Σπυρι; σε φετινο μου καναρινι

Συζήτηση με θέμα Σπυρι; σε φετινο μου καναρινι, που ξεκίνησε από jk21, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Μαϊ 2008.

1. jk21

jk21 PB Member Article Writer

καποιο απο τα φετινα μου εχει εχει εντονα ερεθισμενο με κλιση προς τα πισω την περιοχη κατω απο την ουρα (πρωκτος και γεννητικη περιοχη) .ειχε ξαναερεθιστει και ματωσει ελαφρα πριν το πασχα την ειχα ψεκασει με poulvo και ειχε φτιαξει .τωρα ξαναειναι ερεθισμενη .ειναι το γνωστο σπυρι του ουροπηγιακου αδενα; πως αντιμετωπιζεται;

η κατασταση του πουλιου ειναι ενταξει .τρωει και ειναι ζωηρο οχι φουσκωμενο.επειδη δεν θελω να τα αναστατωσω αν παω να το βγαλω δεν εβγαλα φωτο .αν ειναι απαραιτητο θα το κανω

2. jk21

τραβηξα καποιες εξωτερικα

Συνημμένα Αρχεία:

3. lee

lee PB New Member

αν δεν κανω λαθος απο την φωτω το σημειο ερεθισμου φαινετε να ειναι η αμαρα και οχι ο αδενας του ουροπυγιου
    θα βοηθουσε σιγουρα η επαληψει της περιοχης του ερεθισμου με αντιβιοτικη αλοιφη αφου προηγουμενος καθαρισουμε την περιοχη με ΦΟ 0.9% η χαμομηλι
    βαζουμε μικρη ποσοτητα αλοιφης 1-2 την ημερα για 7 ημερες καλο καθαρισμα του κλουβιου και των παρελκωμενον

4. jk21

το πουλβο αποστολη εχει αντιβιωση τη νεομυκινη απλα δεν εκανα επαναληψεις ,αυτο ηταν το λαθος μου δυο μερες του εβαλα μονο.τοτε που ειχε ματωσει και το προσεξα ειχα δει και καποιο αλλο πουλι να το τσιμπαει στην περιοχη αλλα οχι εντονα μαλλον το καθαριζε.ελπιζω να μην του δημιουργησε αυτο το προβλημα ,να το ενοχλει δηλαδη

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

δημητρη αν το εχεις μαζι με αλλα απομακρυνε το γιατι τα νεαρα καναρινια αρεσκονται να επιτιθονται στα πιο αδυναμα νεαρα της ηλικιας τους εινα ιθεμα επικρατησης,μου ετυχε και εμενα κα ιμολις το χωρισα χωρις να βαλω τιποτα εγινε καλα σε 3 μερες

6. ΤΕΝΤΕΝ

ΤΕΝΤΕΝ PB New Member

Γεια σαςτο ιδιο προβλημα εχει και η δικια μου. Εξογκωμενο πρωκτο, διαρροια, δυσκολια στην εκκενωση κουνιεται ολοκληρη και φωναζει καθε φορα. Εχει και ασθμα και σημερα σηκωνει το ποδαρακι της το ενα και ανοιγει το φτερο της το αλλο. Την καθαριζουμε με χαμομηλι, μπεταντιν. Τα δερμα κατω απο τα φτερα της ειανι κοκκινο. Νομιζω οτι την χανω.

7. jk21

Μοιραστείτε

Φόρτωση...