Σπόρος παπαρούνας

K

kbibikos

PB New Member
PB Points
7
Πόλη
Αιγάλεω
Γεια σας φιλοι. Αν και στο τελος της αναπαραγωγικης περιοδου τωρα καταφερα να ζευγαρωσω το καναρινο μου. Στην προετοιμασια τους εκτος απο αυγο τους εδινα και σπορο παπαρουνας σε μικρη βεβαια ποσοτητα και οχι για πολυ καιρο. Διαβασα εχθες σε ενα αρθρο οτι ο σπορος της παπαρουνας προκαλει σταματημα στο κελαηδησμα, βεβαια οσο καιρο ηταν για ζευγαρωμα δεν κελαηδουσε το αρσενικο αλλα ουτε και τωρα που η καναρα κλωσαει τα αυγα. Δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο, ή φταιει ο σπόρος παπαρουνας που τους εδινα.

mgerom

mgerom

Honored Member
PB Points
685
Πόλη
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Είναι φυσιολογικό και δεν φταίει η παπαρούνα.

ShadyLady

ShadyLady

PB Member
PB Points
140
κι εγω συμφωνω με τον Μακη. δεν φταιει η παπαρουνα.

K

Kostas21

PB Member
PB Points
55
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Φυσιολογικο ειναι.Μερικοι αρσενικοι σταματανε το κελαιδημα κατα την διαρκεια της επωασης.

L

lizard

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Αθήνα - Καλλιθέα
ειναι απολυτος φυσιολογικο γιατι και παλι ειναι με την καναρα αρα δεν θα κελαιδαει.

V

valantis1

PB New Member
PB Points
33
Πόλη
Λάρισα
Οταν με το καλο τα χωρισεις θα δεις τι κελα'ι'δημα θα κανει.

F

filippos

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
κατερίνη
Η παπαρούνα απ' όσο ξέρω βοηθάει στο πύρωμα, ο Ορφέας μου, ένα πράσινο σελφ, είχε σοκαριστεί από τη μεταφορά, και για αρκετό καιρό τον είχα με βιταμίνες κλπ μέχρι να συνέλθει. Ανυσηχούσα πάρα πολύ, καθόταν συνέχεια φουσκωμένο και νωχελικό, και κοιμόταν από τις 5 το απόγευμα. Μόλις άρχισε να ζωηρεύει του 'βαλα λίγη Αηδονίνη στο νερό και λίγη παπαρούνα σε μια μικρή θήκη και τώρα ποιος το πιάνει. Τραγουδιστάρα μου βγήκε!