Σπόρος παπαρούνας

Συζήτηση με θέμα Σπόρος παπαρούνας, που ξεκίνησε από kbibikos, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Μαϊ 2008.

1. kbibikos

kbibikos PB New Member

Γεια σας φιλοι. Αν και στο τελος της αναπαραγωγικης περιοδου τωρα καταφερα να ζευγαρωσω το καναρινο μου. Στην προετοιμασια τους εκτος απο αυγο τους εδινα και σπορο παπαρουνας σε μικρη βεβαια ποσοτητα και οχι για πολυ καιρο. Διαβασα εχθες σε ενα αρθρο οτι ο σπορος της παπαρουνας προκαλει σταματημα στο κελαηδησμα, βεβαια οσο καιρο ηταν για ζευγαρωμα δεν κελαηδουσε το αρσενικο αλλα ουτε και τωρα που η καναρα κλωσαει τα αυγα. Δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο, ή φταιει ο σπόρος παπαρουνας που τους εδινα.

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Είναι φυσιολογικό και δεν φταίει η παπαρούνα.

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

κι εγω συμφωνω με τον Μακη. δεν φταιει η παπαρουνα.

4. Kostas21

Kostas21 PB Member

Φυσιολογικο ειναι.Μερικοι αρσενικοι σταματανε το κελαιδημα κατα την διαρκεια της επωασης.

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

ειναι απολυτος φυσιολογικο γιατι και παλι ειναι με την καναρα αρα δεν θα κελαιδαει.

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Οταν με το καλο τα χωρισεις θα δεις τι κελα'ι'δημα θα κανει.

7. filippos

filippos PB New Member

Η παπαρούνα απ' όσο ξέρω βοηθάει στο πύρωμα, ο Ορφέας μου, ένα πράσινο σελφ, είχε σοκαριστεί από τη μεταφορά, και για αρκετό καιρό τον είχα με βιταμίνες κλπ μέχρι να συνέλθει. Ανυσηχούσα πάρα πολύ, καθόταν συνέχεια φουσκωμένο και νωχελικό, και κοιμόταν από τις 5 το απόγευμα. Μόλις άρχισε να ζωηρεύει του 'βαλα λίγη Αηδονίνη στο νερό και λίγη παπαρούνα σε μια μικρή θήκη και τώρα ποιος το πιάνει. Τραγουδιστάρα μου βγήκε!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...