Σπασμενο ποδι καναρινιου

Συζήτηση με θέμα Σπασμενο ποδι καναρινιου, που ξεκίνησε από schaniotis2, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαϊ 2008.

1. schaniotis2

schaniotis2 PB New Member

Καλησπερα σε ολους, θελω να ρωτησω αν σας εχει τυχει να εχετε καναρινι με σπασμενο το πισω δαχτυλο του πουλιου εξαιτιας του δαχτυλιδιου οταν το εβαζαν.Εχω ενα τετοιο καναρινι που δεν το παρατηρησα οταν το αγορασα λογω απροσεξιας και θα ηθελα ακουσω τις γνωμες σας..το καναρινι το εχω απο ιανουαριο και ειναι μια χαρα απλα το ποδι που ειναι ετσι εχει δημιουργησει εναν καλο επανω στον οποιο στερεωνεται.Τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι εχει και ταση να καθεται στο πατο του κλουβιου .Ειναι ομως υγιεστατο κατα τα αλλα. :rolleyes:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το δάχτυλό του είνια γυρισμένο προς τα εμπρός ή κρέμεται?

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

μηπως δεν ειναι σπασμενο και απλα το ''τσακιζει''??

4. aTomGR

aTomGR Banned

Και μένα έτσι είναι. Ίσιο προς πίσω και δεν καμπυλώνει με τίποτα.
    Στο γιατρό που το πήγα μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα στην ηλικία που είναι.
    Από όσο διάβασα μόνο όταν είναι μικρό μπορεί να υπάρχουν ελπίδες ανάτασης.

5. schaniotis2

Μολις το εβγαλα φωτο για να καταλαβετε ακριβως..τωρα τι λετε ειναι σπασμενο η απλα γυρισμενο αναποδα ??:confused:

Συνημμένα Αρχεία:

6. inca1099

7. schaniotis2

σωστα ειδες το δαχτυλο κοιταει εμπρος. απλα δυσκολευεται να κρατηθει που και που αλλα γενικα ειναι μια χαρα... σε ευχαριστω για τα αρθρα!:)

8. inca1099

Ίσως αν δοκίμαζες τον νάρθηκα να του έφερνε κάποιο αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Ίσως το ταλαιπωρήσει και πιο πολύ. Δεν μπορείς να το πας σε κτηνίατρο μήπως μπορεί να το διορθώσει?

9. schaniotis2

ειμαι ιταλια γιατι σπουδαζω εδω και απο πτηνιατρους δεν εχει καποιον ειδικο εδω στη πολη μου ,μου συστησαν καποιον αλλα ακομα δεν εχω παει.. απο περιεργεια στην Ελλαδα ποσο στοιχιζει η επισκεψη/συμβουλη του κτηνιατρου?γιατι εδω μου ειπαν οτι γυρω στα 40 ευρω κανει και να σου πω την αληθεια με κανει να το σκεφτομαι...ΑΝ και λαθος μου το ξερω.. αλλα δεν περισσευουν και πολλα στο μηνα πανω..:eek:

10. aTomGR

aTomGR Banned

Μιας και έχεις malinois θα σου έλεγα να πας σε αυτόν που λένε στη Βούλα που εκτρέφει και τη ράτσα αυτή.
    EDIT
    Άκυρο μόλις τώρα είδα ότι είσαι Ιταλία

11. schaniotis2

δεν πειραζει πες μου ποιος ειναι να τον εχω στα υπ οψιν για οταν κατεβαινω,και αν εχεις ιδεα πες μου και απο τιμες τι λενε αν ξερεις...

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αργησες...
    -Αν δεν γελιέμαι το δακτυλίδι είναι μαύρο.Είναι πουλάκι του 2007.
    Εχει περάσει στην ωριμότητα και θα είναι αφ' ενός δύσκολο,
    αφ' ετέρου ταλαιπωρία για τον φίλο σου μιας και θα χρειαστεί
    πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δεμένο στην πίσω θέση
    για να "δέσει" εκεί.

13. schaniotis2

οποτε καλυτερα να μην προσπαθησω καν λες??μονο στρες για το πουλι θα ειναι?τελος παντων τουλαχιστον ειναι μια χαρα χωρις προβληματα προς το παρον..

14. aTomGR

aTomGR Banned

Μοιραστείτε

Φόρτωση...