Σταματησε η πτερορροια αλλα δεν κελαηδαει

Συζήτηση με θέμα Σταματησε η πτερορροια αλλα δεν κελαηδαει, που ξεκίνησε από VASSILIS25, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 21 Σεπ 2009.

1. VASSILIS25

VASSILIS25 PB New Member

Το καναρινι μου εχει σταματησει να ριχνει τα φτερα του αλλα δεν εχει ξεκινησει να κελαιδαει.Εν τω μεταξυ του βάζω μια τροφη εμπλουτισμενη ειδική για την πτερόροια.

2. fragos

fragos PB Member

συνεχισε να του δινεις φρουτα και λαχανικα και σε λιγο καιρο θα κελαιδησει.
    ειναι σιγουρα αρσενικο?

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αφού σταμάτησε η πτερόρροια γιατί δίνεις τροφή "εμπλουτισμένη" για πτερόρροια ;
    Αν ενοείς οτι η τροφή περιέχει σπόρους λιπαρούς σε μεγάλη αναλογία
    καλόν είναι τώρα που μπήκε στην ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ το πουλάκι, να την κόψεις
    και να αρχίσεις να δίνεις ένα μείγμα πιο ελαφρύ, κατάλληλο γι' αυτήν την περίοδο.
    Υ.Γ Θα κελαηδήσει σε λίγο μήν ανησυχείς.

4. manos74

manos74 PB New Member

μπορει να σταματισε να μαδαει αλλα λογικα συνεχιζει να ντινετε μολις λοιπον ολοκλιρωθει το ντισιμο του θα κελαιδεισει

5. VASSILIS25

VASSILIS25 PB New Member

Σιγουρα ειναι αρσενικο. Οκ θα περιμενω μεχρι να κελαιδισει.Στην πτεροροια το καλυτερο ειναι να το εχω μεσα στο σπιτι η εξω?Η δεν παιζει ρολο?

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν ξεκινάει η πτερόρροια, οι περισσότεροι τα έχουν στο έξω μπαλκόνι λόγω εποχής. Μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία λοιπόν, είναι καλύτερα να παραμένουν εκεί χωρίς μετακινήσεις που θα τους επιβαρύνουν με επιπλέον στρες.

7. VASSILIS25

VASSILIS25 PB New Member

ok

Βασικα εγω το εχω εξω αλλα αναγκαστικα το βραδυ το βαζω μεσα γιατι εχει αρκετες κοκουβαγιες στην περιοχη μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...