Σουπιοκόκκαλο ή αυτό;

Συζήτηση με θέμα Σουπιοκόκκαλο ή αυτό;, που ξεκίνησε από Fanfaras, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Σεπ 2015.

1. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Πήγα σε ένα petshop να πάρω ένα σουπιοκόκκαλο για τον Blue (παροτλετ) και δεν είχε, αλλά μου είπε ότι είναι καλύτερο να του βάλω αυτό:

http://www.petcity.gr/eshop/index.p...iou-gia-akonisma-ramfous-kai-pepsi-35g-detail

Είναι πράγματι καλύτερο ή να ψάξω ένα κλασικό σουπιοκόκκαλο?

2. theodr

theodr PB Member

Η γνώμη μου είναι ότι το σουπιοκοκκαλο δεν πρέπει να λείπει από κανένα κλουβί. Αν δεν βρεις σε petshop κάνε μια επίσκεψη σε ένα κοντινό σου ψαράδικο και ζήτα να σου δώσουν. Ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις εδώ και αμέσως μετά είναι έτοιμο να το βάλεις στο κλουβί.

περισσότερα θα διαβάσεις παρακάτω :

Σουπιοκόκαλο

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Για ακονισμα ραμφους ειναι ενταξει, αλλα η περιεκτικοτητα του σε ιχνοστοιχεια και ασβεστιο δεν ειναι εξακριβωμενη. Συνιστω ανεπιφυλακτα σουπιοκοκκαλο.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ρώτησέ τον σε παρακαλώ αν υπάρχει ιώδιο στο σκεύασμα... κι αν πει όχι .... ξανά ρώτα γιατί τότε το προτείνει ως καλύτερο?

5. pyroferus

pyroferus PB New Member

Έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο.
    Είδα ιδιαίτερη προτίμηση στο σουπιοκόκκαλο και αυτό βάζω.
    Εγώ προτείνω το σουπιοκόκκαλο.

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή, αλλά πάντα έχω και τα δυο είδη στα κλουβιά. Πότε τρώνε από την ταμπλέτα και πότε από το σουπιοκόκκαλο....

7. George98

George98 PB Active Member

εγω χρησιμοποιώ μονο σουπιοκόκκαλο το άλλο δεν το έχω δοκιμάσει

8. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Ok λοιπόν... Σουπιοκόκκαλο και πάλι σουπιοκόκκαλο! Θα το αναζητήσω :)

9. Stfns

Stfns PB Member

Στα περισσότερα e-Shops υπάρχουν.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η διαφορά ανάμεσα στα δύο δεν είναι τέτοια πού να σε κάνει να προβληματίζεσαι. Εδώ θα βρεις τα διατροφικά στοιχεία του σουπιοκόκκαλου. Δες και αυτά που υπάρχουν πάνω στη συσκευασία και θα καταλάβεις.

Μια διαφορά που φαντάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει είναι η τιμή, με το σουπιοκόκκαλο να είναι φθηνότερο ή και δωρεάν ακόμη εάν αφιερώσεις λίγο χρόνο για να το προετοιμάσεις. Εάν το προϊόν που προτείνουν συνήθως τα καταστήματα είναι φθηνότερο από αυτό που ζητά ο πελάτης ή κάποιο άλλο που δεν έχει στο μαγαζί του, τότε έχει ενδιαφέρον να το ψάξεις λίγο περισσότερο.

11. Sylvia

Sylvia PB New Member

Κι εμένα στη γειτονιά μου, όλοι έλεγαν ότι δεν έχουν σουπιοκόκκαλο και μού έδιναν πέτρα λέγοντάς μου ότι είναι το ίδιο. Από την αρχή τη στραβοκοίταζα αλλά είπα να τη δοκιμάσω. Ε, την είχε το πουλάκι 200 χρόνια και τη λιβάνιζε. Δεν είδα προτίμηση και αντί να αλλάξω προϊόν, άλλαξα Pet Shop. :p Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα να κάνω μία μικρή διαφήμιση. Αν υπάρχει θέμα, σβήστε το. Μπορείς να πάρεις από εδώ: http://www.birdmarket.gr/-Koκκαλο -Σουπιας -10cm
    Καλό μαγαζί.

12. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Να ρωτήσω κάτι? Αυτά τα σουπιοκόκκαλα, με τον καιρό δεν σαπίζουν? Αν ναι, τότε αυτά που πουλάνε στα pet-shops, πως ξέρω ότι είναι καλά και δεν έχουν πολυκαιρίσει? (sorry είμαι λίγο άσχετος ...γενικώς από ψάρια! :D )

13. Myra

Ειναι ειδικα επεξεργασμενα και δεν παθαινουν τιποτα... επισης τα κοκκαλα δεν σαπιζουν ποτε..

14. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Οπότε καλύτερα να το βρω κάπου έτοιμο σε pet-shop, γιατί να το πάρω εγώ από ψαράδικο, δεν θα έχω ιδέα να το φτιάξω!

15. Myra

Εχουμε οδηγιες στο φορουμ για τ πως να τ φτιαξεις. Το βραζεις σε νερο με ξυδι κ μετα το αφηνεις 2 μερες στον ηλιο να ξεραθει καλα.

16. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Και σόρρυ, αλλά ένα ένα μου έρχονται... Πόσο καιρό μπορώ να αφήσω ένα σουπιοκόκκαλο μέσα στο κλουβί???

17. Myra

Οσο παει μεχρι να φαγωθει.

18. Fanfaras

Fanfaras PB New Member

Οκ, thanks!

19. Stfns

Stfns PB Member

Κάθε φορά που πλένεις το κλουβί μπορείς να ρίχνεις νερό και στο σουπιοκόκκαλο, ώστε να μένει καθαρό. Πολλά πουλιά χρησιμοποιούν το σουπιοκόκκαλο ως πατήθρα, ειδικά όταν το έχεις σε χαμηλό ύψος. Φρόντισε να το έχεις στις γωνίες του κλουβιού κοντά στην οροφή και σε κάθετη θέση, ώστε να μην μπορεί το πουλί να κάθεται πάνω λερώνοντάς το με υπολείμματα από ακαθαρσίες, που φέρουν τα πόδια του.

20. Dimitris_thess

Dimitris_thess PB New Member

Είναι σαν να ρωτάς φρέσκιες πατάτες ή προτηγανισμένες πατάτες.:faceplm
    Φυσικά φρέσκιες,οπότε σουπιοκόκκαλο χωρίς καμία αμφιβολία.:thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...