Συγκατοικούν cockatiels με budgies σε κλούβα 3Χ3;

Συζήτηση με θέμα Συγκατοικούν cockatiels με budgies σε κλούβα 3Χ3;, που ξεκίνησε από vasilisbat, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Νοε 2014.

1. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Καλημέρα στο μέλλον έχω στο μυαλό μου να φτιάξω μια κλούβα περίπου 3χ3, πόσα ζευγάρια μπορώ να βάλω και αν κάνουν κ τα δύο είδη κοκατυλ και μπατζι μαζί

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δώσε και την τρίτη διάσταση. Γενικά τα cockatiels είναι οι πιο ήρεμοι μικρομεσαίοι παπαγάλοι και δεν έχουν αναφερθεί διενέξεις με άλλα έστω και μικρότερα πουλάκια. Πιστεύω πως ναι μπορείς. Τώρα το πόσα ζευγάρια, εξαρτάται από τον συνολικό όγκο της κλούβας. Πόσα θέλεις να βάλεις εσύ;

3. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

2 μέτρα ύψος ώστε να μπαίνω μέσα! Έλεγα 2 και 2 συν τα πουλακια που θα βγάλουν

4. maria p

Άνετα τότε, εγώ νόμισα 3 μήκος Χ 3 ύψος και άγνωστο πλάτος. Μια χαρά είσαι. Βάλε μπρος και δώσε βάση στην ευστάθεια στην βάση και φυσικά καιρικές συνθήκες, αέρας, ρεύματα, βροχή, ήλιος και αρπακτικά.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σε τοσο μεγαλο χωρο με αυτες τις διαστασεις που λες, τα υγιη πουλια μπορουν να συμβιωσουν εφοσον προκειται για ηπιου χαρακτηρα ειδη οπως τα κοκατιλ και τα μπατζι. Αν π.χ. ελεγες να βαλεις μεσα και ροζελες εγω προσπωικα θα σου ελεγα καλυτερα οχι.

6. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

Οκ σας ευχαριστώ πολύ, όχι μόνο κοκατυλ και μπατζι θέλω να βάλω...

7. maria p

Ούτε lovebirds μπορεί να βάλει, τα περισσότερα είναι απαγορευτικά. Αυτά τα δύο αποτελούν την εξαίρεση θα έλεγα.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Και τα red rumped parakeets ειναι ηρεμα και βολικα πουλια. ;)

9. maria p

Ετοιμαζόμουν να τα αναφέρω αλλά όταν είναι ζευγάρια γίνονται λίγο επιθετικά και το έχω ζήσει γι΄αυτό όταν έχουμε και budgies μαζί το αποσιώπησα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...