Σπόροι Βλαστωματος ή δηλητήριο;

Συζήτηση με θέμα Σπόροι Βλαστωματος ή δηλητήριο;, που ξεκίνησε από Ian32, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Φεβ 2014.

1. Ian32

Ian32 PB New Member

Αγοράζοντας φωλιές , δαχτυλίδια κλπ σε eshop επεσαν στο ματι μου οι Σποροι Βλαστωματος ,συνήθως έφτιαχναν δικους μου αλλα λεω ας παρω αυτους να δω τι παιζει.Η τιμη τους ηταν 1 ευρω το σακουλακι των 250 γραμμάριων , αυτο που ειδα ηταν αυτο ..... ειναι όντως σπόροι που κάνουν καλο στην υγεια των καναρινιων μας ή δεν πρεπει να τους βαλουμε για βλάστηση ουτε κατα διάνοια ?Το μεγαλύτερο μέρος του μίγματος αποτελείται απο αυτον τον μαυρο στρόγγυλο σπόρο.

rsz_1he5.jpg

2. panos70

panos70 PB New Member

βαλε ολα τα αλλα εκτος του ρουπσεν,εκτος κι αν βαλεις μονο το 5%

3. Ian32

Ian32 PB New Member

Πανο δεν ειναι μονο αυτο το θεμα , γιατι να βαζουν ρουμπσεν ως σπορο φυτρώματος ?λογικα επειδη δεν κοστιζει , αναφέρομαι και στην περιπτωση που καποιος το κανει για καλύτερο και τελικα κανει και κακο στα πουλια του!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι πρόβλημα υπάρχει με το ρούπσεν;

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Υποστιριζεται απο πολλους οτι ειναι μεταλλαγμένος σπορος οπου δεν θα επρεπε να δινεται στα πουλια μας, θα ηθελα να ακουσω γνωμες ως σπορο για φυτρα καθως και αν νομιζεται οτι παιζει αλλο ρολο στο σακουλι περα απο την χαμηλη του τιμη.

6. Stavros

Ε και; Τα δημητριακά που τρώμε το πρωί τι είναι;

7. Ian32

Ian32 PB New Member

Μεταλλαγμενα καλαμποκια ειναι Σταυρο .... Τοτε γιατι να δινουμε αυτο ας πουμε και δεν πρεπει μαρουλι?Θεωρεις σπουδαιο σπορο το ρουπσεν ?Ειναι χρησιμος σαν σπορος βλαστωματος κατα την αναπαραγωγη ας πουμε η να αποφευγεται!
    Ανοιξα το θεμα να μαθουμε να μην κανουμε λαθος βηματα!Δεν θελω να μου πει μονο ο Σταυρος !Σας ακουω ολους!

8. Stavros

Γιάννη, δεν ρωτάω με ειρωνικό ύφος, ειλικρινής ήταν η απορία μου.

Το ρούπσεν δεν είναι κανένας σπουδαίος σποράς όπως δεν είναι κανένας σπόρος σπουδαίος. Είναι απλά ένας σπόρος. Επίσης δεν είναι και του σατανά για να αποφεύγεται μετά βδελυγμίας. Ειλικρινά, όταν είδα τον τίτλο του θέματος τρόμαξα. Νόμιζα ότι κάποιος αγόρασε μια δηλητηριάσμενη παρτίδα και πέθαναν τα πουλιά του.

Γιατί δεν κάνει να δίνουμε μαρούλι; Δεν έχω πει ποτέ κάτι τέτοιο.

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες το θέμα, απλά δεν έχω καταλάβει το λόγο ανησυχίας. :)

9. Ian32

Ian32 PB New Member

Σταυρο δεν ειπα οτι απαντας με ειρωνικο υφος, οντως ο τιτλος του θεματος δεν ειναι ο καταληλος αν βρειτε καποιον που ειναι πιο κατατοπιστικος ας γινει τροποποιηση καλυτερα.Σπουδαιοι σποροι για εμενα να γινουν φυτρα για αναπαραγωγη ειναι το σουσαμι , το σιταρι , το φασολι αυτο το πρασινο δεν ξερω πως το λενε..οταν αγοραζεις σπορους βλαστησης περιμενεις κατι τετοιο (λογικα) ,για μενα ας πουμε το ρουπσεν δεν ειναι καποιος σπορος ο οποιος προσφερει κατι περα απο κελαιδισμα(μυθος η οχι) που λενε και τα οξεα του(ω-9) , χιλιες φορες καλυτερα να δωσω καμελινα που εχει και μεγαλη περιεκτικοτητα σε βιτ Ε .Αξιζει να δινεται ως σπορος βλαστησης?γιατι ειναι σε αυτην την κατηγορια για αυτο ή γιατι δεν εχει μεγαλο κοστος απλα?

10. Stavros

Κατάλαβα τι εννοείς, ευχαριστώ.

11. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Σιγά σιγά, όλο και λιγότεροι εμπιστεύονται αυτό το σπόρο, ενώ δεν αποδεικνύεται η στοιχειοθετείται πουθενά ότι βοηθάει στο ''μέταλλο'' η ΄γενικότερα στη φωνή τα καναρίνια ..Αντίθετα πληθαίνουν οι φωνές, για τη μη χρησιμοποίησή του.
    Γιάννη, ο λόγος είναι αυτός που έγραψες. Αναπτύχθηκε μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω του ..και είναι και φθηνός.

snopes.com: Canola Oil and Rape Seed

Μοιραστείτε

Φόρτωση...