Σκαρθακι βελγιου

Συζήτηση με θέμα Σκαρθακι βελγιου, που ξεκίνησε από lancashire, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 15 Δεκ 2007.

1. lancashire

lancashire PB New Member

Καλησπερα σε ολους
    Εχω αποκτησει ενα σκαρθακι βελγιου και θα ηθελα εαν καποιος φιλος μπορει να με διαφωτισει σχετικα
    Ειναι αρσενικο και το εχω μαζι με μια κοκκινη βελγιδα καναρα που τα πηγαινε καλα μαζι του απο το pet shop.Τα εχω σε διπλη ζευγαρωστρα στο ψηλοτερο ραφι μου.

Ειναι γρηγορος και σχετικα ησυχος μαλλον το μπαλκονι του προκαλεσε χασιμο φτερων αλλα αυτος δεν το βαζει κατω κανει τα ακροβατικα του καθε μερα και ειναι αρχοντας στο ψηλοτερο κλαδι ( με κοιταει αφ υψηλου νομιζω):(
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Πανος

2. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Ποιος ο λόγος που τα έχεις μαζί? Η γνώμη μου να τα χωρίσεις.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

:confused: Τι εννοείς Πάνο, είναι σκαρθί εκτροφής Βελγίου ή πρόκειται για είδος; Έχεις φωτό του;

4. lancashire

lancashire PB New Member

Ναι Σταυρο εκτροφης Βελγιου.

5. lancashire

lancashire PB New Member

Μιχαλη γιατι να τα χωρίσω?

6. mixalis pappas

Κάπου τα έχω πει. Εσύ γιατί θέλεις να τα έχεις μαζί?

7. lancashire

lancashire PB New Member

Αστο βρε Μιχαλη αφου ταχεις πει καπου
    θα ρωτησω καποιον που τα ακουσε ;)

8. mixalis pappas

Εσύ γιατί δεν μου λες γιατί θέλεις να τα έχεις μαζί? Μπορεί ο λόγος σου να έχει βάση

9. lancashire

lancashire PB New Member

Ελα βρε Μιχαλη
    δεν ειναι και τα μυστικα του δασους

οταν πηγα στο pet shop
    πηρα την κοκκινη καναρα
    μετα ειδα και το σκαρθι

Επειδη δεν ειχα κλουβια ελευθερα σπιτι και ειχα παραγγειλει ζευγαρωστρες που τις περιμενα ο φιλος μου μου ειπε θα τα κρατησω εγω εδω και οταν ερθουν τα κλουβια τα παιρνεις
    Τα πηρα σε 3 ημερες και τα ειδα να τα πηγαινουν καλα, μην σου πω οτι διακρινω και μια συμπαθεια
    καποιος φιλος μου ειπε οτι χαραμιζεται η κοκκινη καναρα και για μια μερα την εβγαλα
    το σκαρθι εδειχνε να την ψαχνει και αυτη ητανε ανησυχη
    εβαλα μια αλλη καναρα στο σκαρθι αλλα δεν ταιριαξανε οποτε του ξαναεβαλα την φιλεναδα του

να πω εδω οτι τα ζευγαρια τα βαζω μαζι απο νωρις να γνωριστουνε
    εαν το ζευγαρι αγαπηθει μενει μαζι για παντα

Ο απωτερος σκοπος μου ειναι φυσικα σκαρθοκαναρα στην συγκεκριμενη περιπτωση

με κουνημα ωμου:Γιατι να το κρύψωμεν αλλωστε

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μάλλον ένας πολύ καλος λόγος για να έχει κανείς μαζί ενα αρσενικό σκαρθάκι με ένα θυληκό καναρίνι, είναι προφανώς η αναπαραγωγή. Πολλοί υποστηρίζουν οτι ο συνδυασμός του ζεύγους δίνει πανέμορφα σε χρωματισμό πουλιά και με πολύ ωραία φωνή!:)

Δεν ξέρω μόνο μήπως είναι λίγο νωρίς να τα ζευγαρώσεις από τώρα μιας και η αναπαραγωγική περίοδο για αυτα τα πουλάκια σε φυσικές συνθήκες ,είναι οι Ανοιξιάτικοι μήνες.

Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να μάθεις? Σχετικά με την αναπαραγωγή τους ή σε απασχολεί το γεγονός της πτερόρροιας? Πόσο καιρό έχεις τα πουλιά και πόσο χρονών είναι?Τι διαστάσεων είναι το κλουβί που τα έχεις??Που έχεις το κλουβί , σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο?

