Συμβουλές για κοκατίλ

Συζήτηση με θέμα Συμβουλές για κοκατίλ, που ξεκίνησε από akis07, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Δεκ 2008.

1. akis07

akis07 PB New Member

γεια σας παιδια και παλι. το κοκατιλ μου παρ'ολο που πλεον τρωει απ'το χερι μου σπορακια αν βαλω το χερι μου μεσα χωρις φαγητο φευγει. τι πρεπει να κανω?

επισης θα ηθελα να βαλω ξυλινες πατηθρες θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?

τελος τι θα πρεπει να κανω και τι να του δινω ωστε να ειναι χαρουμενο και να ζησουμε πολλα πολλα χρονια παρεουλα?

σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας ειστε πραγματικα πολυ χρησιμοι και φαινεται οτι αγαπατε πολυ αυτο που κανετε γιάυτο και σας εμπιστευομαι απολυτα.

συνεχιστε ετσι

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

υπομονη,υπομονη και λιγο ακομα υπομονη!:D
    βαλε το χερι σου μεσα χωρις να το πλησιαζεις ωστε να μην ενοχλητε με το οτι το χερι σου ειναι στο κλουβι...να του μιλας με απαλο τονο,οταν δεις πως δεν ενοχλητε που το χερι σου ειναι στο χωρο του μπορεις να το πλησιαζεις σιγα,σιγα...

κλαδια μπορεις να κοψεις στο μηκος που θες απο ευκαλιπτο ή ελια...απο τον ευκαλυπτο μπορεις ευκολα να τα ξεφλουδισεις με μια φαλτσετα και να ειναι πιο ομορφα...μετα πληντα με ξυδι και μαγειρηκη σοδα...ξεπληνε καλα και αστα στον ηλιο για δυο μερουλες!

αυτα απο εμενα!

3. akis07

akis07 PB New Member

σε ευχαριστω πολυ. επειδη τιρανιεμαι πολυ καιρο για το τι φυλλο ειναι μπορεισ να μου πεις να βγαλω καποιες φωτο και να σου δειξω?

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

...εγω την πατησα με το φυλο του κοκατιλ με φυσικο χρωμα......

αν ειναι αυτο το λευκο στο αβαταρ σου δεν μπορεις να το καταλαβεις απο την εμφανιση...

5. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

τελος τι θα πρεπει να κανω και τι να του δινω ωστε να ειναι χαρουμενο και να ζησουμε πολλα πολλα χρονια παρεουλα?

Να το αγαπάς να το φροντίζεις μαθαίνοντας σιγά σιγά και αποκτώντας εμπειρία θα καταλαβαίνεις τι θέλει και τι όχι απο τη συμπεριφορά του.
    Επίσης να το αφήνεις να αναπνέει, δεν είναι παιχνίδι να μας κάνει ότι θέλουμε και όταν το θέλουμε.Πάντα να φροντίζεις να μαθαίνεις αυτά που διαβάζεις και να τα εφαρμόζεις και τότε θα είστε και οι δύο πολλά χρόνια ευτυχισμένοι.

6. akis07

akis07 PB New Member

στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι αρσενικο. αλλα δεν ξερω. μια ειναι πολυ δραστηριο και φωναζει και την αλλη πολυ ηρεμο. δεν ξερω. η ουρα του ειναι τελειως ασπρη.καπως θα γινεται

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

κελαϊδαει με ρυθμο???
    ο ποιο σιγουρος τροπος ειναι με τεστ dna που νομιζω πως κοστιζει 20€:rolleyes:

8. akis07

akis07 PB New Member

οταν λες με ρυθμο? μπορεις να μου εξηγησεις για να σου πω ακριβως?

9. akis07

akis07 PB New Member

επισης πρεπει να του βαλω φωλια για να κοιμαται? γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

οχι δεν χρηαζετε φωλια...σφυριζει συνεχομενε χωρις παυσεις...ή κανει απλα ενα σφυριγμα???
    δεν ξερω να ανεβαζω και βιντεο...

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

πηγενε στο προφιλ μου στην 14 σελιδα...μου εχει ανεβασει ο φωτης ενα βιντεο...κανει ετσι το δικο σου?

12. jamieo

jamieo PB Member

Είναι ένα όμορφο cockatiel. Μοιάζει μου lutino cockatiel, Οδυσσέας. Αν σφυρίχτρες είναι πολύ πιθανό να είναι ένα αρσενικό. Γυναίκα cockatiels δεν σφύριγμα. Η μόνη φορά που ακούω ένα θηλυκό cockatiel κάνει θόρυβο είναι όταν πραγματοποιείτε μια κλήση ή επικοινωνήστε ζητώντας από φόβο. Male cockatiels θα τραγουδήσουν για να προσελκύσουν τα θηλυκά, καθώς και να καταστήσει τον εαυτό του σημαντικό.

Για να είναι βέβαιη ότι μπορεί να έχει γίνει εξέταση του DNA. Είναι απλές και ανέξοδες όπως περιγράφεται εδώ:
    https://petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/ (inca1099)

Υπομονή και ευγενική συμπεριφορά, όπως προτείνεται από άλλους θα στραφεί σε αυτό το πουλί σας φίλο.

13. akis07

akis07 PB New Member

πηγα στη σελιδα 14 και εχει μονο συζητηση. πρεπει καπου να πατησω? βασικα δεν κανει εναν ηχο και σταματαει κανει συνεχομενες κραυγες αλλα με παυση. και οχι ολη τη μερα οποτε τυχει.
    ειναι λιγο περιεργο

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Κοιταξε το κατω μερος της ουρας του!Λογικα θα κυριαρχει το ασπρο αλλα θα υπαρχουν και κιτρινα σημαδια!Αν αυτα τα κιτρινα σημαδια εννωνονται και σχηματιζουν κυλιδες τοτε ειναι θηλυκο!αν αυτα τα σημαδια ειναι απλα βουλιτσες ειναι αρσενικο.Ο καλυτερος τροπος να το μαθεις ειναι με τεστ DNA.Κοστιζει μονο 20 ευρω!

15. constadinos

constadinos PB New Member

επισης πρεπει να του βαλω φωλια για να κοιμαται? γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει

Ακη φωλια θα του βαλεις αμα αγορασεις θυληκο και θες να ζευγαρωσουν!

16. constadinos

constadinos PB New Member

γεια σας παιδια και παλι. το κοκατιλ μου παρ'ολο που πλεον τρωει απ'το χερι μου σπορακια αν βαλω το χερι μου μεσα χωρις φαγητο φευγει. τι πρεπει να κανω?

Ακη θελει μεγαλη υπομονη για να το αγγιξεις!Να ασχολησε καθημερινα μαζι του,να το προσεχεις και καποτε θα γινει κι αυτο,Ειναι θεμα χρονου.Πιστεψε με!Και εγω παρομοιο με εσενα προβλημα αντιμετωπιζω,αλλα που θα παει δεν θα την εξημερωσω καποτε!
    εχε υπομονη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...