Σκοπεύω να πάρω θηλυκό κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Σκοπεύω να πάρω θηλυκό κοκατιλ, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 29 Οκτ 2008.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μαλλον στις 10 του μηνος θα παω να διαλεξω θηλυκο κοκατιλ...αν ειναι μικρα σε ηλικια ποιος ειναι ο πιο σιγουρος τροπος να τα ξεχωρισω(εκτος dna)...αν ειναι του χρωματος ασπρου γκρι σαν τον ζορζ θα εχει πιο μικρη ασπρι μασκα???στο χρωμα σαν του ζορζ τα μικρα σε ηλικια μιαζουν ολα με θηλικα οπως και στο φυσικο χρωματισμο???

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Πήγαινε στη σελίδα στο πάνω δεξιά κουτάκι που λέει όλους τους τύπους cockatiel, πάτα σε όποιον θες και γράφει κάποια στοιχεία ανάλογα με το χρωμματισμό για τον διαχωρισμό φύλου.. Είχα βρει παλιώτερα, ένα άλλο αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα..Cockatiel Care, Nymphicus hollandicus

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν ξερω αγγλικα...μηπως μπορεις να μου πεις για τα ασπρα γκρι(σαν το ζορζ)τι λεει στο περιπου...σε ευχαριστω για το κοπο σου να το βρεις...

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Ok.. Μια διαευκρίνηση.. Είναι άσπρο με γκρι δεν είναι κίτρινο καθόλου, έτσι;

5. Yasmin

Yasmin PB Member

6. Yasmin

Yasmin PB Member

Αυτό που παίζει ρόλο είναι το χρώμα στα μάγουλα που στα αρσενικά είναι πιο ζωντανό το πορτοακαλί από ότι στα θηλυκά.. Έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορα και έχω διαβάσει, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σωστό.. Δεν λες του Ανέστη που είναι Βόλο να πάτε μαζί να διαλέξετε;;; :p :D

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ειναι ασπρο γκρι μονο...καθολου κιτρινο ή πορτοκαλι (τον εχω στο αλμπουμ μου)...αν μπορεις ευχαριστω

8. Yasmin

Yasmin PB Member

Δεν γράφει η σελίδα για αυτόν τον χρωμματισμό κάτι.. Στο γκρι έχει αυτό που σου έστειλα μόνο.. Λυπαμαι Άγγελε..:(

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν βρω ασπρο γκρι θυληκο θα ηθελα να παρω τετοιο χρωμα για να βγουν και αλλα ζορζακια και να μην διασταυρωσω το ειδος του κοκατιλ μου(αν μπορω να το πω ετσι)...γιαυτο ξαναλεω την ερωτηση μου...στα ασπρα γκρι κοκατιλ ολα τα μικρα σε ηλικια μοιαζουν με θηλυκα???διλαδη μεγαλωνοντας στα αρσενικα μεγαλονει και ηασπρη μασκα?

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

φωτο απο ασπρο-γκρι κοκατιλ εχω στο αλμπουμ

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτο βρηκα ειναι οτι τα κανονικα γκρι white face ειναι ετσι μωρα-φωτο 1 και ετσι ενηλικα-φωτο 2. Εαν ειναι pied η αλλος χρωματισμος ομως μπορει το προσωπο να ειναι ασπρο απο οταν ειναι μικρο. ;)

Συνημμένα Αρχεία:

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δηλαδη στη πρωτη φωτο δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι θηλυκο?το δευτερο καλα ειναι αρσενικο...δηλαδη εχω περισοτερες πιθανοτητες να ξεχωρισω το θηλυκο στα φυσικου χρωματος κοκατιλ...ετσι?εκτος αν φοραει δαχτυλιδι του 2007 οποτε αν ειναι σαν τη πρωτη φωτο ειναι θηλυκο...:rolleyes:

13. Yasmin

Yasmin PB Member

Με αφορμή αυτό, ας μου πει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να καταλαβαίνουμε το φύλο ενός λευκού (albino) κοκατίλ...

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αγγελε στην πρωτη φωτο ειναι μωρο σιγουρα. Το φυλο δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη. Μπορει να ειναι και αρσενικο. ;)

15. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν δω ενα τετοιο με δαχτυλιδι του 2007 ή και πιο πριν θα ειναι θηλυκο ομως ε?

*συγνωμη που σας κουραζω αλλα θελω να ειμαι προετιμασμενος

16. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μου φενετε πως πρεπει να ειμαι τυχερος και να εχει ενηλικα πουλια γιατι με τα μικρα δεν προκιτε να βγαλω ακρη...στην πανω ερωτηση μπορει να απαντηση καποιος αν ξερει?

17. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Αν το δαχτυλίδι ειναι του 2007 και στην ουρά δεις αυτες τις γραμμές όπως στην πρώτη φωτογραφία τοτε ναι θα ειναι θηλυκό. Αυτό είναι κανόνας στα γκρι κοκατίλ, στους υπολοιπους χρωματισμους όπως περλέ κλπ. τα πράγματα ειναι πιο δυσκολα ;)

18. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

οταν λες στα γκρι κοκατιλ ενοεις σαν το δικο μου(κοιτα στο αλμπουμ μου)ή αυτα με το φυσικο χρωμα?

19. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Εσυ θες να πάρεις πάλι White faced όπως έχεις?
    Εγω εννοω τα κανονικα grey cockatiel όπως είναι ο Figo μου.(1η φωτό).
    Δεν γνωριζω τιποτα για τον διαχωρισμο φυλου στα white faced

20. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν βρω ενα σαν τον δικο μου και ξερω οτι ειναι θηλυκο θα ηθελα να παρω ενα τετοιο...αλλα απο τι φενετε θα παρω αυτα με το φυσικο χρωμα για να ειμαι πιο σιγουρος...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...