Συνηθειες κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Συνηθειες κοκατιλ, που ξεκίνησε από Tania, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Δεκ 2008.

1. Tania

Tania PB New Member

Παιδια θα ηθελα να ξερω τις συνηθειες των κοκατιλ!Π.χ. καθονται ηρεμα η κοβουν βολτες ολη μερα στο κλουβι?

2. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Εμένα η δικιά μου είναι 2μιση μηνών.Όταν είναι στο κλουβί της και δεν τρώει (σπάνιο), συνήθως κάθεται ήσυχη και παρακολουθεί γύρω της.Με τα παιχνίδια της δεν έχει ασχοληθεί ακόμα.Όταν βαριέται ανεβάίνει στα κάγκελα του κλουβιού και με φωνάζει να την βγάλω έξω.Επίσης όταν φεύγω από το σαλόνι και πάω στα δίπλα δωμάτια να κάνω καμια δουλειά, μου φωνάζει επίσης λες και θα με χάσει..Αυτή τη στιγμή φωνάζει για να την βγάλω έξω..Χιχι! Πάω να την βγάλω γιατί η μπέμπα μου δεν είναι και καθόλου καλλίφωνη!

3. dimitra_1980

Α...π η πιο συνηθισμένη ασχολία της είναι να σκαρφαλώνει γύρω γύρω στο κλουβί.Τις πρώτες μέρες που την είχα ήταν πολύ πιο ήσυχη γιατί δεν είχε συνηθίσει ακόμα το νέο της σπίτι.

4. Tania

Tania PB New Member

Α εσυ τη βγαζεις?Ειναι ηρεμη εξω απο το κλουβι?Η δικια μου που με φωναζει συμαινει οτι θελει να βγει εξω?Λεω να την βγαζω απο την παραεπομενη εβδοαδα που θα με εχει συνηθισει!Τωρα κοβει βολτες στον πατο του κλουβιου κες και την κυνηγαει καμια γατα!Τι συμαινει αυτο?

5. dimitra_1980

Πιστεύω (τα υπόλοιπα παιδιά θα ξέρουν καλύτερα) οτι ακόμα δεν έχει συνηθίσει.Τώρα δεν την πήρες ή κάνω λάθος? Αν ναι μάλλον είναι λίγο ανήσυχη λόγω αλλαγής περιβάλλοντος.Εγώ την πήρα από εκτροφέα πριν 2 βδομάδες και ήταν εντελώς ήμερη.Την βγάζω έξω από την πρώτη μέρα.Το απαιτεί η ίδια δηλαδή.Και να μη θέλω δε μπορώ να κάνω αλλιώς!

6. Tania

Tania PB New Member

Λες?Νζ μην τη βαλλω δηλαδη διπλα στα ρινκνεκ?

7. dimitra_1980

Δε νομίζω οτι πειράζει (αν είναι σε ξεχωριστά κλουβιά βέβαια και αφού τελειώσει η καραντίνα).

8. Tania

Tania PB New Member

Παιδια τωρα που το εβαλα διπλα στα ρινκνεκ ησυχασε!Να την αφησω?

9. dimitra_1980

Τάνια κανονικά θα έπρεπε να τηρήσεις την καραντίνα για ένα διάστημα για την ασφάλεια και των ρίνκνεκ και του κοκατίλ
    Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Τώρα όμως είναι αργά.Ας ελπίσουμε τα πουλάκια να μην αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα

10. Tania

Tania PB New Member

Ειναι πολυ φιλικοι!Δεν τσακονονται!Δημητρα ξεχασα να ανφερω πως ειμαι εναντιον της καραντινας...

11. dimitra_1980

Καλά, μπορεί να τα βρουν και να μη τσακώνονται.Από θέμα ασφάλειας το λέω.Εγώ παρόλο που έχω μικρό σπίτι και έχω καναρίνι και Budgie, ακόμα δεν έχω φέρει σε επαφή το κοκατίλ με τα υπόλοιπα πουλάκια γιατί τρέμω.Αν πάθει κάποιο κάτι από δική μου απροσεξία θα σκάσω από το κακό μου (φτου φτου μακριά από μας).Και μέχρι να γίνω μέλος στο φόρουμ δεν είχα ιδέα για την καραντίνα παρόλο που στο παρελθόν είχα πολλές φορές πουλάκια.

12. Tania

Tania PB New Member

Τα σιδερα των κλουβιων δεν τα εχω κολλητα!Δεν φτανε να τσιμπησει ο ενας τον αλλο!

13. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Εναντίον της καραντίνας γιατί ? Η καραντίνα είναι μια διαδικασία που αν εφαρμοστεί σωστά μπορεί να σώσει όχι μόνο το νεοεισαχθέν πουλάκι αλλά και τα υπάρχοντα.
    Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

14. Tania

Tania PB New Member

Τι διαβασα το αρθρο!Ευχαριστω!Ειμαι εναντιον της καραντινας γιατι δεν θεωρω δικαιο το να μενει το πουλι μονο του!

15. dimitra_1980

Όχι για να μη τσιμπηθούν μεταξύ τους αλλά μην κολλήσει κάτι το ένα ο άλλο.Δεν ξέρεις τι κουβαλάει το καινούριο πουλάκι

16. Tania

Tania PB New Member

Το σκεφτηκα αλλα η μικρη φενεται υγειεστατη!

17. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πιστεύω να μην πάρεις το μύνημα μου ως προσβλητικό και επιθετικό, αλλά με μια οπτική εξέταση δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κίνδυνοι ελλοχεύουν πίσω απο μία σωστή εικόνα. Είναι πολλές οι ασθένειες οι οποίες κρύβοντε πολύ καλά και εμφανίζοντε απότομα.

18. Tania

Tania PB New Member

Δεν υπαρχει προβλημα με το μυνημα!Εξαλλου δεν εχεις αδικο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...