Σκέφτομαι να φτιάξω κλούβα για τα πουλάκια μου.

Συζήτηση με θέμα Σκέφτομαι να φτιάξω κλούβα για τα πουλάκια μου., που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 3 Αυγ 2014.

1. billdere

billdere PB Member

καλησπερα!
    Σκεφτομαι να φτιαξω μια κλουβα.
    Για 10 με 15 πουλακια.
    Διαστασεις σκεφτομαι 50 στο πλατος, υψος 60 και 1μετρο στο μηκος
    τα υλικα θα ειναι αρχικα μια βαση απο στρατζαριστο σιδερο και απο συρμα κουνελοσυρμα

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το μέγεθος είναι καλό αν εννοείς αυτό ..... 1 ΜΕΤΡΟ ΠΛΑΤΟΣ ,ΦΑΤΣΑ - 60Π. ΥΨΟΣ - 50 Π ΒΑΘΟΣ.
    Το στρατζαριστό σαν σκελετός είναι επίσης πολύ καλό , ιδιαίτερα αν είναι καλα κολημένο και όμορφα τετραγωνισμένο.
    Το κοτετσόσυρμα ,απολύτως ακατάλληλο για πουλιά που πετάνε και πιάνονται πάνω σ' αυτό. Καλύτερα το κουνελόσυρμα .Μάλιστα αυτό που έχει μάτι 1cm x 10 cm είναι πολύ χρηστικό και διευκολύνει στην τοποθέτηση σκευών. Αν βάλεις και ρόδες θα είσαι άρχοντας ;)

3. billdere

billdere PB Member

Ροδακια θα εχει σιγουρα
    Κουνελοσυρμα ειπα κ εγω

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Συγγνώμη :confused: . Σωστός :)

5. billdere

billdere PB Member

δεν πειραζει
    το μονο που πρεπει ειναι να βρω κοφτακι που να ειναι σε παγκο γιατι με τον κοφτη χεριου σιγουρα θα κοπουν στραβα..και δεν εχω ρυθμιζομενο κοφτη..εχω επαγγελματικο

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Το κουνελόσυρμα σε αυτές τις διαστάσεις έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα σκελετό. Λόγω ακαμψίας μπορεί να στηριχτεί μόνο του αν δεθούν οι πλευρές σωστά. Βέβαια με σκελετό φαίνεται πιο ωραίο.
    Εναλλακτικά του στρατζαριστού υπάρχει και το ξύλο που δουλεύεται πιο εύκολα.

7. billdere

billdere PB Member

εχω κανει κλουβα με κουνελοσυρμα και εχω ραψει συρμα γυρω γυρω και δεν ειναι τοσο σταθερο το συνολο της κλουβας
    και για ξυλο που ειπες αν και ειμαι λατρης του ξυλου δεν θα την φτιαξω με ηυλα, γιατι θελω να την πλενω την κλουβα.
    καλυτερα να ειναι ο σκελετος σιδερενιος με σιδερο και κουνελοσυρμα..θα ειναι και για μια ζωη :p
    οριστε και η κλουβα που σου ελεγα, αν και ειναι για τον παναγιιωτη το κουνελι αλλα νταξει :p
    δες το ραψιμο που σου ελεγα στις γωνιες του κλουβιου

8. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...