Σπυράκι δίπλα στο ράμφος

Συζήτηση με θέμα Σπυράκι δίπλα στο ράμφος, που ξεκίνησε από dread05, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 19 Ιουν 2015.

1. dread05

dread05 PB New Member

Ένα καναρινάκι εμφάνισε ένα πράγμα σαν σπυράκι δίπλα στο ράμφος του. Το πτέρωμα γύρο από την περιοχή έχει υποχωρήσει ενώ το σπυράκι φαίνεται να έχει ξεραθεί και να έχει κακάδι. Δεν πρέπει να είναι εκεί πάνω από 2-3 μέρες αφού την τελευταία φορά που τα έλεγξα την τετάρτη δε το είχε. Φώτο έχω και θα τις βάλω το βράδυ όταν πάω σπίτι. Οι ερωτήσεις μου προς το παρών είναι αν βάλω betadin πάστα τόσο κοντά στο ράμφος, διατρέχουμε κίνδυνο κατάποσης? Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να προέκυψε από έλλειψη ηλιακού φωτός? Θα έλεγα ότι είναι τσίμπημα από κουνούπι αλλά το κλουβί μου έχει διπλή προστατευτική σήτα.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η φωτογραφία είναι απαραίτητη αλλά όλα όσα περιγράφεις μου θυμίζουν ξηρή ευλογιά....
    Με μια μπατονέτα λίγο κρέμα bedadine πάνω στην επίμαχη περιοχή....

3. dread05

dread05 PB New Member

Να μη φοβάμαι δηλαδή μήπως το καταπιεί.

4. misalouris

Θα βάλεις τόσο όσο να μην φτάνει στο στόμα του... και μακρυά από τα υπόλοιπα πουλιά του κοπαδιού.

5. dread05

dread05 PB New Member

Δύο φωτογραφίες από την μολυσμένη πλευρά και μια από την άλλη, που ίσως διακρίνεται αρχή νέας μόλυνσης. Έβαλα betadin και το χώρισα στην μια άκρη της ζευγαρώστρας, και αύριο θα πέσει γενική καθαριότητα και μετακίνηση σε ξεχωριστό κλουβί. Πως σας φαίνεται? Αν είναι ευλογιά, εμένα μου φαίνεται ήπια περίπτωση.
    20150619_172730.jpg

Συνημμένα Αρχεία:

6. misalouris

Με τη φωτογραφία και όσα μπορώ να διακρίνω..... πιστεύω πως μπορεί να είναι απλά μια περιοχή που χτυπήθηκε ή τρίφτηκε κάπως..
    Θα έπρεπε να υπήρχε εξόγκωμα και ίσως μεγαλύτερη ερεθισμένη επιφάνεια για να μπορούμε να πούμε πως είναι ευλογιά.
    Θα περιμένουμε και τις γνώμες άλλων... και ίσως βγει στην πορεία η άκρη..

7. dread05

dread05 PB New Member

Το μαυράκι που φαίνεται Γιάννη είναι κακάδι από πληγή, γιαυτό θορυβήθηκα.

8. misalouris

Σωστά έπραξες... αλλά πιθανολογώ πως μπορεί να μην είναι ο αρχικός φόβος μας...
    Και στις δυο περιπτώσεις η κρέμα betadine μόνο καλό θα κάνει.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Και μένα δεν μου φαίνεται για ευλογιά! Ευτυχώς!! Θα προτείνω και εγώ betadine και να μας ενημερώνεις! Περαστικά σας! :)

10. dread05

dread05 PB New Member

Λέτε να το τσίμπησε τίποτα και από τη φαγούρα να το έξυνε μέχρι που έφυγαν τα πούπουλα? Σήμερα το πρωί που το είδα λίγο πριν ανοίξω το μαγαζί, το κακάδι είχε φύγει και είδα μόνο δέρμα, λίγο κόκκινο αλλά κατά τα άλλα χωρίς πληγές ή φλύκταινες.

11. misalouris

Διόλου απίθανο... το betadine και "επίθεση" ...

12. dread05

dread05 PB New Member

Της ξανάβαλα το πρωί αλλά είναι τόσο κοντά σε στόμα και μάτι ... Τα πουλιά είναι μέσα σε δωμάτιο με σίτες, μέσα σε κλούβα που έχει επίσης σίτες. Άξιο απορίας πως έφτασε εκεί έντομο.

13. misalouris

Υπάρχουν και παρασιτικά έντομα που δεν τα βλέπουμε ή είναι πολύ μικρά να τα κρατήσει ακόμη και η σήτα για τα κουνούπια.

14. Stfns

Stfns PB Member

Απ' ότι κατάλαβα είναι θηλυκό το πουλάκι ή κάνω λάθος; Τάισε νεοσσούς φέτος;

15. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Τελικα πως ειναι το πουλακι τωρα;;

16. dread05

dread05 PB New Member

Θυληκο ειναι αλλα δε μπηκε ζευγαρι. Χθες το απογευμα εβαλα ξανα betadine και εφυγα εκτος χωριου. Σημερα το απογευμα θα ξαναεχω νεα του.

17. dread05

dread05 PB New Member

Σημερινές φωτογραφίες. Το δέρμα φαίνεται καθαρό και τα νέα καλυπτήρια φυτρώνουν. 20150621_192624.jpg 20150621_192641.jpg

18. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο σου! χα χα τι φατσόνι είναι φτου φτου :)

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια χαρά τον βλέπω τον κούκλο!! Λογικά μετά την πτερόροια δε θα φαίνεται τίποτα! ;) Μπράβο σας!!

20. dread05

dread05 PB New Member

κοριτσάκι είναι xD

Μοιραστείτε

Φόρτωση...