Σταματησε το κελάηδημα οταν εβαλα τα πουλια μαζι

Συζήτηση με θέμα Σταματησε το κελάηδημα οταν εβαλα τα πουλια μαζι, που ξεκίνησε από angelstama, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Μαϊ 2009.

1. angelstama

angelstama PB New Member

Καλήμερα και καλώς σας βρήκα.
    Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω γέννα και έχω ένα πρόβλημα.Απο την στιγμή που εβαλα τα πουλια στο κλουβι αναπαραγωγής σταμάτησε το αρσενικό να κελαηδάει!
    Τι να κάνω να τα ξαναχωρίσω?

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ενας απο τους λόγους που τα πουλιά κελαηδούν είναι για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Απο την στιγμή που το εξασφαλίζουν δεν εχουν λόγο να κελαηδουν. Η συμπεριφορά που παρουσιάζουν τα πουλιά σου είναι απόλυτα φυσιολογική.
    ΟΜΩΣ πραγματικά διάλεξες μια πολύ άσχημη εποχή για να ξεκινησεις αναπαραγωγή. Η αναπαραγωγή ξεκινάει τον Φλεβάρη- Μάρτη και τέτοια εποχή Ιουνιο μηνα έχει ηδη μπει στο τέλος της .
    Το μονο που θα καταφέρεις τωρα θα είναι να ταλαιπωρησεις αφάνταστα τα πουλιά σου, μιας και ασε λιγο καιρό θα μπουν και στην επίπονη διαδικασία της πτερόροιας.

Αν θες την γνώμη μου χώρισε τα και προσπαθείς ξανα του χρόνου για αναπαραγωγή. Βεβεια η διαχείρηση των πουλιών σου είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη. Ευχομαι να κανεις το σωστό.

3. angelstama

angelstama PB New Member

Ευχαριστω πολυ για τιςπληροφοριες σου!Ηρεμησα!Οσο για το δευτερο που μου ειπες ειχα σκοπο να τα χωρισω σήμερα!Α!Τωρα που θα τα χωρισω να βλεπονται η οχι?

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πολύ καλά θα κάνεις! Μπράβο ,πήρες την σωστη αποφαση.

Οταν εννοείς να βλέπονται τι εννοείς? Εχεις ζευγαρώστρα ? Αν ναι και δεν εχεις άλλα κλουβιά, βάλε ενα χαρτόνι να παρεμβάλλεται ανάμεσά τους. Αν εχεις ξεχωριστά κλουβια, δεν χρειάζεται να είναι κολλητά, δεν πειράζει όμως και αν ειναι στον ιδο χώρο σε καποια αποσταση.:)

5. angelstama

angelstama PB New Member

Λοιπον τα χωρισα στα κλουβια και αρχισε κατευθειαν το κελαηδισμα,παναθεμα μας εμεις οι αντρες ολα για τις γυναικες τα κανουμε!georgina ευχαρiστω πολυ για τα tips!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...