Σπόροι ως συμπληρώματα διατροφής

Συζήτηση με θέμα Σπόροι ως συμπληρώματα διατροφής, που ξεκίνησε από George, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 16 Φεβ 2008.

1. George

George PB New Member

Με το παρακάτω άρθρο θέλω να δώσω την εικόνα τριών σπόρων που χρησιμοποιώ στην εκτροφή μου.

Σκοπός μου είναι να γνωρίσετε πως είναι οι σπόροι αυτοί με φωτογραφίες και όχι η επιστημονική ανάλυση.

Οι σπόροι Chia παραδοσιακά καταναλώνονται στο Μεξικό στις Νοτιοδυτικές Πολιτείες της Αμερικής και στην Νότια Αμερική αλλά δεν είναι ευρέως γνωστοί στην Ευρώπη. Ιστορικά οι σπόροι Chia ήταν βασική τροφή των Ατζέκων.Λέγεται ακόμη ότι η Ινδιάνοι όταν έπρεπε να διανύσουν μια μεγάλη απόσταση έτρωγαν σπόρους Chia. Περιέχουν 20% πρωτεΐνες,34% έλαια,25% διαιτητικές ίνες και σημαντικά επίπεδα αντιοξειδωτικών. (Εικ. 1)

Η Camelina (Camelina sativa) ή αλλιώς gold of pleasure, είναι ένα ανθοφόρο φυτό της οικογένειας Brassicaceae. Καλλιεργείται σαν σπόρος για την παραγωγή φυτικού ελαίου και τροφής για ζώα. Έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε Ωμέγα -3 λιπαρά οξέα και αντιοξειδωτικά όπως τοκοφερόλες ακόμη και βιταμίνη Ε. (Εικ. 2)

Τέλος παραθέτω μία εικόνα του Bella di notte. Είναι ένα αμερικάνικο είδος νυχτολούλουδου (evening primrose) πολύ πλούσιο σε φυτικά έλαια και λινολεικό οξύ. Θεωρείται αντιοξειδωτικό και αντικαρκινικό επίσης. Πιθανότατα ευθύνεται για το κόκκινο της μάσκας της καρδερίνας. (Εικ. 3)

Συνημμένα Αρχεία:

2. epo

epo PB New Member

Να λοιπον τι ειναι το Bella di notte,για το οποιο αναφερθηκες Γιωργο σε αλλο post!

και οι 3 σποροι ειναι ''θαυματουργοι'' απο οσα λες!

3. bobsgu

bobsgu Banned

Φιλε George θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου πεις σε τη αναλογια πρόσθετης αυτούς τους σπόρους σε 1 κιλό "σποροτροφις", η αν δεν τους αναμιγνύεις τότε κάθε ποτε τους δίνεις στης καρδερίνες και στα καναρίνια σου?,
    τους προσφέρεις όλο το χρόνο συνεχόμενα?
    Θα ήθελα μια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα διότι η απόψεις διίστανται
    από εκτροφέα σε εκτροφέα.
    ΜΠΑΜΠΗΣ.

4. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Έχει η αμερικάνικη καρδερίνα (American Goldfinch) κόκκινη μάσκα;

Συνημμένα Αρχεία:

5. vaggos

vaggos PB New Member

φιλε george πως θα τους ζητησω αυτους τους σπορους θα τους ξερουν στα περισσοτερα pet???

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

7. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Αν ζητησεις κατι τετοιο στην πολη μας θα σε κοιτανε σαν το Ε.Τ τον εξωγηινο.Μονο απο online πετ θα βρεις εκτος αν κανεις καμια βολτα στην Αθηνα

8. vaggos

vaggos PB New Member

και σε τι τιμες περιπου κυμενονται αυτοι οι σποροι???

9. ShadyLady

Ανάλογα με την ποσότητα που θέλεις να πάρεις.:rolleyes:

Δεν ξέρω στο pet shop πόσο κοστίζουν αλλά στο e-shop kiklos που είδα ο σπόρος κια ας πούμε κοστίζει 8.25 ευρώ το 1 kg.

Μπες και ρίξε μια ματιά, έχει τις τιμές στο κάθε προϊόν.:)

10. 8520

8520 PB New Member

λίγο ακριβές μου φαίνεται οι τιμές.

11. vaggos

vaggos PB New Member

ορθος ο 8520...

12. Το "υψηλές" θα μπορούσε να ισχύει...
    Το "ακριβές", συγκρινόμενες με τι;

13. vaggos

vaggos PB New Member

ισως συγκρινόμενες με αυτα που καταναλωνουμε εμεις οι ανθρωποι...

14. aTomGR

aTomGR Banned

Στη λίστα του culpret δεν τα βλέπω. Έχει?
    Οι τιμές πάντως στο κύκλο που βλέπω είναι περίπου αυτές που βλέπω και στο εξωτερικό συν τα μεταφορικά

15. ShadyLady

Θάνο έχω την εντύπωση ότι πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή στο culpret club και μετά ή θα σου εμφανίζονται οι τιμές ή θα σου στείλουν κάποιο κατάλογο με τα προϊόντα και τις τιμές τους...αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη:rolleyes:

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ετσι ειναι, πρεπει να δωσεις τα στοιχεια σου πρωτα!

17. aTomGR

aTomGR Banned

Ναι οκ για τις τιμές. Αλλά λέω ότι δεν τα βλέπω στον κατάλογο.

18. ShadyLady

τι δεν βλέπεις; τις τιμές ή τα προϊόντα; δεν κατάλαβα:confused:

19. aTomGR

aTomGR Banned

Δεν βλέπω στα προϊόντα καμελίνα και chia

20. ShadyLady

Ναι όντως Θάνο δεν έχει αλλά έχει κι άλλα είδη σπόρων.

Μόλις κοίταξα και στο ornitalia, έχει σπόρο chia!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...