11. mixalis pappas

Καλή επιτυχία να έχεις καλά κάνεις και τα έχεις μαζί. Μάλλον εσύ θα μας δώσεις τα φώτα σου.

12. lancashire

lancashire PB New Member

Καλησπέρα Georgina
    Τα εχω κανα μήνα περίπου στο μπαλκόνι αρα γιαυτο εχω και πτερόρροια μαλλον
    τα πουλια ειναι ενος ετους
    Δεν τα βαζω μαζι για να ζευγαρωσω απο τωρα
    Δεν το θελω αυτο τοσο νωρις

Απλα ρωταω εαν καποιος γνωριζει κατι για την διατροφη
    το σκαρθακι ετρωγε στο πετ σοπ κανονικα κελαιδινη και εδω το ιδιο

ειναι σε κλουβα κινεζικη 60χ40χ27

τωρα εαν μαθω και κανενα μυστικο για το ζευγαρωμα δεν θα πω οχι

ΜΦΧ
    Πανος

13. lancashire

lancashire PB New Member

Ελα βρε Μιχαλη και εγω νόμιζα οτι μου θυμωσες για καποιον λογο

Οτι παρατήρηση πανω στο θέμα ειναι ευπροσδεκτη
    γιαυτο και το ανεβασα αλλωστε

ΜΦΧ
    Πανος

14. Georgina

Παναγιώτη από όσα έχω διαβάσει, τα σκαρθάκια είναι ευαίσθητα στο κρύο και την υγρασία. Ελπίζω να τα έχεις σε προφυλαγμένο σημείο απο την παγωνιά και τα ρεύματα αέρα. Επειδή είναι δραστήρια και ενεργητικά πουλιά χρειάζονται αρκετά ευρύχωρο κλουβί.

Η διατροφή τους βασίζεται σε σπόρους. Η συσκευασμένη τροφή που ενδείκνυται για αγριοπουλια καλύπτει μέρος από τις διατροφικές του ανάγκες. Επιπλέον δίνε του λαχανικά και φρούτα με την ίδια συχνότητα όπως στα καναρίνια. Την περίοδο της αναπαραγωγής έχουν ανάγκη απο ζωικές πρωτείνες, οπότε ένα αντίστοιχο μείγμα σαν αυτό που προορίζεται για τις καρδερίνες,με αποξηραμένα έντομα και σκουλίκια θα ήταν πολυ καλό.

Βάλε ανοιχτή καλαθόσχημη φωλιά την οποία για να νιώθουν ασφάλεια ντύσε την με φυλλωμα -πρασιναδα.Δωσε τους υλικό φωλιάς ,αφησε τα σε ένα σημείο χωρις να τα ενοχλείς και καλή επιτυχία...

Η μόνη μου αμφιβολία είναι μήπως είναι λιγο νωρίς ακόμα για αναπαραγωγή.:)
    Ελπίζω να σου δώσουν και αλλοι πιό έμπειροι τα φώτα τους!

15. lancashire

lancashire PB New Member

Ευχαριστω Georgina για τις χρησιμες συμβουλες σου
    ο παγετος αυριο ειναι ενα κρισιμο τεστ για τη ζελατινα που προστατευει τα πουλακια μου.Θα βγαλω φωτο να σας δειξω τι εχω κανει

μια ερωτηση μονο
    απο την ωρα που εχει μαζι καναρινι
    το μειγμα για καρδερινες δεν θα πειραξει το καναρινι?

αλλα να μου πεις τι παθαινουν τα καναρινια που ειναι μαζι με καρδερινες
    σωστα?

ΜΦΧ
    Πανος

16. mixalis pappas

17. lancashire

lancashire PB New Member

:eek: ωχ
    ελπιζω Μιχαλη να ειναι μονο προβλημα η διατροφη το σκαρθι δεν το διαβασα στους φορεις αλλα ισως να μην το ειχανε στα δειγματα

18. mixalis pappas

Για την διατροφή μόνο μπορώ να σου πω.

19. Georgina

Μιχάλη τον έσκασες τον άνθρωπο! :D

Πες του οτι ξέρεις και μην τον παιδεύεις! :rolleyes: Αντε γιατι έχω την άισθηση οτι σου τα βγαζει με το τσιγκέλι!;)

20. mixalis pappas

Γεωργία του τα έχεις πει εσύ πολύ πριν, νομίζω τα διάβασε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...