Σπορους γαιδουραγκαθου στο κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Σπορους γαιδουραγκαθου στο κοκατιλ, που ξεκίνησε από nickst, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 28 Νοε 2015.

1. nickst

nickst PB New Member

μπορουμε να δωσουμε στο κοκατιλ μας σπορους γαιδουραγκαθου που κυκλοφορουν στο εμποριο για τροφες πουλιων η δεν κανει?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μπορείς να δώσεις. Τι είναι αυτό που σε κάνει να αναρωτιέσαι όμως εάν μπορείς ή όχι;

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορείς με δύο τρόπους.
    Όπως είναι αφού τους κοπανήσεις λίγο στο γουδί να σκάσουν ελαφρά γιατί είναι πολύ σκληροί σπόροι ή ως τσάι που θα το φτιάξεις αφού πάλι έχεις κοπανήσει τους σπόρους.

4. nickst

nickst PB New Member

δεν γνωριζα αν τους τρωνε για αυτο ρωταω αν κανει

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ναι και κάνουν καλό και στο συκώτι.

6. nickst

nickst PB New Member

τελεια τοτε.θα βαζω σε μια απο τις ταιστρες να υπαρχει.καθαρισμενα ειναι αποφλοιωμενα.αρα οτι μενει δεν θα την πεταω απλα θα συμπληρωνω τροφη ετσι?

7. maria p

Τους ειδικούς σπόρους καλύτερα να τους βάζεις σε ξεχωριστή ταΐστρα ή αυγοθήκη για να παρακολουθείς την κατανάλωσή τους και γιατί καταναλώνονται πιο αργά και καλύτερα να μην παραμένουν με τα τσόφλια στην ταΐστρα.
    Καθαρισμένοι από τι; Που τα βρήκες αποφλοιωμένα; Εγώ πήρα προχθές και μου επεσήμανε ο πωλητής να τα κοπανάω ακόμα και για παρασκευή τσαγιού για ανθρώπινη χρήση.

8. nickst

nickst PB New Member

απο λαρισα τα πηρα και μου ειπανε οτι ειναι αποφλοιωμενα.

9. maria p

Τι να σου πω... κι εγώ πρώτη φορά πήρα και αυτό μου είπε ο πωλητής :)

10. nickst

nickst PB New Member

αν το τρωει μια χαρα θα ειναι αυτο εχει σημασια :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...