Συμβίωση cockatoo με άλλους παπαγάλους

Συζήτηση με θέμα Συμβίωση cockatoo με άλλους παπαγάλους, που ξεκίνησε από CLIT, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Ιαν 2009.

1. CLIT

CLIT PB New Member

Παιδιά, ξέρει κανείς αν μπορεί να συμβιώσει ένα cockatoo με άλλα είδη παπαγάλων, ή θα ζηλέψει αν ασχολείσαι και με τ' άλλα?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μπορεί να συμβιώσει υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις. Το βασικό πιστεύω είναι ποιος θα είναι ο αρχηγός στο ''κοπάδι'', και τι είδος θα ''εισβάλει'' στο νέο χώρο. Αν το κοκάτου προυπάρχει, θέλει σωστή προσέγγιση με τον νέο ''εισβολέα'', πολύ υπομονή και μεγάλη προσοχή. Αν το κοκάτου μπεί στο χώρο σαν ''νέος'' λόγο όγκου και μόνο θα φοβήσει τα υπόλοιπα και δεν θα αντιμετωπιστεί σοβαρό πρόβλημα (πιστεύω). Όταν πήρα το white eye ο cockatoo σε καμία περίπτωση δεν το είδε σαν μέλος οικογένειας αλλά σαν εισβολέα στην περιοχή του. Μετά απο αρκετό καιρό μπορώ να πώ οτι τον δέχτηκε αλλά κρατά ακόμα επιφυλάξεις. Συμαντικός παράγοντας είναι και το πόσο θα ''παραμελήσεις'' τα υπάρχοντα πουλιά και θα ασχοληθείς με τον νέο πουλί, όπως αναφέρεις πιο πάνω ζήλια.

3. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

rink nek vs cockatoo

τον δικο μου τον εβαλα διπλα απο εναν ρινκ νεκ που ειχα και ουτε καν με περασε απο το μυαλο να τα βαλω μαζι,θα ειχαν σκωτωθει!προπαντως το cockatoo ηταν ετοιμο για μαχη!:eek:

4. CLIT

CLIT PB New Member

Αν μπορεί να συμβιώσει με κάποιο είδος που θα έρθει στο σπίτι μετά από λίγο καιρό, όχι με τα προϋπάρχοντα. Ας πούμε με κάποιο κόνουρα ή caique, για τέτοιο μέγεθος.

5. CLIT

CLIT PB New Member

πάντα εννοώ σε ξεχωριστό κλουβί, αλλά στο ίδιο δωμάτιο.παίζει ρόλο αν ο νέος "ένοικος" θά 'ναι μωρό ή όχι?

6. inca1099

Δεν το συζητάμε κάν για το ίδιο κλουβί :) άλλο είδος το ένα άλλο το άλλο. Πιστεύω οτι παίζει ρόλο η ηλικία χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό, γιατί οπως προανέφερα έγινε το αντίθετο σε εμένα. Θα χρειαστεί αρκετή προσοχή όμως στην αρχή και όχι μόνο, ιδίως αν τα πουλία περιφέροντε ελεύθερα στο ίδιο χώρο.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Το καθε πουλι πιστευω πως δεν θα ηταν αρχικα χαρουμενο απο μια εισβολη ενος ξενου. Εαν συμπεριλαβεις το διαστημα της καραντινας που ειναι απαραιτητη ενεργεια τοτε σε αυτο το διαστημα θα εξοικειωθουν καπως απλως ακουγοντας ο ενας τη φωνη του αλλου η και των περισσοτερων πουλιων που μπορει να εχει κανεις. Μολις ο νεος μετακομισει στο δωματιο με τα υπολοιπα μπορεις σταδιακα να βλεπεις τις αντιδρασεις τους και να προλαμβανεις συμπεριφορες. Εννοειται πως αρχικα τουλαχιστον θα ηταν καλο να μην τα αφηνεις να βγαινουν απο το κλουβι ταυτοχρονα αλλα εναλλαξ.

Εσυ αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να καθιερωσεις τον εαυτο σου ως επικεφαλη της υποθεσης και να φροντιζεις για την ασφαλεια ολων. Την επιμερους κυριαρχια δυστυχως δεν μπορεις να την καθοριζεις πιστευω βαζοντας τον καθεναν στη θεση που θα ηθελες εσυ.

