Σημερα εχασα το πρωτο μου πουλακι

Συζήτηση με θέμα Σημερα εχασα το πρωτο μου πουλακι, που ξεκίνησε από δημητρις113, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 11 Αυγ 2016.

1. γαμωτο σημερα εχασα το πρωτο μου πουλακι στεναχωρεθηκα παρα πολυ απο χαζομαρα μου απο το φλεβαρι που ασχολουμε καναμε γεννες απο δυο πουλια ξεκινησαμε φτασαμε στα 30 περιπου δεν εχασα πουλακι και σημερα απο ηλιθιοτητα το εχασα

Τελευταία επεξεργασία: 11 Αυγ 2016
  2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δηλαδή τι έγινε?

3. ασε ρε γιαννη εκανα βλακεια πηγα να δωσω καλαμποκι στα πουλακια και οπως ανοιξα την πορτα μου εφυγε πηγε και εκατσε στην ρογδια και ο χαζος δεν ριχνω λιγο νερο να το πιασω πηγα με τα χερια μου εφυγε πηγε εκατσε αλου παω παλι να το πιασω εφυγε πεταξε καμια 200 μετρα το εχασα μετα το βλεπω να γυριζει πισω καθησε σε ενα τοιχο οπως πηγα με φορα να το πιασω το επιασα μαλον το εσφιξα απο το ζορι μου πολυ και πεθανε στα χερια μου γαμωτο στεναχωρεθηκα χαθηκε απο ανοησια μου

4. misalouris

Λυπάμαι.
    Συμβαίνουν και τέτοια.

5. και ηταν και πανεμορφο εμ αλλη φορα να προσεχο

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κρίμα βρε Δημήτρη, και γύρισε πίσω το καημένο...
    Μια μεγάλη απόχη πρέπει να έχεις δίπλα στα κλουβιά, χώρια πως πρέπει να προσέχεις φυσικά.

7. ασε γαμωτο εχω στεναχωρεθει πολυ ουτε εφαγα το καιμενο πηγε τσαμπα

8. maria p

Τώρα έγινε, για επόμενη φορά αξίζει ό,τι λέμε, ας αναπαυθεί το έρμο :(

9. ηταν εντελως χαζο αυτο που εκανα επρεπε να του ειχα ριξει λιγο νερο

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Υπαρχει διχτυ το οποιο μπορεις να το χρησιμοοιησεις για να πιασεις πουλια.

Συγνωμη για το ασχετο αλλα εβγαλες με ενα ζευγαρι 30 πουλια;

11. ελεος ε οχι με ενα ζευγαρι ποσες γενες θα εκανε ενα ζευγαρι ειπα ξεκινησα με ενα ζευγαρι χαχαχα

μια αποχη θα παρω να την εχω μεγαλη

παντως νασε καλα βρε αριανθη σημερα που ειμαι κακοκεφος μου εφτιαξες το κεφι με εκανες και γελασα;)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 11 Αυγ 2016
  12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Με τον τροπο που το εγραψες καταλαβα λαθος.

Μου εφευγαν και εμενα καναρινια. Ειναι κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις και ετσι εκανα μια κλουβα και εβαλα μεσα τα κλουβια. Αν φυγει καποιο το αρπαζω με το διχτυ.

13. πολυ σωστο αυτο που λες αν δεν παθεις δεν μαθενεις λεει μια παροιμια

εμενα ειναι κλουβες οχι κλουβια απο την κλουβα μου εφυγε

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 11 Αυγ 2016
  14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εγω εφτιαξα ενα δωματιο κλουβι και μεσα εχω κλουβια μεγαλα, μικρα.. ετσι δεν τα ενοχλει τιποτα απο εξω και δεν μου φευγει κανενα. Αν βγει απο το κλουβι του μενει στον χωρο και το πιανω με διχτυ.

15. εμενα ειναι εξωτερικες κλουβες εκανα βλακει αριανθη επρεπε να το αφησω αυτο θα γυριζε μονο του πισω θα πεινουσε και θα ερχοταντο βραδακι θα το επιανα τελος παντων τωρα το κακο εγινε ας προσεχα και να μην κανω βλακειες

16. maria p

Κοίτα μια πατέντα που έχει κάνει ο φίλος μας ο kostantakis στο θέμα η ζωή στην μεγάλη κλούβα για να μην του φεύγουν όταν βάζει το χέρι του από το πορτάκι.
    https://petbirds.gr/threads/Η-ζωή-στην-μεγάλη-κλούβα-hd-photos.18254/
    Βλέπεις τις αλυσίδες που κρέμονται; Επιτρέπουν στο χέρι να κινηθεί αλλά το πλαισιώνουν και δεν αφήνουν χώρο να περάσει πουλάκι.

17. μαρια το σκεφτηκα να βαλω απο σαμπρελα να κανω τετοια στα πορτακια απο παλια αλλα δεν το εκανα αυριο ειναι η πρωτη μου δουλεια

18. misalouris

Είναι τόσο άγρια που θέλουν τέτοιες λύσεις?
    Δηλαδή έχεις άλλες παρόμοιες συμπεριφορές ή ήταν τυχαίο?

19. οχι γιαννη αιφνιδιαστηκα δεν το περιμενα να φυγη πουλι ειναι ηρεμα πουλακια

20. misalouris

ΟΚ. Θα με παραξένευε να έλεγες πως είναι άγρια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...