Σημυδόσπιζα - Redpoll (Carduelis flammea)

1. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Σημυδόσπιζα - Redpoll (Carduelis flammea).

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Σημυδόσπιζα - Redpoll (Carduelis flammea)

2. Καλή χρονιά και απο εμένα σε όλους.
    Το redpoll είναι ένα πουλί που ζευγαρώνει εύκολα με το είδος του ή με άλλα είδη (υβριδοποίηση). Αν δεν βρεις αρσενικό να το ζευγαρώσεις, μπορείς να το διασταυρώσεις με καρδερίνα, φλώρο, φανέτο κτλ.Ζευγαρώνει με όλα τα πουλιά του γένους carduellis καθώς επίσης με καρποντάκο, πυρούλα, ντουνιά ακόμα και σπίνο.

3. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Μηπως υπαρχει καμια διαθεσιμη φωτογραφια να δουμε το αποτελεσμα?

4. 1.REDPOLL X ΠΥΡΟΥΛΑ

Redpoll.jpg

2.REDPOLL X ΚΑΡΠΟΝΤΑΚΟΣ

RedpollX2.jpg

3.REDPOLL X ΛΟΥΓΑΡΟ

LesserRedpollX.jpg

4. REDPOLL X ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ

RedpollX.jpg

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Πραγματικα πανεμορφα πουλια ..ειδικα η 1η πολυ ομορφο πουλι..και οι τελευταια η διασταυρωση με καρδερινες δινουν (κατα την γνωμη μου) φανταστικο σωματοτυπο.
    Απο φωνη ομως???π.χ.Ποια στοιχεια κρατανε απο την flammea και ποια απο την carduelis??Ποια κυριαρχουν?
    Τα θηλυκα ειναι γονημα???Και αν ναι..ποσο μακρυα μπορει να παει αυτο το mix??

6. Δηστυχως ειναι ολα αγονα... Τωρα απο φωνη (χωρις να εχω ακουσει καποιο απο τα παραπανω),και κρινωντας απο δικα μου υβριδια, θα σου πω πως οι απογονοι παιρνουν εξισου και απο τους δυο γονεις προτερηματα (καλο τραγουδι), η και ελλατωματα..
    Διασταυρωνοντας πχ το redpoll (συμπαθητικο αλλα "φτωχο κατα τη γνωμη μου τραγουδι) με την καρδερινα, παιρνουμε ενα μετριο τραγουδιστη..
    Χρωματικα "παιρνουν"παντα, λιγο περισσοτερο απο τον πατερα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...