Σκέφτομαι να ενώσω τα 2 κλουβιά για τα κοκατίλ μου

Συζήτηση με θέμα Σκέφτομαι να ενώσω τα 2 κλουβιά για τα κοκατίλ μου, που ξεκίνησε από κοκατιλόπουλος, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Νοε 2015.

1. ΙΔΕΑ!!!
    Σας είπα και πριν πως έχω άλλο ένα κλουβί για το πρώτο μου πουλί.
    Το πλάτος του κλουβιού που έχω τώρα είναι καλό. Το ύψος του παλιού κλουβιού είναι πάλι καλό...Νομίζω καταλαβαίνεται που το πάω έ;:rolleyes:

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πρέπει να τσεκάρεις την σύμπτωση της διάστασης που θα γίνει η πιθανή ένωση. Και αν προχωρήσεις να προσέξεις πως θα γίνει αυτή η ένωση για να αποφύγεις τραυματισμούς.
    Βάλε φωτογραφίες με επαφή των δύο μερών χωρίς να τα ενώσεις κατ' αρχήν, να ακούσεις γνώμες.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κοιτα μονο μη διαλυσεις και τα δυο :D:D

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Προφανώς και έχω δει... εγώ δίνει muta-vit ή ferti-vit που είναι σε σκόνη.. αλλά κατά καιρούς έχω δώσει και βιταμίνες σε σταγόνες.. αυτές οι βιταμίνες φυσικά και είναι αποδεκτές!

Εγώ θα το πάω αλλού όμως.. :p Νέο θέμα και φυσικά φώτο για να καταλάβουμε που το πας!! ;)

5. Οκ... Πήρα 2 μεγάλες ξύλινες πατήθρες (το μπολάκι για το φαγητό θα το πάρω σε λίγο) και τις έβαλα τη 1 σχεδόν πάνω από την άλλη.
    Πριν...και...Μετά

Συνημμένα Αρχεία:

6. George98

George98 PB Active Member

καλύτερα τώρα :)

7. Είναι κατάλληλο τώρα το κλουβί για 2 κοκατιλ;

8. George98

δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν έχω παπαγάλους και δεν ξέρω ακριβώς τις ανάγκες τους... περίμενε τους ειδικούς καλύτερα ! :thumbsup:

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οπως και να το κανεις παραμενει μικρο κλουβι για ενα πουλι οχι για 2...
    μονο τα φτερα τους να θελουν να φτεροκοπισουν να ξεπιαστουν ολο και καπου θα χτυπησουν...

10. Αυτό ή καινούργιο κλουβί δηλαδή;

11. maria p

Συμφωνώ κι εγώ, βάλτο στο πρόγραμμα να κάνεις κάτι για μεγαλύτερο σιγά-σιγά.

12. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν ξερω πως θα βγει αυτο που σκεφτεσαι και επειδη δεν ειναι ιδιο μεγεθος οι πλευρες τι θα προεξεχει και ποσο επικινδυνο ή ασφαλες θα ειναι για τα μικρα σου..

13. Πάντως μπορούν να ανοίξουν τα φτερά τους, να κινηθούν αρκετά άνετα και να φτεροκοπίσουν λίγο (παρόλο που δεν το κάνουν σχεδόν ποτέ ούτε κι έξω από το κλουβί)...
    Αλλά αφού το λέτε εσείς...30cm πλευρές, 54cm πλάτος, 37cm ύψος είναι το κλουβί και το πλάτος των φτερών των κοκατίλ είναι 37-38cm... Το δικό σας κλουβί πως είναι;
    Μπορεί να βγει αλλά θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!

14. maria p

Κανένα κλουβί εκτός αν πρόκειται για μεγάλη κλούβα, δεν είναι αρκετό για ένα πουλί αν δεν βγαίνει και έξω να γυμνάζει τα φτερά του.
    Εγώ για το κοκατίλ μου (1) έχω αυτό , 52 Χ 41 Χ 71
    έχω δύο τέτοια κλουβιά, στο ένα ζουν 2 ροζέλλες και στο άλλο ένα ζευγάρι redrumped

και ένα τέτοιο για ένα ζευγάρι lovebirds
    Αν μπορούσα, θα είχα κάτι μεγαλύτερο σε όλα. Πάντως στις δικές σου διαστάσεις, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ύψος που είναι πολύ μικρό γιατί οι παπαγάλοι ανεβοκατεβαίνουν.
    Φρόντισε τουλάχιστον να τα βγάζεις συχνά έξω και να τους φτιάξεις ένα σταντ παιχνιδιού να περνούν (πάντα με την παρουσία σου) αρκετές ώρες εκεί.
    Stand μπορείς να φτιάξεις αρκετά οικονομικό μόνος σου, δες εδώ https://petbirds.gr/tags/paichnidia-papagalon/

15. Έχω και αυτό όπως σας είπα πριν που υστερεί στο πλάτος αλλά έχει ύψος...

Συνημμένα Αρχεία:

16. George98

γράψε λίγο αναλυτικά τις διαστάσεις και των δύο κλουβιών

17. Τώρα το άλλο είναι 26cm πλευρές, 43cm πλάτος 42cm ύψος...

Συνημμένα Αρχεία:

18. Εντάξει...
    Το κατάφερα....Έβγαλα τη σχάρα και θα τη βάλω στο πάνω μέρος του κλουβιού αφού τη πετσόκοψα για να χωράει στο μέγεθος του μικρότερου κλουβιού...
    Για τα ταξίδια θα ξαναφτιάχνω (βάζω πίσω την αρχική οροφή) το αρχικό κλουβί και για εδώ θα έχω και τα 2 μαζί...ακόμη δεν το έχω εφαρμώσει...

Συνημμένα Αρχεία:

19. George98

μοιάζει καλή ιδέα, μάλλον πήρε το ύψος που του έλειπε :D αν μπορείς να τα ξαναχωρίσεις με ασφάλεια θα είναι μια χαρά (σε περίπτωση που θα πας διακοπές όπως λες)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...