Σκόρδο στο νερό των πουλιών

Συζήτηση με θέμα Σκόρδο στο νερό των πουλιών, που ξεκίνησε από miltosbitoulis2, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 7 Σεπ 2008.

1. miltosbitoulis2

miltosbitoulis2 PB New Member

Καλησπέρα... Κάπου διάβασα ότι το σκόρδο χρησιμοποιείται πολύ και στα πουλιά για τις ευεργετικές του ιδιότητες... Λένε ότι σκοτώνει τα εσωτερικά σκουλήκια και γενικά βοηθά τα εντερικά και σκοτώνει μικρόβια και παράσιτα... Συγκεκριμένα ο τύπος ανέφερε τη μέθοδο που χρησιμοποιεί: Βάζει 4-5 σκελίδες σκόρδο σε 1λ. νερού το βράδυ και το πρωί το χορηγεί στα πουλιά (φυσικά αφού έχει πρώτα αφαιρέσει τα σκόρδα :p). Απ' ότι κατάλαβα βέβαια μιλούσε για αγριόπουλα...

Και η ερώτηση μου είναι η εξής: Μπορώ να κάνω το ίδιο για τα παπαγαλάκια μου (Budgerigar) και για το καναρίνι μου μια-δυο φορές το μήνα προληπτικά ή λέτε να τους κάνει κάποιο κακό (στο ένα ή και στα δύο είδη)...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Νομίζω ότι σε κάποιο άλλο post αναφέρθηκε ότι δεν είναι κατάλληλο για να τραφούν τα πουλιά και μάλιστα είναι επικίνδυνο..Ας απαντήσει κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει καλύτερα όμως..Εγώ δεν τους δείνω πάντως κάτι τέτοιο..

3. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Ας μην καταφεύγουμε σε τόσο αμφίβολες και ίσως επικίνδυνες μεθόδους πρόληψεις ασθενειών των πουλιών μας, υπάρχουν σκευάσματα (κυρίως για περιστέρια) που περιέχουν σκόρδο κλπ.

Φιλικά

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Λάθος..Για το κρεμμύδι είχα διαβάσει..

5. miltosbitoulis2

miltosbitoulis2 PB New Member

Δηλαδή λέτε να το κάνω έτσι?

Μερικοί μάλιστα (απ' ότι ξέρω) το χρησιμοποιούν και μέσα στην αυγοτροφή το σκόρδο (λιωμένο)... Το λέω μήπως θελήσει κάποιος να το δοκιμάσει...

6. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Genika to skordo einai kalo gia to aima ton poulion mas. Kai poli sosto skotonei ta skoulika pou bori na exei to pouli sta entera tou. Den pedi katholou rolo pio poulia exoume Kanarini, Poulia europaikon dasson, Peristeria i Papagalakia, se ola ta poulia boithai.

OMOS...an exete ta poulia meza sto spiti...PROSEXI. I broma einai terastio. Min na briskese me ta fterota filous sas ksaxnika sto dromo, giati o terri sas den agapai ta poulia toso poli na zi me afti tin broma sto spiti.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...