8. CLIT

CLIT PB New Member

Βασικά ρωτάω επειδή ξέρω ότι τα cockatoo θέλουν όλη σου τη προσοχή, οπότε αναρωτιόμουν αν κάποια στιγμή ερχόταν ένα μωράκι, άλλου είδους, μεγέθους όπως είπα παραπάνω, ποια μπορεί να ήταν η αντίδρασή του. Εννοείται ότι μιλάμε για προσοχή και φροντίδα όλων το ίδιο. Δεν εννοώ να παραμεληθεί κάποιο και ειδικά το cockatoo.

9. Φοίβος

Εγω πιστευω πως αν το καθε πουλι παιρνει αυτα που ειχε και πριν και οχι λιγοτερη προσοχη οτι δεν θα υπαρξει ιδιαιτερο προβλημα.

10. CLIT

CLIT PB New Member

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

11. CLIT

CLIT PB New Member

Βέβαια δε ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να συνυπάρξουν ένα cockatoo με μια αμαζόνα! Μήπως είναι εκρηκτικό το κοκτέϊλ?

12. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

τα κακατούα έίναι-εκτός των άλλων-εμπαθή πουλιά και πολλές φορές απρόβλεπτα.Πάντα εξαρτάται απο το πόσο κοινωνικοποιημένο είναι το κακατούα αλλά και το άλλο πουλί και βέβαια από το πόσο σωστά θα ερμηνεύσει ο ανθρωπος τις δυναμικές που θα δημιουργηθούν και θα δράσει ανάλογα.Οι περισσότεροι Neotropical parrots αν βρίσκονται πολύ κοντά με το κακατούα είναι πιθανό να αναπτύξουν αναπνευστικά προβλήματα όπως και ο άνθρωπος βέβαια(allergic alveolitis-bird keeper's lung)..γι αυτό θέλει προσοχή και σωστό σχεδιασμό.

13. CLIT

CLIT PB New Member

Επειδή το cοckatoo είναι αυτό πού ΄λεγα τη προηγούμενη εβδομάδα, πηγαίνω και το βλέπω. Μιλάμε απ' τη πρώτη μέρα είναι πάρα πολύ φιλικό, όλο χάδια, μια φορά άκουσα μόνο τη φωνούλα του, κανονική, ανέβηκε αμέσως πάνω μου και δώσαμε και φιλάκια. Ξετρελλάθηκα μιλάμε. Λες αν τον πάρω και τον έχω στο ίδιο δωμάτιο και μ' άλλα πουλιά νά 'χουν αναπνευστικά προβλήματα? Με το ringneck ας πούμε και τα red-rumbed? Ή αν αργότερα πάρω κόνουρα ή caique ή αμαζόνα?

14. rancho papagayo

Eγώ δέν θα τα έβαζα στο ίδιο δωμάτιο πάντως..τα υπόλοιπα τα θέλεις για εκτροφή ή για pets?

15. Φοίβος

Σχετικα με το θεμα της σκονης και αν τελικα τον παρεις σκεψου και τη λυση ενος απιονιστη δωματιου. (ετσι δεν λεγεται αυτη η συσκευη που καθαριζει τον αερα απο οσμες και σωματιδια?)

Δες κι ενα παρομοιο θεμα... https://petbirds.gr/threads/Φίλτρα-αέρα-για-παπαγάλος.6406/ ;)

16. CLIT

CLIT PB New Member

για κατοικίδια. δεν ασχολούμαι με την εκτροφή

17. rancho papagayo

αν έχεις τόση πολλή ώρα γι όλα αυτά οκ..αλλιώς μου ακούγονται αρκετούτσικα...τώρα βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα!

18. CLIT

CLIT PB New Member

είναι αρκετά, το ξέρω. εννοώ το cockatoo κι ένα απ' όλα τ' άλλα. όχι όλα μαζί. πάντως καλό και δε τό 'χα σκεφτεί για το καθαριστή αέρα.

19. inca1099

Ιονιστής Ανέστη ;) Ο απιονισμός γίνεται στο νερό ;) Πιστεύω οτι καλύτερο είναι ένα φίλτρο αέρα παρά μόνο μια συσκεύη ιονισμού, για τον λόγο οτι το φίλτρο θα τραβά όλη την σκόνη και δεν θα ιονίζει απλά τα σωματίδια με αποτέλεσμα να υπάρχουν στο χώρο (έστω και ανενεργά) Είμαι στο ψάξιμο εδώ και αρκετό καιρό και μπορώ να πω οτι η συσκευή που αναφέρει στο πιο πάνω ποστ ο Κώνσταντίνος είναι αρκετά καλή.

20. Φοίβος

Κατι δεν μου κολλουσε καλα, αλλα δεν θυμομουν ... σορρυ για την "πατατα"... :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...