. Δυστυχώς όμως τα περισσότερα από τα έτοιμα αυτά σκευάσματα δεν περιέχουν την σωστή αναλογία υλικών και περιέχουν πολλά ζάχαρα αλλά και άλλα υλικά που παχαίνουν τα πουλιά.

Ο λόγος που ο συγγραφέας του άρθρου προτείνει τη παρασκευή αυτού του αυγόψωμου, είναι όχι μόνο η χαρά της δημιουργίας, αλλά και οτι το συγκεκριμένο παρασκεύασμα περιέχει στις σωστές αναλογίες υλικών έτσι ώστε να συμβάλουμε με τον τρόπο μας στην υγειινή διατροφή των πουλιών μας. Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών

6. jk21

Δυστυχως δεν ειχα δει τις ερωτησεις στην ωρα τους... Η τζωτζινα βεβαια με καλυψε! Το μονο που εχω να πω στον Αγγελο ειναι οτι αν τυχει και δει το σχολιο μπορει αν θελησει να προσπαθησει να το κανει να μου το πει και να τον βοηθησω απο εδω σε καθε απορια του.

7. ΖΑΓΝΑΦΕΡΗΣ

ΖΑΓΝΑΦΕΡΗΣ PB New Member

Εγώ δίνω στο κοκατίλ μου σκέτο το αυγό και το ψωμί. Πάλι ίδιες βιταμίνες δε θα πάρει;

8. whitemelina

whitemelina PB New Member

Κι εγώ αυτό κάνω.

9. jk21

Αν το ψωμί που δίνεις φίλε είναι από χωριάτικο, αν όχι ολικής άλεσης αλεύρι και όχι λευκό ναι, παρόμοιες βιταμίνες παίρνει. Η προσθήκη στο αυγοψωμο του σησαμέλαιου και του ελαιόλαδου δίνει στο σκεύασμα και επιπλέον ωφέλιμα λιπαρά οξέα και βιταμίνη Ε.

10. Panos Mars

Panos Mars PB New Member

Σε ποση ωρα ψηνεται;

11. Georgina

Ο συγγραφέας του άρθρου αναφέρει: " Μετά ψήνουμε σε φόρμα στους 180 βαθμούς όση ώρα χρειάζεται κάθε φούρνος. Εγώ το ετοιμάζω σε ψωμοπαρασκευαστή ".

Τα συνηθισμένα κέικ χρειάζονται γύρω στην μία ώρα ψήσιμο.

12. 13giannis13

13giannis13 PB New Member

Άμα πάρω αυγοτροφή έτοιμη από pet shop και προσθέσω βρασμένο αυγό είναι μια χαρά;

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Από διατροφικής άποψης είναι μια χαρά και με το παραπάνω και χωρίς να προσθέσεις τίποτα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...