Στην αναπαραγωγή, πότε βάζουμε ασβέστιο στα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Στην αναπαραγωγή, πότε βάζουμε ασβέστιο στα καναρίνια;, που ξεκίνησε από Papadopoulos G, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιαν 2015.

1. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Διαβάζοντας όλα όσα γράφονται εδώ Αυγα με διαφανο τσοφλι • PetBirds μου γεννήθηκαν αρκετές απορίες σχετικά με τα καναρίνια.
    1. Πόσο απαραίτητο είναι το επιπλέον ασβέστιο;
    2. Ποιο είναι καταλληλότερο (μάρκα) για τα καναρίνια και σε τι δοσολογία;
    3. Πως θα καταλάβω οτι χρειάζονται τα πουλιά μου;
    4. Δυστοκία θεωρείται και όταν καθυστερεί, παιδεύεται η θηλυκιά για να γεννήσει;
    5. Τι θα πρέπει να κάνω αν όντως υπάρχει δυστοκία;
    6. Ποιες τροφές πρέπει να βάζω για να καλύπτω τις απαιτήσεις τους σε ασβέστιο;
    7. Οι πολυβιταμίνες αναπληρώνουν το ασβέστιο;
    Πολλές οι ερωτήσεις που έκανα και ελπίζω να πάρω τις απαντήσεις σας.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

1. Μετά το 2ο-3ο αυγό ΕΙΝΑΙ
    2. Ασβέστιο σε υγρή μορφή (ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ)
    3. Το θηλυκό στο πάτο με ανοικτά τα φτερά .Ακίνητο και με μισόκλειστα μάτια.
    Αν το καταλάβεις, θα είναι αργά. Προληπτικά πάντα σουπιοκοκκαλο. (μετά πάς στο 1)
    4. ΝΑΙ (Υπάρχουν διάφορα ...είδη)
    5. Υγρό ασβέστιο στο στόμα ,μέχρις ότου το αποβάλει, αν προλάβεις.
    6. είπαμε ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ - ΥΓΡΟ στην ποτίστρα στα μεσα της γέννας.
    7. ΟΧΙ

3. Papadopoulos G

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο; Και σε τι αναλογία;

4. mgerom

Γιατί ;;;;; σκοπεύεις να το δοκιμάσεις ; χαχαχαχα Λάθος ..παραγραφος.
    Αυτό μάλλον ζητάς .

5. Papadopoulos G

Δοσολογία κε Μάκη; Για ποτήστρα.

6. mgerom

Αν χρειαστείς για περίπτωση δυστοκίας απ' ευθείας στο στόμα ΜΙΑ σταγώνα , με πιθανότητα επανάληψης μετα απο 10 λεπτά.
    Στην ποτίστρα μετά το 2ο-3ο αυγό , 4-5 σταγώνες στην 70άρα.

Βρες απο το φαρμακείο ένα μπουκαλάκι με σταγονόμετρο. Θα σε εξυπηρετήσει

7. Papadopoulos G

Δεν το χρειάζομαι άμεσα, δεν έχω ξεκινήσει. Έχω βάλει φωλιά αλλά τίποτε μέχρι τώρα.

8. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

αν το πουλι τρεφεται σωστα δεν ειναι υπερβολη η επιπλεον χορηγηση υγρου ασβεστιου ακομη και κατα την αναπαραγωγη?αν εχει αρκετα αποθεματα ασβεστιου μονο προβλημα μπορουν να προκαλεσει.

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ειδικά για το ασβέστιο στις μέρες ωοτοκίας και μόνο (δεύτερο τρίτο αυγό και μετά) ας γίνει μια εξαίρεση, για να καλυφθεί πιθανή έλλειψή του. Γιατί μιλάμε για κατάσταση ζωής και θανάτου του πτηνού που ωοτοκεί.
    Και είναι δύσκολο να διαπιστώσουμε την έλλειψη ασβεστίου παρά μόνο όταν είναι (ίσως) πολύ αργά.

10. mgerom

Η γνώση μου είναι εδώ.
    Δυστοκία – έλλειψη ασβεστίου. | M. Gerolymatos--P. Moschogiannakis

11. misalouris

12. kostasb

kostasb PB New Member

Κυριε Μακη θεωρειτε οτι σε ενα πουλι στο οποιο κατα την διαδικασία αναπαραγωγής χορηγουμε πολύβιταμινη η οποια περιεχει ασβεστιο και d3 συν των υπολοιπων συστατικων της καθως και σουπιοκοκκαλο και αυγοτροφη με τα τσοφλια του αυγου θα πρεπει να δωθει συνεπικουρικα και επιπλεον υγρο ασβεστιο?

13. mgerom

Οχι φυσικά. Οι μεγάλες δόσεις ασβεστίου και η μακρόχρονη χρήση του, έχει ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.

14. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Μάκη μετά το 3ο αυγό που λές, για πόσες μέρες δίνεις ασβέστιο στην ποτίστρα στην θηλυκιά?

15. mgerom

Για δυο ή τρείς , όσο να κλείσει ο κύκλος της γέννας 5-6 αυγά.

16. patilas

patilas PB Member

Eγω κύριε μακη πέραν του σουοιοκοκαλου που είναι μόνιμο προσθέτω και στην προετοιμασία τσοφλι από αυγο σε σκόνη..και μια φορά την εβδομάδα βάζω μια αυγοθήκη σουσάμι,μήπως υπερβάλω;

17. mgerom

Kαθόλου. Μια χαρά.

18. theodr

theodr PB Member

Θα ήθελα την γνώμη σας … στην αυγοτροφή μου (κέικ ) βάζω 300mlγάλα χωρίς λακτόζη , στις ζευγαρώστρες έχω σουπιοκοκαλο και άμμο μόνιμα. Θα πρέπει να δώσω και ασβέστιο σε υγρή μορφή ?

19. misalouris

Υπάρχουν περιπτώσεις πουλιών που μετά το πρώτο δεύτερο αυγό το ασβέστιο είναι επιβεβλημένο. Εξαρτάται από το καναρίνι, το μέρος και τις συνθήκες διαβίωσής του (ηλιακό φως ή είδος τεχνητού φωτισμού) που μας επιβάλουν κατά περίπτωση τη χρήση του. Η έλλειψή του όσο και η υπερδοσολογία οδηγούν σε εκτροφικές "αστοχίες" ακόμη και στο θάνατο.
    Χρειάζεται μελέτη, διάβασμα και όρεξη για προσπάθεια ώστε να αποκτηθούν οι γνώσεις που θα καλύπτουν την πιθανή έλλειψη εμπειρίας...
    Καλό διάβασμα... είσαι στον πιο καλά ενημερωμένο χώρο.

20. theodr

theodr PB Member

Διπλωματική η απάντηση. Ναι μεν αλλα ....

Μοιραστείτε

Φόρτωση...