Σπουργίτι (Passeridae)

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Σπουργίτι (Passeridae).

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Σπουργίτι (Passeridae)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  2. lizard

lizard PB Member Article Writer

θελω να ρωτησω κατι ασχετο που το εχω απορεια γινετε το σπουργιτη να ζευγαρωσει με καναρινι η φλωρο γενικα να ζευγαρωσει με αλλο πουλι εκτος απο σπουργιτη.

3. Χρησιμοποιεί & ήδη χρησιμοποιούμενες φωλιές χελιδονιών πετώντας τους νεοσσούς έξω.
    Όχι μόνο χελιδονοφωλιές, αλλά & άλλων ειδών που τις χαλάνε για να πάρουν υλικά για το χτίσιμο των δικών τους φωλιών. Π.χ. καρδερίνων.
    Η άγρια μορφή της φύσης...

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

ενα τετοιο περιστατικο ειχε συμβει στο χωριο μου στο σπιτι της γιαγιας μου ενα πρωι που καθομουν στην αυλη και χαζευα μια φωλια που ειχαν χτισει κατι χελιδονια σε μια γωνια ψηλα στον τοιχο του σπιτιου μας , ειχε μεσα 3 νεοσσους ξαφνικα βλεπω μια θηλυκια σπουργιτηνα να μπαινει μεσα στην φωλια και με τσιμπηματα συνεχωμενα να ριχνει τα μικρα εξω απο την φωλια.Τα μικρα ειχαν λιγα πουπουλα και ετσι δεν πεθαναν με την πτωση τους απο την φωλια μαζεψα τα μικρα και δεν ηξερα τι να τα κανω εβλεπα τους γονεις να πετουν γυρω απο την φωλια και τους λυπομουν τοτε μου ηρθε και η φαινη ιδεα πηρα μια μεγαλη αποχη που ειχε ο παππους μου για το ψαρεμα ανεβηκα σε μια σκαλα και περιμενα τρομαξα το σπουργιτη και με μια αποτομη κινηση κολλησα την αποχη στον τοιχο και το σπουργιτη πεταγε μεσα στην αποχη σιγα σιγα ομως κατεβασα την αποχη και εβαλα το σπουργιτη σε ενα κλουβι εβαλα παλι τα μικρα μεσα στην φωλια τους και περιμενα να δω ευτυχως που οι γονεις πηγαν και μεγαλωσαν τα μικρα.Το ποιο ωραιο ομως ηταν οταν εβγαλα το σπουργιτη απο το κλουβι για να φυγει επρεπε να τραβηξω βιντεο για το ποτε εφυγε απο τα χερια μου και για ποτε χαθηκε.

5. Στη φυση ο σπουργιτης (passer domesticus) υβριδιζετε συχνα με το χωραφοσπουργιτη (passer hispaniolensis) και το δεντροσπουργιτη (passer montanus).
    Πριν πολλα χρονια, ειδα στη φυση, διασταυρωση Σπουργιτη Χ Φανετο! (Αυτο ηταν και το "ερεθισμα" να αχοληθω με τους υβριδισμους).
    Φανταστητε ενα κανονικο σε χρωματισμο σπουργιτη με στηθος κοκκινο οπως ακριβως του φανετου...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...