Συμπεριφορά ringneck

Συζήτηση με θέμα Συμπεριφορά ringneck, που ξεκίνησε από asteras, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Μαϊ 2009.

1. asteras

asteras PB New Member

γιατι οταν τον χαιδευω σπαει το κεφαλη του προς τα πισω και κανει ενα ηχο σαν να θελει να ζευγαρωσει...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δεν ξερω να σου απαντησω στο ερωτημα σου αλλα εχω να σου πω οτι το κλουβι ειναι υπερβολικα μικρο για ενα τετοιο πουλι.Παρε του το αναλογo κλουβι που χρειαζεται για να ναι ευτυχισμενο.

3. grcathens

grcathens PB New Member

Καλησπέρα,
    αρχικά θα συμφωνήσω με τον Φώτη και έπειτα θα ήταν καλό να ξέραμε την ηλικία του, την οποία μπορείς να μάθεις από το δαχτυλίδι του..

Φιλικά, Γιάννης

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όταν λές σπάει το κεφάλι προς τα πίσω τι εννοείς? Τι ήχο κάνει και νομίζεις οτι είναι σημάδι ζευγαρώματος? Το κεφάλι ανεβοκατεβαίνει όταν γίνεται αυτό?

5. asteras

asteras PB New Member

οχι ειναι σταθερο πισο και κανει ενα χαμιλο ηχο.το δαχτυλίδι του εχει 003 005 90 εαν δεν κανο λαθος

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εμενα αυτο μου ακουγεται σαν τη συμπεριφορα των θηλυκων οταν ζητανε αρσενικο. Ετσι εκαναν ολοι οι θηλυκοι παπαγαλοι που ειχα.

Ανασηκωνει ελαφρως και την ουρα του?

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν ανασηκώνει την ουρά όπως αναφέρει και ο Ανέστης τότε ίσως να είναι δείγμα αναπαραγωγής. Για το δαχτυλίδι σου έχω απαντήσει εδώ https://petbirds.gr/threads/Τι-είδος-είναι-ο-παπαγάλος-μου.13904/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Ιουλ 2016
  8. constadinos

constadinos PB New Member

Μηπως απλως σκηβει το κεφαλι του για να το χαιδεψεις και ο ηχος αυτος ειναι απο ευχαριστιση?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...