Σκόρδο - Ένα φυσικό προιόν

Συζήτηση με θέμα Σκόρδο - Ένα φυσικό προιόν, που ξεκίνησε από Isidoros, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 21 Απρ 2007.

1. Isidoros

Isidoros PB New Member

Διαβάζοντας το άρθρο που έχει γραφτεί παλαιότερα για τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται κάτά των έξωπαράσιτων θα ήθελα να σας ενημερώσω για ένα φυσικότατο προιόν που κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά.Αυτό λοιπόν το προιόν είνα το σκόρδο.Πολύ παλαιότεροι πουλάδες το χρησιμοποιούσαν αφού τότε ούτε λόγος για σπρέυ και διάφορα άλλα.Τρόπος χρήσης.Μέσα σε ένα μπουκάλι 1.5 λίτρου τοποθετούμε 6-7 σκελίδες σκόρδο.Τα αφήνουμε όλο το βράδυ μέσα στο νερό και την επόμενη μέρα ψεκάζουμε ή δίνουμε στα πουλιά να πιούν.Το σκόρδο από εμπειρία σας λέω κάνει πολύ καλή δουλειά.

Σχετικά θέματα
    Σκόρδο - Garlic - Allium sativum

2. niktaoys

niktaoys PB New Member

Ισίδωρε κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιείται και σαν φυσικό-φυτικό αντιβιοτικό. Είναι αλήθεια αυτό?

3. Isidoros

Isidoros PB New Member

Κοίταξε.Οι περισσότεροι παλιοί πουλάδες το χρησιμοποιούσαν και σαν αντιβιοτικό γιατί με το σκόρδο σχεδόν αμέσως οτιδήποτε μικρόβιο καταστρέφεται.Αυτό που σου λέω είναι γεγονός.Βέβαια εγώ το χρησιμοποιώ σαν αντιβιοτικό σε πρώιμο στάδιο.Δηλαδή αν διαπιστώσω ένα πουλί ότι πάσχει από κοκίδια ας πούμε του χορηγώ σκόρδο μέσα στο νερό και βάζω και ρίγανη στην αυγοτροφή του.Σε πιο εξελιγμένο στάδιο τους χορηγώ αντιβίωση.Βέβαια εδώ θέλει λίγο προσοχή το όλο πράγμα.Και τι εννοώ.Με το να χορηγούμε σκόρδο στα πουλιά μας και αυτά να είναι καλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφήσυχάζουμε.Τα πουλιά μπορεί να πάσχουν και από ασθένειες που το σκόρδο δεν κάνει τίποτα.Γι αυτό προσοχή.Η συχν'η παρατήρηση των πουλιών είναι το ασφαλέστερο αντιβιοτικό.

4. evanthos

evanthos PB New Member

Το σκορδόνερο τους το χορηγώ και εγώ μια φορά το μήνα για 3 μέρες.Επαρκεί για πρόληψη ή χρειάζετε πιο πολύ Ισίδωρε?Τι λες?
    Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις αν το σκορδόνερο βοηθάει και για το ακάρι της τραχειάς?

5. niktaoys

niktaoys PB New Member

Βαγγέλη για το ακάρι της τραχειάς δε ξέρω αλλά αυτό που άκουσα εγώ είναι ότι προλαμβάνει τα σκουλήκια. Ελπίζω ο Ισίδωρος να μας διαφωτίσει!

6. Isidoros

Isidoros PB New Member

Το σκορδόνερο εγώ το χρησιμοποιώ δύο φορές το μήνα ανά δεκαπέντε μέρες. Το αφήνω στην ποτίστρα δύο μέρες αν και πιστεύω ότι την δουλεία του θα την κάνει και αν το αφήσω και μία μέρα.

Το σκόρδο πολλοί εκτροφείς το χρησιμοποιούν για αντιμυκητιακό - τονωτικό - αντιοξειδωτικό - αντιβακτηριακό - αντιβιοτικό - απολυμαντικό. Για την καταπολέμηση των ακάρεων δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γι αυτό και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Ξέρω σίγουρα όμως ότι έχει ευεργετικές ιδιότητες στις αναπνευστικές διαταραχές και στα εντερικά. Αυτό οφείλεται σε μία ουσία την αλλισίνη που έχει σημαντικές ιδιότητες κατά των σκουληκιών του εντέρου και στην διάρροια.

7. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

Νέο μέλος γεμάτο απορίες είμαι :p

Όταν λέτε σκορδόνερο στην ποτίστρα τι ακριβώς εννοείτε; Βάζετε λοιωμένο το σκόρδο στην ποτίστρα ή κομμάτι; Και πόσο;

8. integrator

integrator PB New Member

N.Bestgirl, σου μεταφέρω τον απόλυτα διαφωτιστικό τρόπο παρασκευής που παρατέθηκε από τον Ισίδωρο, λίγο πιο πάνω.

9. N.Bestgirl

N.Bestgirl PB New Member

:D

Παιδιά... δεν είμαι εκτροφέας! :p

Μια μικρότερη δοσολογία;;;

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μια διαίρεση δια 3 ή 4 είναι ότι πρέπει στην περιπτωσή σου.
    Οτι περισσέψει, στο ψυγείο, για να γεμίσεις την άλλη μέρα τις ποτήστρες.

11. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

3-4 Σκελιδες σε 750 ml, 1-2 σε 375ml.. :ras:

(Ισιδωρε, σωστα δεν τα ειπα??)

12. Isidoros

Isidoros PB New Member

Δημήτρη σωστός.1-2 σκελίδες σε 375ml είναι ότι πρέπει.

13. Aleka

Aleka PB New Member

Θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ για αυτές τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Δοκίμασα το σκόρδο σε ένα γκλόστερ μου που είχε διάρροια από τον Γενάρη. Του είχα δώσει πριν διάφορες αντιβιώσεις, προβιοτικά...., του είχα αλλάξει την τροφή και του έχω κόψει τα λαχανικά και την αυγοτροφή μήνες πια. Τίποτα δεν γινόταν. Τα περιτώματά του ήταν σαν κλωστές και έκαναν χάλια το κλουβί. Το πουλάκι παρόλα αυτά ήταν ζωηρό, έτρωγε και τραγουδούσε αλλά λιγότερο και χαμηλόφωνα. Τώρα 5 μέρες μετά το σκόρδο είναι μια χαρά. Παρεπιπτώντος θέλω να ρωτήσω πια είναι η δοσολογία του Worm-mitte της Bogena γιατί στο pet shop μου είπαν 1 γρ. στα 50ml για 5 μέρες και μου φαίνεται υπερβολική η δόση. Ελπίζω να μη το χρειαστώ πια αλλά δεν ξέρεις ποτέ...... Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν εννοείς το Wormmiddel η δοσολογία είναι ένα κουταλάκι του γλυκού σε μια ποτίστρα 50ml αν δεν κάνω λάθος, αλλά αναλυτικές οδηγίες θα βρεις το φυλλάδιο που συνοδεύει το σκεύασμα.

Έχεις ξεκινήσει τη χορήγηση του Wormmiddel και εάν ναι παράλληλα με τη χορήγηση το σκόρδου;

15. gardeline

gardeline PB New Member

Μπορω να δωσω στα καναρινια σκορδο αλλα σε μορφη σκονης? ή απλως τριμενη σκελιδα σκορδου?

16. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Φίλε μου, αν και παλιό ποστ, πιο πάνω λέει για δοσολογία φυσικού σκόρδου ( στα 400 ml περίπου 1-2 σκελίδες σκόρδου για 1 βράδυ κομμένες και το πρωϊ δίνεις το νερό όχι το σκόρδο). Γιατί να δώσεις κάτι που έχει μέσα συντηριτικό από το να δώσεις φυσικό σκορδόνερο. Παρεπιπτώντως με το σκορδόνερο συμφωνεί και η κτηνίατρος.

17. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

αυτο παιδια ισχυει και για παπαγαλους και για καναρινια?

18. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά στο είδος του πουλιού.

19. εγώ παιδιά έδωσα στον βίκτωρα φρέσκο σκορδάκι κ όχι μόνο το έφαγε αλλά του άρεσε κιόλας !
    βλέπω ότι όλοι μιλάτε για σκορδόνερο κ όχι απευθείας φρέσκο σκόρδο!έχει διαφορά??

20. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Από πλευράς θρεπτικών ουσιών, το φρέσκο σκόρδο είναι το καλύτερο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...