Σκόπια - Κόσοβο

Συζήτηση με θέμα Σκόπια - Κόσοβο, που ξεκίνησε από thanmar78, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 23 Φεβ 2008.

1. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Καλησπέρα φίλοι,
    ασχολούμαστε με τα κατοικίδια μας αλλά τι γίνετε με το Σκοπιανό και το Κόσοβο;
    Μας απασχολεί το μέλλον μας με τους γείτονες μας; Που το πάνε οι Αμερικάνοι; Αναρωτηθήκαμε ποτέ;
    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Φιλικά
    Θάνος Μαρίνης

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Κολλητη φιλη που δουλευει σε Μη Κυβερνητικο Οργανισμο στο Βελιγραδι, μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα αυτα που μας λενε στις ειδησεις, σε σχεση με αυτα που γινονται στην πραγματικοτητα...η κατασταση ειναι πολυ ασχημη...τα ομορφα χωρια ομορφα καιγονται...

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Φίλε Θάνο ,επιτρεψέ μου να έχω αντίθετη
    άποψη απο την προτροπή σου να συζητήσουμε
    ένα τέτοιο θέμα εδώ. Προσωπικά χρειάζομαι
    αυτόν τον χώρο μακρυά απο τον πόνο της
    καθημερινότητάς μου.

4. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Φίλε μου σεβαστή η άποψη σου όμως ένα τόσο σημαντικό θέμα δεν είναι ένα απλό θέμα καθημερινότητας.

Φιλκά
    Θάνος Μαρίνης

5. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Θα συμφωνήσω με τον Μάκη.
    Όλοι έχουμε άποψη για το θέμα αλλά αν μπούμε σε διαδικασία σχολιασμού θα μετατραπή το θέμα σε πολιτική συζήτηση κάτι που σε καμιά περίπτωση δε θέλω να γίνει.

Υπάρχουν άλλα forum που μπορεί ο καθένας να καταθέσει την αποψή του.
    Εδώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση.

6. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Συμφωνώ και εγώ (αν και θα μπορούσα να γράψω σελίδες ) το μόνο που θα παρακαλούσα είναι να μην αναφέρεται τη λέξη ΚΟΣΟΒΟ καθώς αποτελεί δημιούργημα των κοσσοβάρων της περιοχής που επιθυμού αποσταθεροποίηση, και να χρησιμοποιείτε την Ελληνικότατη Κοσσυφοπέδιο (δηλ ΚΟΣΣΥΦΟ - ΠΕΔΙΟ ήτοι ΚΟΤΣΙΦΟ- ΠΕΔΙΟ δηλ. πεδιάδα των κοτσιφιών)(νάτα τα πτηνά)Τελειώνωντας θα ήθελα να υπενθυμίσω τη ρήση του Εθνικού ποιητή μας Κ. Παλαμά
    "...γιατί χρωστάμε σε όσους ήρθαν, θα έρθουν, οι αγένητοι και οι νεκροί θα μας δικάσουν".
    Ευχαριστώ

7. Katerina

Katerina PB Member

Νομισμα Σκοπιων

Συνημμένα Αρχεία:

8. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Ο λαός μας είναι σοφός:
    "Εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι".
    "Πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι".

9. Ο Γκάντη τόλμησε να πει κάποτε: <<;;κανείς δεν μπορεί να με βλάψει αν δεν το επιτρέψω εγώ>>

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και μετα μου λετε να μην αναφερομαστε σσε τετοια θεματα μολις μπουν Θεσσαλονίκη μας παρουν και το κατερινακι μας παρουν και τα σωβρακα θα δουμε τι θα κανουμε α ρε Ελλαδα...

11. kristhegreek

To πρόβλημα Λευτέρη, είναι πως ότι και να πούμε εμείς, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

12. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

χρηστο σε αγαπαω σε εκτιμαω αλλα δεν δεχομαι απο κανεναν ελληνα να λεει οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα,και μεχρι την 17 νοεμβρη του ΄73 ετσι ελεγαν ωσπου βγηκαν στους δρομους εμεις γιατι καθομαστε ακομα???

13. kristhegreek

Είδα αυτό το site The truth about Macedonia...
    που λέει τα πράγματα με το όνομά τους.

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

επιτελους χρηστο ενα σαιτ που λεει την αληθεια

15. Rainbow

Rainbow Banned

τι να πουνε κι αυτοι μωρε,εχω παει 5-6 φορες στην στρουμνιτσα,σιγα το κρατος οπως ζουσανε οι παπουδες μου το 40',ασε που ειναι 4-5 φυλλες,εχει μεσα τουρκους-μειονοτητα οπως τη δικη μας,αλβανους,σλαβο-βουλγαρους,σλαβογιουγκοσλαβους και 200 χιλιαδες Ελληνες προσφυγες του εμφυλιου,ενα ντου ειναι

Ο κωσταντινιδης σε μια εκπομπη του εδειξε χαρτη του 1935 το κρατος των σκοπιων λεγοταν "βαρντασκα" απο εναν ποταμο που ονομαζοταν ετσι,αργοτερα σιγα σιγα προσπαθησαν να περασουν το Μακεδονικο και οι δικοι μας οι πολιτικοι κοιμηθηκαν οπως παντα

16. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ασχετο...:D

17. nivogr

nivogr Banned

Πάντως αν είχα την δύναμη ενός πρωθυπουργού θα τους έλεγα: θέλετε να λέγεστε μακεδόνες έλα εδώ φίλε μου να δω την ιστορία σου να σου πω πως θα λέγομαι εγώ...να δούμε θα άλλαζαν???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...