Σποροι Φυτρωματος και Μικροβια

Συζήτηση με θέμα Σποροι Φυτρωματος και Μικροβια, που ξεκίνησε από giorgos94, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Αυγ 2008.

1. giorgos94

giorgos94 PB New Member

Καλησπερα σε ολους.
    Μολις τωρα ετοιμασα σπορους φυτρωματος για τα πουλια..
    Ομως εχω ενα μικρο προβληματακι.
    Μυριζουν λιγο περιεργα γιαυτο και τους ξεπλυνα παρα πολυ καλα
    αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν γινετε τους σπορους αυτους
    (κυριως καναβουρι και λιγο νιζερ) να τους 'ψησω' ωστε τυχον
    μικροβια να εξαφανιστουν. και αν ναι πως?
    Μηπως ψηνοντας τους χασουν την αξια τους?

Ευχαριστω,
    Γιωργος

2. Εννοείς να τους ψησεις πριν φυτρώσουν;Δεν νομίζω οτι είναι εφικτό αυτο.Διόρθωσε με αν καταλαβα λάθος.

3. giorgos94

giorgos94 PB New Member

τους φυτρωσα(ισα ισα που βγηκε λιγο ασπρο, και οχι σε ολα), και τωρα αν γινεται να τους ψησω, και πως..
    Με απλα λογια, Φυτρωνω και μετα ψηνω. ...

4. Αν τους ψησεις τωρα θα χαλασουν.Μυρίζουν λιγο περίεργα λογω του νερου.Δεν νομιζω τα πουλια να έχουν πρόβλημα αλλα θα πρεπει να μεγαλωσουν κι'άλλο για να τους τα δωσεις.

5. nikosk

nikosk PB New Member

Θα μπορούσες να βάλεις ιόδιο στο νερό που φυτρώνουν για τους απολυμάνεις και τους σπόρους και το νερό στις σωστές αναλογίες βέβαια όχι χύμα στο κύμα. Κυκλοφορούν διάφορα σκευάσματα που κάνουν και αυτή τη δουλειά.

6. Frania

Frania PB Member

Αυτο ειναι το προβλημα με τους σπορους φυτρωματος ενω ειναι αριστη (ακριβως για τον λογο οτι διατηρει μεγαλο αριθμο συστατικων επειδη ειναι τελειως ανεπεξεργαστη )τροφη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για ολα τα σκευη που χρησιμοποιεις, τον χρονο και τον βαθμο φυτρωματος οσες ογηγιες και να ακολουθησεις.Απο την αλλη με αυτο το σκεπτικο χανονται πολλα .Στην θεση σου θακανα το εξης.. ετοιμασε πολυ μικροτερη δοσολογια (απο την συνιστωμενη )μια φορα την εβδομαδα και δινε στα πουλακια σου μετρημενους στα δακτυλα σπορους οχι σε ολα, μονο σε ενα ειδος ,το πιο ανθεκτικο, ας πουμε στις καρδερινες, σε ενα απο τα κλουβια που διαθετεις και γραψε προσεκτικα δοσολογια τροπο μουλιασματος και παρατηρησεις.. ετσι σταδιακα θα ανεβασεις τον αριθμο και τα ειδη και επιπλεον θαχεις κατι που θα μπορεις να εμπλουτιζεις και να συμβουλευεσαι συνεχεια για να μην αναφερω οτι θα μπορεις να βοηθησεις και αλλους!

7. Οι σπόροι βλαστώματος είναι συγκεκριμένο μείγμα το οποίο είναι κατάλληλο για κατανάλωση από τα πουλιά.
    Πάντα όταν βλαστώνουν δημιουργούνται μύκητες στη ρίζα που προκαλούν και τη σχετική οσμή.
    Αυτό που κάνεις είναι τα πλύνεις πολλές φορές με άφθονο νερό τους βλαστούς και να τους βάλεις για 15' σε μια λεκάνη με καθαρό νερό και μια κουταλιά μηλόξυδο.
    Μετά μπορείς άφοβα να τα προσφέρεις στα πουλιά σου.

8. nikosk

nikosk PB New Member

Θα επιμείνω στο μούλιασμα με το ιόδιο γιατί πιστεύω ότι μια ποσότητα από το ιόδιο περνάει στο σπόρο και χρειάζεται μια ποσότητα ιοδίου δεν νομίζω ότι θα του κάνει κακό.

9. niktaoys

niktaoys PB New Member

Κάτι θυμάμαι για απολύμανση και με χυμό από γκρέϊπφρουτ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Παρόμοιο με το μηλόξυδο δηλαδή. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...