Συμπεριφορά και Επικοινωνία των Παπαγάλων

1. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Νέο Άρθρο από Maria Pap. με τίτλο: Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλημερα Mike:)
    Η Ρουλα οταν λεει ρουτινα εννοει να μην του αλλαζουμε το προγραμμα!Ρουτινα σαν πουλι δεν ειναι καθολου!Ειναι γεματα εκπληξεις καθε μερα που περναει...
    Συγκεκριμενες ωρες υπνου..βασικοτατο,να μην του αλλαζουμε συνεχεια την θεση του κλουβιου και ακομα καλυτερο αν εχει και συγκεκριμενες ωρες παιχνιδιου και εκπαιδευσης..
    Οι ζακο στρεσσαρονται πολυ ευκολα με εντονες αλλαγες στην καθημερινοτητα τους...;))

3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Mike τα βιβλία γράφουν λεπτομερώς πώς τα ανατρέφουμε. Ρουτίνα εννοεί, κατά τη γνώμη μου, όπως εξήγησε και η Νίκη - Φάμπιο, παρόμοιες, ήρεμες συνθήκες στο πρόγραμμά τους, όχι έντονες - σοβαρές αλλαγές από μέρους μας, που μπορεί να τα ξαφνιάσουν & να τα αναστατώσουν.

4. Sydney

Sydney PB New Member

Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω!

5. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μike το νόημα είναι να μαθαίνουμε για το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά όλων των ειδών! Μας ενδιαφέρει & είναι χρήσιμο να μας γράψεις & να μάθουμε για την ιδιοσυγκρασία τουYellow crest Cockatoos, που βέβαια μπορεί να διαφέρει από τα πιό πάνω γενικά στοιχεία!

6. petros galleos

petros galleos PB New Member

Μαρια καταπληκτικο το αρθρο. Σε ευχαριστουμε.

7. Sydney

Sydney PB New Member

oι παπαγαλοι μαθαινουν να στρεσσαρονται με τις συνεχεις αλλαγες, δεν στρεσσαρονται απο μονοι τους.στο δασος αντιμετωπιζουν ενα σωρο διαφορετικες καταστασεις καθε μερα.τωρα αν καποιος παρει ενα μωρο κ το βαλει σε ενα σημειο του σπιτιου κ ζει σαν αγαλμα, ειναι φυσικο μετα με την παραμικρη αλλαγη να στρεσαρεται..

8. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μike για να γίνει κοινωνικοποίηση, εκπαίδευση, προσαρμογή, προϋπόθεση είναι να υπάρχει ήρεμη ζωή σ'εμάς και στο φιλοξενούμενό μας, για να μπορούμε, κατ'αρχήν να συμβιώνουμε! Εσύ πώς αλλοιώς εννοείς ότι δεν είναι πλάσματα που αγαπούν μιάς μορφής ρουτίνα στο πρόγραμμά τους, απ'τη στιγμή που θα ζήσουν στο περιβάλλον μας? Συγκρίνεις τη ζωή τους στην άγρια ζούγκλα με τις συνθήκες που αντιμετωπίζουν σαν οικόσιτα πουλιά? Θέλεις να μας πεις εσένα πώς ζει ο δικός σου, ποιά είναι η συμπεριφορά ανάμεσά σας? Έχετε αλλαγές, ξαφνικές καταστάσεις, απρόβλεπτες συνθήκες; Το ζητούμενο είναι και ενδιαφέρει, πιστεύω, όλους να μάθουμε και για άλλα είδη, εκτός από τα περιγραφόμενα.

9. Sydney

Sydney PB New Member

αλλο ηρεμη ζωη αλλο ρουτινα..δεν ειπε κανεισ να τρομαζει καποιος το πουλι κτλ..η ρουτινα και η απολυτη σταθεροτητα δημιουργουν πουλια νευρικα, με φοβιες.Βεβαιως κ συγκρινω τη ζωη τους στη ζουγκλα, απο την πρωτη στιγμη που μοιραστηκα τη ζωη μου με παπαγαλους ηξερα οτι ειναι ζωα της ζουγκλας

10. Sydney

Sydney PB New Member

τα δικα μου πουλια μαθανε να απολαμβανουν τοσο μια στοιχειωδη ρουτινα οσο κ συνεχεις αλλαγες χωρις προβληματα..

11. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Kαταλάβαμε την "αντίθεση" σε όσα γράφονται στα βιβλία των πιό πάνω συγγραφέων και κυκλοφορούν - γίνονται αποδεκτά σε Αμερική και Ευρώπη. Τη "θέση" σου δε μας λες. Βάσει ποιών κανόνων μεγάλωσαν τα δικά σου τα πουλιά; Κάτω από ποιές συνθήκες? Από τα προηγούμενα post σου ζητήσαμε να μας πεις, για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας! Ή κυκλοφορούν σε βιβλία και θα μας παραπέμψεις να τα διαβάσουμε?

12. Sydney

Sydney PB New Member

Δεν εχω αντιθεση με οσα γραφονται στα βιβλια αλλα μονο με αυτο:Κατανοήστε τη Συμπεριφορά - Στρες

Για να εμποδίσετε το στρεσάρισμα του πουλιού, προσπαθήστε να του δώσετε μια όσο το δυνατό πιο φυσιολογική και τακτική ρουτίνα. Οι παπαγάλοι είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος πλάσματα ρουτίνας και δεν προσαρμόζονται πάντα καλά στις αιφνίδιες αλλαγές του περιβάλλοντος ή του προγράμματός τους.
    Αντιθεση σε οσα γραφονται γενικα κ αοριστα δεν εχω, γιατι απλα δεν ..γινεται να εχω.

13. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Kατάλαβα ότι έχεις μια γενική και αόριστη αντίθεση. Εγώ πάλι, αν δεν ακούσω συγκεκριμένη άποψη, τεκμηριωμένη, να κρίνω & να συγκρίνω τα αποτελέσματά της, να διασταυρώσω αν συμφωνεί με άλλες έγκυρες, δε μπορώ να αποφασίσω αν θα την αποδεχθώ, αν θα την υιοθετήσω, ή αν θα την απορρίψω. Κάθε ένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει!

14. Sydney

Sydney PB New Member

ειπα οτι δεν θεωρω οτι οι παπαγαλοι ειναι πλασματα ρουτινας κτλ..που την ειδατε την γενικη αντιθεση?

15. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω παλι θα συμωνησω με τη συμπαθεια που τρεφουν οι παπαγαλοι για τη ρουτινα τους. Αυτο το εχω διαβασει αλλα περισσοτερο το παρατηρησει σε οσα πουλια ειχα και με βαση τις μετακινησεις και την αλλαγη περιβαλλοντος κατα κυριο λογο. Αλλαζε η ποσοτητα που τρωγανε, ηταν ανησυχοι, υπερκινητικοι, φωναζαν περισσοτερο και ειχαν πιο ανησυχο υπνο. Και αυτο το εχω καταλαβει εντονοτερα με τον αμαζονιου.
    Επισης αλλαγες στο προγραμμα του υπνου του ακομη και στο σπιτι μας του φερνει παντα εκνευρισμο και υπερκινητικοτητα αν καθυστερησω κι αλλο να τον βαλω στο χωρο που κοιμαται.
    Δεν μιλαμε για αλλαγη αντι να φαει αμυγδαλο ως λιχουδια να φαει μια μερα φουντουκι.

Mike σε τι χωρο εχεις το-τα πουλια σου?

16. Sydney

Sydney PB New Member

αφου ετσι ειχανε μαθει ειναι επομενο.ετσι νομιζα κ εγω απ αυτα που διαβαζα αλλα οταν ειδα πουλια που ειχαν μεγαλωσει με αλλο τροπο απ τον καθιερωμενο κ που ειχαν μια καλη αρχη,το 99% απ αυτα μπορω να πω πως μισουσαν τη ρουτινα.
    Τα πουλια μου ειναι στο σαλονι σε ενα σημειο που μπορον να βλεπουν τι γινεται στο σπιτι αλλα κ που απολαμβανουν privacy.

17. Φοίβος

με ποιον τροπο εννοεις?

για ποσα πουλια μιλας και πως καταλαβες οτι ενα πουλι μισει τη ρουτινα?

18. Sydney

Sydney PB New Member

παρα πολλα πιστεψε με.επειδη τα παρατηρησα μερες κ σε διαφορετικα settings.και δεν εννοω μωρα.

19. Φοίβος

Προφανως δεν θελεις να εξηγησεις τι εννοεις και να στηριξεις την αποψη σου οποτε δεν βλεπω λογο για αυτη την αντιπαραθεση αποψεων. :)

20. Sydney

Sydney PB New Member

oχι δεν θελω δηλαδη ,μαλλον δεν κανει να πω παραπανω.ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...