Σουπιοκοκαλο ή πέτρα ασβεστίου

Συζήτηση με θέμα Σουπιοκοκαλο ή πέτρα ασβεστίου, που ξεκίνησε από Διονυσης Ντουρ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 2 Ιουν 2016.

1. Σουπιοκοκαλο ή πέτρα ασβεστίου περιμένω απαντήσεις.

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Σουπιοκόκκαλο.

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγώ βάζω και τα δύο στα κλουβιά μου, πέτρα γιατί βοηθάει τα ράμφη τους, αλλά και σουπιοκόκκαλο για τα στοιχεία που περιέχει (+ιώδιο)

4. Σαν διαχείριστης μήπως μπορείς να διορθώσεις το τίτλο (το πληκτρολόγιο χαλάει).

Τι ακριβώς είναι το ιωδιο που βάζεις;

Επίσης γίνεται να βάλω κοκκαλο από σουπια που ψαρεψα;

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν βάζει ιώδιο, περιέχει ιώδιο το σουπιοκόκκαλο.
    Γίνεται να βάλεις εννοείται αλλά πρέπει να το βράσεις και στην συνέχεια να το αφήσεις να στεγνώσει στον ήλιο.

6. Ευχαριστώ από ότι κατάλαβα το σουπιοκοκκαλο είναι καλύτερο

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ασφαλώς.... καλύτερο και χωρίς αντίπαλο.

8. falkonis

falkonis PB New Member

Εγώ εκτός από το σουπιοκόκκαλο τους βάζω ιώδιο και στο νερό (ποτίστρα και μπανιέρα) καθε 2 περίπου μηνες.

9. Τι είδους ιωδιο;

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Γιατί; ποιος στο είπε; θα καταστραφεί ο θυρεοειδής τους (αν δεν έχει ήδη γίνει)

11. falkonis

falkonis PB New Member

Παλία πρακτική του πατερα μου από κτηνίατρο που ήταν σε εκτροφεία για κότες

απλό όχι σολούσιον

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ήταν όντως πάγια τακτική των παλιών κυρίως περιστεράδων... αλλά από τότε έχουμε εμπλουτίσει τις γνώσεις μας. Τότε δεν μπορούσαμε να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις του ... στον οργανισμό των πουλιών.

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σε όλα τα πουλιά με ανεπαρκή ποικιλία διατροφής μπορούν να παρατηρηθούν διάφορες ελλείψεις στοιχείων, μεταξύ των οποίων και ιωδίου, η έλλειψη του οποίου παρουσιάζεται πιο συχνά στα budgies και τις έγχρωμες σπίζες, σύμφωνα με το άρθρο μας.
    Προτεραιότητα η σωστή και πλήρης διατροφή φυσικά.
    Μπορούμε σε περίπτωση διαπιστωμένης έλλειψης να χορηγούμε μία σταγόνα ιώδιο Lugol ανά φλιτζάνι τσαγιού ή τα συνδυαστικά συμπληρώματα που υπάρχουν στην αρθρογραφία μας
    https://petbirds.gr/articles/muta-vit-oropharma.99/ και https://petbirds.gr/articles/ferti-vit-oropharma.16/ .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...