Σπόροι υγείας

Συζήτηση με θέμα Σπόροι υγείας, που ξεκίνησε από calvo, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 4 Απρ 2008.

1. calvo

calvo PB New Member

Καλημερα φιλες και φιλοι.θα ηθελα να μου πειτε σε τι ποσοστο δινετε σπορους υγειας στα πουλια σας και αν τους δινετε ολο τον χρονο.ευχαριστω εκ των προτερων.

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Καλημέρα Γιάννη.
    Εγώ δίνω όλο το χρόνο περίπου δυο φορές την εβδομάδα σε ξεχωριστώ δοχειάκι όπως δίνω και την αυγοτροφή.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποιους ονομάζεις "σπόρους υγείας";

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Εγώ πάντως αναφέρομαι στους σπόρους chia, foniopaddy και καμέλιας

5. calvo

calvo PB New Member

Αυτους τους σπορους που λεει ο στεφανος.Σταυρε εσυ ξερεις και αλλους σπορους υγειας;αν ξερεις μπορεις να μου πεις σε παρακαλω

6. Stavros

Δεν γνωρίζω και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω γιατί έχει επικρατήσει ο όρος σπόροι υγείας για τους συγκεκριμένους. Υπάρχουν πολλοί άλλοι σπόροι που τα θρεπτικά τους συστατικά μπορούν να θεωρηθούν ωφέλιμα όπως είναι η Περίλλα, το Αγκάθι Μαρίας, το bella di notte και άλλοι…

Στην αρχική σου ερώτηση τώρα, δίνω τους τρεις σπόρους που αναφέρεις συν το Αγκάθι Μαρίας μια φορά την εβδομάδα σε ξεχωριστό σκεύος την περίοδο της ανάπαυσης και δύο φορές την εβδομάδα στην περίοδο της αναπαραγωγής.

7. niktaoys

niktaoys PB New Member

Εγώ πάλι δε νομίζω να είναι αυτοί οι σπόροι υγείας. Οι σπόροι υγείας είναι ένα μίγμα από αγριόσπορους (δηλ. σπόρους από αγριόχορτα) και σπόρους δέντρων και φυτών του δάσους. Βοηθούν τα άγρια πουλιά να έρθουν σε κατάσταση πυρώματος και χορηγούνται κυρίως την άνοιξη με την ανάμιξη στη βασική τροφή ή και χωριστά σε μικρό κουπάκι. Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία του κιλού έχει περίπου 3-4€.

8. Stavros

Θα μπορούσαν να είναι οποιοιδήποτε σπόροι Νίκο. Για ποιο λόγο άραγε ονομάζονται σπόροι υγείας; Υπάρχουν ένα σωρό σπόροι που πιθανόν να μπορούσαν να ενισχύσουν την υγεία και τη φυσική κατάσταση των πουλιών αλλά για ποιο λόγο επικεντρώνεται ο όρος είτε σε τρεις σπόρους είτε σε ένα μείγμα από αγριόσπορους, οι οποίοι μάλιστα βοηθούν τα άγρια πουλιά να έρθουν σε κατάσταση πυρώματος. Άλλο πράγμα η πρόκληση της αναπαραγωγικής επιθυμίας και άλλο πράγμα η καλή υγεία. Η καλή υγεία είναι προϋπόθεση για την κατάσταση αναπαραγωγικής επιθυμίας αλλά η πρόκληση της αναπαραγωγικής επιθυμίας δεν προϋποθέτει απαραίτητα και καλή κατάσταση υγείας.

Με απλά λόγια, σπόροι που βοηθούν στην καλή υγεία και φυσική κατάσταση των πουλιών θα μπορούσαν να είναι πολλοί περισσότεροι από τρεις. Επίσης σπόροι που βοηθούν στο "πύρωμα" θα έπρεπε να ονομάζονται σπόροι πυρώματος και όχι σπόροι υγείας. Μου θύμιζε κάτι σαν τις κίτρινες πράσινες σκόνες που τις ονομάζουν βιταμίνες. Σου λέει δηλαδή ο άλλος, για να τα λένε βιταμίνες, βάλε δύο κιλά. Καλό κάνει κακό δεν κάνει.

