Σπουργίτια επισκέπτες στο κλουβί, είναι πρόβλημα αυτό;

Συζήτηση με θέμα Σπουργίτια επισκέπτες στο κλουβί, είναι πρόβλημα αυτό;, που ξεκίνησε από kingXristos, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 6 Ιουν 2014.

1. kingXristos

kingXristos PB New Member

Χαιρετώ ολους
    Ήθελα να ρωτήσω μαζεύονται σπουργίτια γύρω από το κλουβί που έχω μέσα το ζευγάρι και τρώνε αυτά που πέφτουν. Κάποιο μάλιστα είχε χώσει το κεφάλι μέσα και έτρωγε αυγοτρωφη όταν είχα.
    Στην αρχή έρχεται ένα κάθετε λίγο μακριά και μετά μαζεύονται 3-4.
    Τα καναρίνια μου από ότι φαίνεται δεν φοβούνται
    Αλλά θα μπορούσε να είναι πρόβλημα αυτό?
    Ευτυχώς αλλά άγρια πουλιά δεν έχω δει.. Ευχαριστώ

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν εχεις το κλουβι καλυμένο απο πάνω ώστε τα σπουργίτια να μην μπορούν να κουτσουλήσουν μεσα στο κλουβι, δεν υπαρχει πρόβλημα.
    Τωρα βεβαια αν τρωνε την τροφη των καναρινιων ε ναι ειναι πρόβλημα!

3. kingXristos

Πάνε μόνο κατό από ότι έχω δει για το έχω σε τραπέζι

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Υπάρχει πρόβλημα και με τις ψείρες. βάλε ένα μπωλάκι απ' έξω να πηγαίνουν εκεί τα σπουγίτια

5. kingXristos

Ποπο 6 € πήρα την τροφή να την δώσω στα σπουργίτια.... Μετά θα περιμένουν και λιχουδιές..

6. maria p

χα χα χα πάρε μία χύμα, ρίχνε και κανένα ψίχουλο :)

7. kingXristos

Παντός λες πως δεν έρχονται με κακό σκοπό για τα δικά μου?

8. maria p

κακό σκοπό τι; έρχονται για να φάνε. κράτα τα κάπως μακριά . και πρόσεχε τα αρπακτικά. για να έρχονται τα σπουργίτια σημαίνει ότι φαίνονται απ' έξω τα πουλάκια.

9. kingXristos

Είναι πολύ κρυμμένα όμως
    Εγώ πιστεύω πως τα ακούνε

10. maria p

τι να σου πω... έχουμε διαβάσει πολλά και ο τόπος έχει γεμίσει καρακάξες

11. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Χρήστο κάνε κάτι ώστε να αποτρέψεις τις επισκέψεις τους. Δεν είναι αυτό που θα σου φάνε που ούλτως ή άλλως θα έχει πέσει κάτω αλλά τους επισκέπτες που θα φέρουν παρέα . Κοκκίδια ,ψείρες και λογής ασθένειες ...

12. kingXristos

Πιο πολύ φοβάμαι που κλωσαει η καναρα

13. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Η κανάρα δεν έχει πρόβλημα μιας και αυτά τα πουλιά δεν είναι αρπακτικά . Βέβαια είναι πολύ διεκδικητικά αλλά στα εγκλωβισμένα πουλιά δεν έχουν ¨πεδίο¨ δράσης . Το κυριότερο είναι εκείνο που προανέφερα ποστ 11 ... καλή συνέχεια .

14. Andreas13

Andreas13 PB New Member

Ενας φιλος μου ειχε αυτο το προβλημα.Σπουργίτια και σπανια περιστερια πηγαιναν στο κλουβι και ετρωγαν την τροφη τους. Εγω θα σου ελεγα να τα διωχνεις και να τους βαζεις καπου αλλου κοντα στο κλουβι (πχ στην αλλη ακρη του μπαλκονιου) ενα μπολακι με λιγη τροφη ΧΥΜΑ και ενα μπολακι με δροσερο νερο εαν εχεις την δυνατοτητα, βεβαια, αν και η τροφη χυμα ειναι πολυ φθηνη. Εαν πιστευεις οτι δεν εχεις, πετα τους ψιχουλα και λιγο δροσερο νερο, αλλιως δεν βλεπω φως! Τα πουλια θελουν να περασει το δικο τους, παρολο που δεν μπορουν, ετσι οταν δεν θα εισαι εισαι εκει θα ερχονται.

15. kingXristos

Αυτό θα κάνω και βλέπω
    Γιατί σκέφτομαι πιο πολύ μήπως επηρεάζουν την συμπεριφορά τους αργότερα. Πχ να φοβούνται να κελαηδισουν

16. Andreas13

Andreas13 PB New Member

Δεν νομιζω να γινει αυτο! Δεν ξεχωριζουν τα ειδη των πουλιων. Μπορει να το καταλαβουν αλλα νιωθουν προστατευμενα και σπανια θα φοβουνται

17. kingXristos

Μακάρι Αντρέα να είναι έτσι που τα λες Ευχαριστώ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...