Σκέφτομαι να πάρω ενα μώρο κοκατίλ αλλά έχω ήδη εναν

Συζήτηση με θέμα Σκέφτομαι να πάρω ενα μώρο κοκατίλ αλλά έχω ήδη εναν, που ξεκίνησε από Γιώργος -, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Σεπ 2009.

1. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Καλησπέρα παιδία.Σκέφτομαι να πάρω ενα Κοκατίλ μώρο(αρσενικό),αλλά έχω ήδη ενα κοκατίλ(θηλυκό).Σκέφτομαι μελλοντίκα οταν μεγαλώσει το μωρό, θα μπόρω να το βάλω να ζησει μαζί με το άλλο κοκατίλ?και αν ναι θα μπορούν μετά να γίνουν ζευγάρι?Να σας πω οτι το κοκατίλ μου είναι περίπου 2 χρονών.

2. vas

vas PB New Member

νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θέμα του ζευγαρώματος...

3. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Με ξελάφρωσες...ευχαριστώ!

4. mpampikos

mpampikos PB New Member

το θεμα ζευγαρώματος δεν θα εχεις προβλημα αλλα το θεμα ειναι οτι αν το παρεις μςρο δεν θα ξερεις αν θα σου βγει αρσενικο ή θηλυκο γιατι αυτο φαίνετε μετά απο τους 6 μήνες...

5. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Σοβάρα ? :( και τώρα τι θα κάνω?
    Καμία ιδέα ?:(

6. mpampikos

mpampikos PB New Member

γιατι δεν περνεις ενα ενήλικο???ή αν οχι ενηλικο ενα ας πουμε κοακτιλ 9-10 μηνών που θα ξέρεις το φύλο! ειναι μια λύση...

7. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω,να το ημερεύσω τώρα που θα έχω και το σχολείο,δεν θα έχω και την υπομονή,ενώ με το μώρο θα είχα και την βοήθεια τών γονείων μου,αλλα θα ήταν και τελείως διαφορετικά τα πράγματα...:(

8. mpampikos

mpampikos PB New Member

μπορεις να κανεις το αλλο! αν θες ενα ήμερο κοκατιλ μπορείς να μεγαλώσεις ενα απο τα μικρά που θα σου κανουν τα μεγάλα σου!

9. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Δεν ύπαρχει ουτε μια διαφορά που να λέει πως είναι αρσενίκο?

10. mpampikos

mpampikos PB New Member

όταν ειναι μικρά οχι...πολύ δύσκολα!γιατι τα κοκατιλ τα ξεχςριζεις απο τα χρωματα!και μεχρι τους 6 μήνες δεν έχουν τα κανονικα χρώματα τους! μετα αλλάζουν κατα πολύ...

11. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ούτε μία Γιώργο! Γιατί δεν βάζεις λεφτά για να πάρεις ένα εξημερωμένο, ενήλικο κοκατίλ;
    Θέλεις οπωσδήποτε να σου ζευγαρώσουν στο μέλλον; Αν όχι, δεν είναι απαραίτητο να είναι αρσενικό το άλλο κοκατίλ.

12. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Να σου πώ..Θα είθελα στο μέλλον να ζευγαρώσουν..αλλά αμα κάνω αιματολογικες εξαιτάσεις δεν θα δώ τι είναι?Πόσο κάνει ενα εξημερωμένο κοκατιλ?

13. niva2gr

niva2gr PB New Member

Οι αιματολογικές εξετάσεις δεν βγάζουν το φύλο. Γι' αυτό πρέπει να κάνεις εξέταση dna. Ένα εξημωμένο κοκατίλ απο εκτροφέα συνήθως κάνει 100-120 ευρώ.

14. fragos

fragos PB Member

μπορεις να κανεις τεστ DNA.αλλα καλυτερα συμφερει ενα ενηλικο εξυμερωμενο.

15. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Ωρέα σας ευχαριστώ παιδια! :D

16. Marilenaki

Marilenaki PB Member

το κοκατιλ που εχεις τωρα ειναι ημερο ή αγριο.αν παρεις τωρα ενα μωρο ημερο και το βαλεις μελλοντικα να ζευγαρωσει με το αγριο (αν ειναι ) υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγριεψει και αυτο. επισης ο παπαγαλος που ειναι ημερος και εχει μαθει μονο εσενα ειναι δυσκολο να το βαλεις μετα να ζευγαρωσει γιατι δεν θα θελει. αν θελεις ενα ηρεμο για να το εχεις ελευθερο και να το βγαζεις εξω παρε μωρο απογαλακτισμενο που μαθαινει ευκολα στο να εμπιστευεται ή αν θες για να το κανεις ζευγαρι ενα ενηλικο αρσενικο για μελλοντικες γεννες και απο εκει κρατας ενα μικρο για σενα ημερο

17. fragos

fragos PB Member

παντως εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να παρω ενα ενηλικο μη εξημερωμενο θα τα ζευγαρωνα μεσα στον νοεμβρη-δεκεμβρη και αν εβγαζαν μικρα θα εξημερωνα τα μικρα.

18. Marilenaki

Marilenaki PB Member

και φυσικα οταν παρει μην ξεχασεις να το βαλεις σε καραντινα

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ενας αλλος τροπος κατα τη γνωμη μου για να "πετυχεις" καποιο μικρο κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο (οταν λες μωρο ελπιζω να μην εννοεις γυμνο απο φτερα) ειναι να παρεις ενα που θα εχει τον αρχεγονο χρωματισμο του αρσενικου κοκατιλ. Aυτο σημαινει σκουρο γκρι χρωμα, και οσο γινεται περισσοτερο κιτρινο στο προσωπο.

20. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι αυτο μπορει να το κανει αμα το κοκατιλ εχει βγαλει το τελικο του φτερωμα μετα την πρωτη του πτεροροια απο 6 μηνων και πανω.. αν ειναι πιο μικρο θα μοιαζει με θηλυκο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...