Καταλήγω λοιπόν στην εξής ερώτηση: Με ποια κριτήρια χαρακτηρίζεται ένα μείγμα σπόρων με τον όρο Σπόροι Υγείας και τι είναι αυτό που αποκλείει κάποιους άλλους σπόρους από τον ενταχθούν σε αυτό το μείγμα και να φέρουν την τιμητική ονομασία;

9. niktaoys

niktaoys PB New Member

Σταύρο οι σπόροι υγείας έχουν ως βάση σπόρους από γαϊδουράνκαθο, που είναι γνωστό για τις οφέλιμες ιδιότητες του ειδικά στις καρδερίνες. Υποτίθεται ότι και οι υπόλοιποι σπόροι της συσκευασίας κινούνται σε αυτή την κατεύθυνση. Οπότε έχοντας καλή υγεία αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες ένα πουλί να φτάσει σε κατάσταση αναπαρωγής σωστά και εν πλήρη υγεία. Εγώ τους ξέρω και τους χρησιμοποιώ και ειδικά οι καρδερίνες μου τους τιμούν ιδιαιτέρως.

10. stamos

stamos PB New Member

Νομιζω οτι οι σποροι υγειας ειναι καποια μειγματα σπορων καταληλα για αγριοπουλα και ονομαζονται ετσι στα πετ σοπ ομως μονο υγειας δεν ειναι λογο σκονης και αδειων σπορων.Κατα τη γνωμη μου ολοι οι καθαροι σποροι που παρεχονται με μετρο στα πουλια μας ειναι υγειας.

11. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Me dika mou mialo (kai oso mikro einai), to blepo me to aksis tropo.

Parxoune sporoi pou troi to pouli, na min pethenei, afta ta sporia na po einai i kanonika trofi. Ekei exo ola ta sporia san kexri, kanarosporo, rubsen klp. tous xoriso se amyloyxoi kai elaioyxoi sporoi, kai boro na rythmiso se proteines kai se liapara pou xriasete to pouli analoga me tin dynami pou xriasete.

Olous tous sporous, pou kesroume tha kanoune kalo gia tin igia, kai exoune gini erefnes pou apotixtkane pragamatika afto, ta elega sporoi ygias
    PX.
    Agathi marias = Prostatebei to sikotei kai katharisei to sikotei
    Chia= kanei ena gelee meza sta entera, gia na min boroune menoune kako bakteries ekei
    Foniopaddy= stis erefnes exoune theratebi tin kokzidiosei
    Camelina= exei poli psilo liparo Omega-3 pou katebenei to risko tou kefaliko sto pouli
    Agathi= kani pio grigora olo ton metabolismo tou soma

Ala den perno ena mix apo kapion emporo pou exei menei, kai aftous mou lei einai "sporous igias".

Alexandros

12. Stavros

Εδώ ακριβώς βρισκόταν ο προβληματισμός μου.

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι σπόροι οι οποίοι είναι απαραίτητοι για την επιβίωση των πουλιών αλλά και κάποιοι άλλοι οι οποίοι έχουν το κάτι παραπάνω σε σχέση με τους προηγούμενους. Είναι σίγουρο επίσης ότι οι σπόροι που προσφέρουν το κάτι παραπάνω δεν είναι μόνο 2 ή 3 ή 5 κ.λπ. για να μπορούν να οριστούν με μια συγκεκριμένη ονομασία (σπόροι υγείας). Κάποιος μπορεί να έχει αγοράσει ένα μείγμα σπόρων ως "σπόροι υγείας" με 5 είδη και κάποιος άλλος με 30.

Νομίζω λοιπόν ότι ο όρος χρησιμοποιείται καταχρηστικά, από τη στιγμή που δεν καθορίζει κάτι συγκεκριμένο και καλό θα ήταν να αναφερόμαστε στους σπόρους με την ονομασία τους ή σε μείγματα με αναφορά στα ονόματα των σπόρων από τα οποία αποτελούνται. :)

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Μία αναφορά έχω δει σε σπόρους υγείας όπως αναφέρονται. Βρίσκεται στο site του ΠΟΚ poc.gr/Greeks/Birds/Articles/DiatrofiKanarini.pdf και από ότι αναφέρει αποτελούνται από 30 διαφορετικούς σπόρους χωρίς να λέει όμως λεπτομέρειες. Σίγουρα είναι καλό να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή των πουλιών και υποθέτω ότι κάτι τέτοιο προσφέρουν, αλλά χύμα μείγματα από πετσοπ βαπτισμένα σαν σπόροι υγείας και με θαυματουργές ιδιότητες πρέπει να αποφεύγονται γιατί πιο πιθανό είναι να βλάψουν παρά να οφελήσουν (λόγω σκόνης, παλαιότητας κλπ.) Από κει και πέρα θα συμφωνήσω απόλυτα με την άποψη του Αλέξανδρου πιο πάνω.

14. niktaoys

niktaoys PB New Member

Μόνο και μόνο για ενημέρωση και για να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε και τι μας δίνουνε στα πετ όταν ζητάμε σπόρους υγείας, παραθέτω την παραπάνω φωτό.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...