Συμπεριφορά παπαγάλου

Συζήτηση με θέμα Συμπεριφορά παπαγάλου, που ξεκίνησε από TeriAthens, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 28 Μαρ 2008.

1. TeriAthens

TeriAthens PB New Member

όπως έχω αναφέρει έχω 4 παπαγαλάκια εκ των οποίων τα δυο είναι lineolated parakeets. Το αρσενικό ήταν γενικά πολύ ήσυχο πουλάκι, όσο η θηλυκιά ήταν στη φωλιά, ήταν "φρουρός" και λίγο επιθετικός όταν "παραβιάζαμε" τον χώρο του, για να βάλουμε τροφή ή νερό. Το θέμα είναι οτι εδώ και αρκετές μέρες βγήκε το θηλυκό από τη φωλιά, αλλά το αρσενικό αντί να ηρεμήσει, παραμένει επιθετικός και κυνηγάει τα χέρια μας. Τί να κάνω, τί μου προτείνετε για να τον ηρεμήσω πάλι?

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τελικα κανανε πουλακια? Αν ναι, μπορει να τα υπερασπιζεται και να τα προστατευει! Ειπες εξαλλου οτι αυτη η συμπεριφορα ξεκινησε κατα την περιοδο αναπαραγωγης, οποτε πιθανως να εχει να κανει με αυτο.

3. TeriAthens

TeriAthens PB New Member

δυστυχώς ναι μεν έκαναν πουλάκι, αλλά δεν έζησε πάνω από μια μέρα...δεν ξέρω τί άλλο φταίει...

4. Pigaki

Pigaki PB New Member

Λυπαμαι πολυ:(! Ελπιζω να ξανακανουν πουλακια, υγιη αυτη τη φορα.
    Παντως κι εμενα, παρολο που ηταν ημερος σαν γατακι μαζι μου, οταν πλησιαζα τη φωλια μου εκανε επιθεση! Οποτε δεν νομιζω πως πρεπει να σε ανησυχει. Πιστευω οτι θα του περασει οταν περασει αυτη η περιοδος

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φαινεται σχεδον σιγουρο να ειναι επιθετικη συμπεριφορα λογω της περοδου αναπαραγωγης. Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις πολλα αφου θελεις να τα αφησεις να γεννησουνε. Διαφορετικα μπορεις να βγαλεις τη φωλια. Αλλα αν δε θελεις, απλως να τα ενοχλειτε οσο το δυνατο λιγοτερο μονο για τα απαραιτητα! Μπορει την επομενη φορα να ειστε πιο τυχεροι και να εχετε μωρακια! :D

6. Nikos_000

Nikos_000 PB New Member

μηπως σου κραταει μουτρα για κατι χαχα??και γω θα συμφωνησω με τον Φοιβο..

7. TeriAthens

TeriAthens PB New Member

ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!

τη φωλιά τη βγάλαμε, όταν πλέον και η παπαγαλίνα μας, βγήκε και δεν έμπαινε πια...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...