Σκεφτομαι να αγοράσω ένα κακαρίκι

Συζήτηση με θέμα Σκεφτομαι να αγοράσω ένα κακαρίκι, που ξεκίνησε από teo2, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Φεβ 2009.

1. teo2

teo2 PB New Member

Λοιπόν σκεύτομαι να αγοράσω ένα λίγο ποιό μεγάλο παπαγαλάκι και πιστεύω πως η ποιό καλή ράτσα για μένα είναι το κακαρίκι χαμηλό κόστος αγοράς βρίσκεις εύκολα εξημερομένο τώρα δεν ξέρω ακριβός τις τροφές που τρώει και κάτι ακόμα υπάρχει πρόβλημα αν το αφήνω στο δωμάτι μαζί με τον ρέξ (κοινό παπαγαλάκι) θα βρώ κακαρίκι με γύρω στα 70-100 € ???

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Εγω βρήκα σε πετ σόπ στη γειτονιά μου με 65!Δέν είναι ήμερο όμως!Αν βρείς κάπου εσύ εξημερωμένο και μικρό ενημέρωσε με κι εμένα!Αν εννοείς σε ξεχωριστα κλουβία δε νομιζω να υπαρχει πρόβλημα(περίμενε και τους εμπειρότερους)!Αλλά να ξέρεις το κακαρίκι πιο πολύ του αρέσει να περπατάει και να σκαρφαλώνει παρά να πετάει...οπότε αρκετά μεγάλο κλουβί για να ασκείτε!

3. teo2

teo2 PB New Member

Το κακαρίκι ήρθε στο σπίτι είναι αγριούτσικο αλα θα το αξημερώσο το θέμα είναι πως ο ρεξ (κοινό παπαγαλάκι) το κυνηγάει μεσα απο τα κλουβιά τους παει πανω το κακαρίκι παει πανω κι ο ρεξ παει κατω παει κατω κι ο ρεξ...

4. mariah

mariah PB Member

5. teo2

teo2 PB New Member

Οχ ναι να τα παρω μακρι το ένα από το αλλό για καμια δυο τρεισ μερες ε??

6. mariah

mariah PB Member

Αυτο πρεπει να το κανεις οπωσδηποτε.Διαβασε προσεκτικα το αρθρο.Δεν ξερεις αν κουβαλαει καποια αρρωστια το κακαρικι.

7. teo2

teo2 PB New Member

οκ τα χωριζω

8. Mpikis

Mpikis PB New Member

Τι χαρίζεις?

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

ΑΣΧΕΤΟ:Τι ειναι το κακαρικι;Μου αρεσει πολυ ετσι οπως το ακουω:p

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ευχαριστω πολυ Τζωρτζινα!

11. teo2

teo2 PB New Member

Σήμερα καταλάθος μου βγήκε έξω και έκοψε μια βόλτα με την μία μπήκε κατω από το κρεβάτι τώρα έχει μπεί μόνο του μέσα στο κλουβί...Πείτε μου σε πόσο και ρό θα εξημερωθεί περίπου??? ασχολούμαι περίπου 2 ώρες την μέρα με αυτό...Οσο έχω το χέρι μου μέσα στο κλουβί για να του βαλω τρο φη αλάξω το νερο κτλ δεν αντιδαρά να πετά και να χτυπιέτε αλλα μόνο παει στην άλλη γωνία αλλά όταν κρατούσα λιόσπορους στην χούφτα μου για να έρθει να φάει δεν έκανε τίποτα απλώς έκανε βόλτες στο κλουβί... Έχετε καμοιά ίδέα για όνομα???

Συνημμένα Αρχεία:

12. mariah

mariah PB Member

Να τον χαιρεσαι.Πολυ ομορφος ειναι.Δεν ειχα ξαναδει κακαρικι κιτρινο.

13. mlt

mlt PB New Member

Είχα δεί πριν κάποιους μήνες ακριβώς ένα παρόμοιο σε pet shop και όταν ρώτησα γιατί το λένε έτσι, η απάντηση ήταν ότι η φωνή του είναι όπως της κότας.
    Αληθεύει αυτό?

14. teo2

teo2 PB New Member

Οχι δεν κάνει σαν κότα απλώς το κελαηδημα του είναι περίεργο ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά πείτε καμοιά ιδέα για όνομα!

15. mariah

mariah PB Member

Αρσενικο ή θηλυκο ειναι?

16. teo2

teo2 PB New Member

Δέν ξέρω μάλον θυλικό.

17. georgepap

georgepap PB New Member

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΓΩΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΚΑΡΙΚΙ ΤΟΝ θΩΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΦΤΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΒΩ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ Η ΡΟΖΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΑΚΙ.

18. mariah

mariah PB Member

Να τον χαιρεσαι τον Θωμα!Περιμενουμε φωτογραφιες του!

19. georgepap

georgepap PB New Member

Εβαλα φωτο στο αλμπουμ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...