Σταμάτημα γέννας

Συζήτηση με θέμα Σταμάτημα γέννας, που ξεκίνησε από billoss1, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Μαρ 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 22 Μαρ 2016
Την αφήνεις να φτιάξει φωλιά, να γεννήσει τα αυγά τα οποία της τα παίρνουμε και την αφήνουμε να κλωσάει τα πλαστικά, τουλάχιστο για μια βδομάδα - δέκα... Ολόκληρο το Post
  1. billoss1

billoss1 PB New Member

Παιδιά καλησπέρα,θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων απο εμένα,πως πρέπει να ''κόψουμε'' την κανάρα απο το να προχωρήσει σε 3 γέννα χωρίς να δημιουργήσουμε πρόβλημα...ευχαριστώ

2. Best Answer:
    Post #313806 by misalouris, 22 Μαρ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Την αφήνεις να φτιάξει φωλιά, να γεννήσει τα αυγά τα οποία της τα παίρνουμε και την αφήνουμε να κλωσάει τα πλαστικά, τουλάχιστο για μια βδομάδα - δέκα μέρες. Στη συνέχεια απομακρύνουμε τη φωλιά.
    Φυσικά το αρσενικό έχει βγει νωρίτερα από το κλουβί για να μην μπούμε στον πειρασμό να κρατήσουμε τ' αυγά και να την οδηγήσουμε σε τρίτη γέννα.
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι δυσκολότερο να πείσεις τον εκτροφέα να σταματήσει τις γέννες παρά τα πουλιά.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλέ 23 Μαρτίου και το θηλυκό μπαίνει σε τρίτη γέννα? Πότε ξεκίνησες προετοιμασία και αναπαραγωγή? Σε εξωτερικό χώρο?

5. billoss1

billoss1 PB New Member

Οχι οχι στην πρωτη ειμαστε ακομη!!απλα δεν θελω να κανουν πανω απο 2 γεννες γτ ο επιβητορας μου ειναι μεγαλουτσικος και φοβαμαι μην μου μεινει πανω στην πραξη!!

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Είπα και εγώ!!! :p

Σωστή επιθυμία για τον εν μέρει λάθος λόγο όμως! Σταματάμε στην 2η γέννα γιατί και οι 2 γονείς (αν ο μπαμπάς ταίζει φυσικά) κουράζονται πολύ την περίοδο αυτή. Και ιδιαίτερα το θηλυκό! 2 ωοτοκίες, από 14 μέρες κλώσημα και μετά ταίσμα νεοσσών για 20 μέρες περίπου δεν το λες και εύκολο εγχείρημα! :p

Γι αυτό δεν νομίζω να σου μείνει ο αρσενικός... Μην ανησυχείς! Γι αυτό που θα πρέπει να ανησυχείς είναι αν είναι ντούρος και ακόμα γόνιμος.....(?) Βατεύει ακόμα? Τι ηλικία έχει?

7. billoss1

billoss1 PB New Member

Ειναι 6 ετων!το λεει οπως φαινεται ακομη η καρδουλα του πρωτη γεννα 5στα 5 ενσπορα αυγα!!επισης δεν θελψ να εξαντληθει πολυ η θυληκια γτ θελω να μου γεννησει και του χρονου!και γενικα δεν θελψ να εξαντλω τα πουλια μου:)

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Τώρα μιλάς σωστά! Γι αυτό και λέμε μέχρι 2 γέννες!! Άντε καλή τύχη (που ήδη είναι καλή! Γερό ξεκίνημα ο παππούς!) και με το καλό να βγουν τα μικρά!! :thumbsup:

9. billoss1

billoss1 PB New Member

Εχουν βγει ειναι 10 ημερων!:Dευχαριστω

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ε να τα χαίρεσαι τότε! :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...