Σημάδια θερμοπληξίας σε καναρίνι

Συζήτηση με θέμα Σημάδια θερμοπληξίας σε καναρίνι, που ξεκίνησε από paul., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 29 Ιουλ 2015.

1. paul.

paul. PB New Member

Γεια σας μόλις γύρισα σπίτι και πήγα να βάλω νερό στα καναρίνια μου και το ένα έχει κάτσει κάτω και μάλλον από τη ζέστη. Τι να κάνω???

2. theodr

theodr PB Member

Μπορείς να βάλεις άμεσα στην ποτίστρα almora. Θα το βρεις σε φαρμακείο. Σε περιπτωση που δεν πάει στην ποτίστρα μόνο του θα σου πρότεινα να του χορηγήσεις εσύ. Αμεσα να το μεταφέρεις σε δροσερό μέρος.

Αν θές πές μας που είναι τα πουλάκια. Σε μπαλκόνι ή δωμάτιο ?

3. paul.

paul. PB New Member

Στο μπαλκονι τα έχω μόνο αυτό είναι έτσι..

4. theodr

theodr PB Member

Να το μεταφέρεις σε δροσερό μέρος και να του χορηγήσεις ηλεκτρολύτες όπως σου είπα πιο πάνω. Οι μέρες με καύσωνα είναι δύσκολες για τα πουλάκια στα μπαλκόνια.

5. paul.

paul. PB New Member

Με να φέρω ηλεκτρολύτες τι μπορώ να κάνω..?δε έχω μεταφορικό μέσο..

6. theodr

theodr PB Member

υπάρχουν σε όλα τα φαρμακεία.

7. paul.

paul. PB New Member

Δε έχω μεταφορικό μέσο..

8. George98

George98 PB Active Member

καλά πόσο μακριά μπορεί να είναι το φαρμακείο απο το σπίτι σου ?

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Άμεσα σε δροσερό μέρος.....
    Παρακολούθηση να δεις αν θα πιει νερό.... και μην του δώσεις να πιει με το ζόρι προς το παρόν.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι ηλεκτρολύτες είναι τα θρεπτικά συστατικά που κρατούν το ισοζύγιο των υγρών στον οργανισμό σε φυσιολογικά επίπεδα. Η θερμοπληξία είναι μια κατάσταση που προκαλείται από παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο και σε υψηλές θερμοκρασίες, που έχει ως αποτέλεσμα την αφυδάτωση (μείωση του ισοζυγίου των υγρών στον οργανισμό) η οποία με τη σειρά της προκαλεί εξάντληση, αδυναμία συγκέντρωσης, πυρετό, και σε ακραίες περιπτώσεις καρδιακή αρρυθμία μέχρι και θάνατο.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις την αιτία που προκάλεσε την θερμοπληξία και στη συνέχεια να αναπληρώσεις τα θρεπτικά συστατικά που θα κρατήσουν το επίπεδο των υγρών του σώματος σε φυσιολογικά επίπεδα.

11. theodr

theodr PB Member

Stavros ας ελπισουμε οτι το εβαλε σε δροσερο μερος οπως εγραψα πιο πανω.

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Για έκτακτες καταστάσεις βάζεις λίγη ζάχαρη και λίγο αλάτι (μια πρέζα) σε νερό (φλιτζανάκι καφέ) και φτιάχνεις μόνος σου ηλεκτρολύτες.....

13. konpap1983

konpap1983 PB New Member

θες να σου στείλω εγω??????

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σίσσυ, για τον άνθρωπο είναι μια χαρά η συνταγή αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει να καταναλώσουν αλάτι τα πουλιά με αυτόν τον τρόπο.

15. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Zάχαρη ή μέλι κάνουν σίγουρα. Για το αλάτι δεν είμαι κι εγώ σίγουρος.

16. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Μια τζούρα γράφει η Σίσσυ...μια φορά κοκταίηλ ζάχαρη -αλάτι για να συνέλθει.

17. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Για τα παπαγαλοειδή δεν θα πειράξει σίγουρα. Για τα καναρίνια δεν έχω άποψη.

18. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλο ειναι να μην τρωνε καθολου αλατι. Αλλα αν προκειται να τα σωσεις να μην πανε στον αγιο πετρο καλυτερα να βαλεις οτι βρεις απο το τιποτα :p

19. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

paul. ποια η τωρινή κατάσταση του πτηνού?

20. paul.

paul. PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια αλλά το καναρινακι μετά από μισή ώρα από την δημοσίευση μου πέθανε..λυπάμαι πολύ γιατί δε πρόλαβα να το βοηθησω..Ίσα ισα το έβαλα σε δροσερό μέρος ωστόσο ήταν πλαγιασμένος και ήξερα ότι έχει πολύ λίγες πιθανότητες..και όντως μέχρι να φτιάξω λίγο νερό με ζάχαρη είχε πεθάνει..σας ευχαριστώ..τώρα το μόνο που μένει είναι να προσέξω τα άλλα.. :(:(:(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...