Στατιστικα του φυλου των καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Στατιστικα του φυλου των καναρινιων, που ξεκίνησε από scooby2gr, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 17 Ιουν 2014.

1. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

Εχει κανεις ασχοληθει με τα στατιστικα να δει ποσο τις % ειναι τα αρσενικα με τα θυλικα????? Παντα ειμουν περιεργος να μαθω

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι συμπερασμα εχεις κατα νου οτι μπορεις να βγαλεις απο μια τετοια στατιστικη?

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Θεωρώ πως τα στατιστικά θα είναι ίδια με τα ανθρώπινα ποσοστά όπως και όλων των άλλων έμβιων όντων.. Η πιθανότητα το σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιήσει το ωάριο να φέρει το χρωμόσωμα χ είναι 50% και 50% να φέρει το χρωμόσωμα ψ.. :)

4. Φοίβος

Σωστα μονο που στα πουλια συμβαινει το αντιθετο. Η μανα καθοριζει το φυλο δηλαδη το ωαριο, ο κροκος του αυγου. Τα θηλυκα πουλια εχουν γαμετες ΧΥ και τα αρσενικα ΧΧ. ;)

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ για τους ανθρώπους έλεγα γιατί για τα πουλιά δε ξέρω! Εντυπωσιακό! :p
    Αλλά και πάλι η πιθανότητα είναι 50-50! ;)

6. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

βρε παιδια. ενα νουμερακι ψαχνω πχ 60 αρ. 40 θυλ. κατι τετειο. απο την εμπειρια σας σαν εκτρωφεις. αμα ειναι να κανουμε μαθημα βιολογιας, το κανω και στο wikipedia

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εγώ θα σου πώ τα δικά μου αποτελέσματα τα τελευταία χρόνια , αλλά θα περιμένω να ακούσω κι' απο σένα ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΒΓΑΛΕΣ .
    2009 -- 27 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 19 ΘΗΛΥΚΑ
    2010 -- 42 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 29 ΘΗΛΥΚΑ
    2011 -- 60 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 38 ΘΗΛΥΚΑ
    2013 -- 21 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 41 ΘΗΛΥΚΑ
    2014 -- 22 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 37 ΘΗΛΥΚΑ (οχι απόλυτα επιβεβαιομένα)

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Άντε βρε Αλέξανδρε...για ανάπτυξε τη σκέψη σου, να καταλάβουμε κι εμείς το νόημα μιας τέτοιας στατιστικής.

9. lazaros

lazaros PB New Member

Σύνολο αρσενικών --->172 51% περίπου
    Σύνολο θηλυκών --->164 49% περίπου.
    Δηλαδή πάμε κοντά στο αυτονόητο 50%-50%.

10. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

αυτο που εγραψε ο Λαζαρος και ο Mgerom μου αρκει. ευχαριστω

11. Φοίβος

Μαλλον ηθελες να δεις αν λεει βλακειες η βιβλιογραφια οτι οι πιθανοτητες του καθε φυλου ειναι 50%. Τοσοι σε ρωτησαμε και δεν απαντας.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...