Στη δευτερη γεννα δεν ειχε αρσενικο, θα ειναι ασπορα;

Συζήτηση με θέμα Στη δευτερη γεννα δεν ειχε αρσενικο, θα ειναι ασπορα;, που ξεκίνησε από mpampikos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Μαϊ 2009.

1. mpampikos

mpampikos PB New Member

καλημέρα...:)θέλω να με συμβουλέψετε σε κάτι! ειχα βάλει ενα ζευγάρι καναρινιών για ζευγάρωμα!έγιναν όλα κανονικα κ η κανάρα γέννησε και τα αυγά!ομως ανακάλυψα ότι ο αρσενικόσ τρώει τα αυγα κ ΄τον έβγαλα..η κανάρα ξαναγέννησε!για να μην τα πολυλογώ έβγαλε δύο πουλακια...:D τώρα όμωσ έκατσε για την δεύτερη γέννα...αλλά χωρίσ αρσενικό! υπαρχει περίπτωση να ειχε ''κρατήσεί'' σπερματοζωάρια απο την πρώτη φορα ή πρεπει να της βάλω άλλον αρσενικό?? :confused:
    ευχαριστώ απο τώρα για την βοήθεια!

2. sainer

sainer PB New Member

σε αυτη την περιπτωση πρεπει να την βατεψει αρσενικος για να εχουν σπορο.
    τα αυγα που θα κανει αν δεν της εχεις βαλει αρσενικο στη 2η γεννα θα ειναι ασπορα.

3. mpampikos

mpampikos PB New Member

A ok...και να σε ρωτήσω! τα μικρά της πρώτης γέννας τρώνε μόνο αυγο και βιταμίνη..τιποτα αλλο! να τα βγάλω απο την κανάρα ή να τα αφήσω μαζί της ακόμα και να βάλω και το αρσενικό??

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  5. mpampikos

mpampikos PB New Member

thanks για το αρθρο απλα η απορεία δεν μου λύθηκε! να βάλω το χώρισμα κ στην μια πλευρά να εχω τα μικρά κ στην αλλη την μητέρα με τον καινούργιο καναρο??

6. ShadyLady

Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις όλα τα πουλιά μαζί μέχρι να γεννήσει η κανάρα όλα τα αυγά και κάτσει να τα κλωσσήσει. Απλά, θα αντικαταστήσεις τα κανονικά αυγά με πλαστικά και μόλις γεννήσει το τελευταίο αυγό βάζεις τα κανονικά αυγά πίσω στη φωλιά και χωρίζεις τα μικρά. Απλά, θα έχεις στη διάθεση των μικρών μαλακές τροφές, όπως αυγό, αυγοτροφή, μηλαράκι κοκ.

Αν είμαι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. :)

7. mpampikos

mpampikos PB New Member

μα το πρόβλημα ειναι οτι δεν έχω αρσενικό και αν δεν βάλω τώρα μέσα θα γεννήσει άσπορα αυγά!

8. ShadyLady

Βάλε και τον αρσενικό μέσα, αλλά έχε το νου σου για να δεις αν όλα πηγαίνουν καλά.

9. mpampikos

mpampikos PB New Member

ok thanks...πάω να τον βάλω κ ο θεός βοηθός! ευχαριστώ κ πάλι...:p

10. sainer

sainer PB New Member

αντα μικρα σου ειναι πανω απο 21 ημερων βαλτα μονα τους στην 1 πλευρα και το ζευγαρι στην αλλη πλευρα.θα τα ταιζουν απο το χωρισμα και θα αποφυγεις και πιθανο σπασιμο των αυγων απο τα μικρα που θα μπαινουν στη φωλια και πιθανη επιθεση του καναρου στα μικρα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...