Σε όσους λατρεύουν τα αηδόνια

Συζήτηση με θέμα Σε όσους λατρεύουν τα αηδόνια, που ξεκίνησε από Georgina, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 30 Νοε 2007.

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Το αηδόνι είναι το πιο αγαπημένο μου πουλάκι.
    Σε όσους λατρεύουν τα αηδόνια!-

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι ίσως από τα πιο αγαπημένα ωδικά πουλιά της ελληνικής πανίδας. Εκτός από αυτά τα πολύ όμορφα βίντεο, μπορείτε να διαβάσετε ένα επίσης όμορφο άρθρο για τα αηδόνια από τη Georgina.

Well done G!

3. boys

boys PB New Member

[κοινο αηδονι]
    Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν μπορει να επιβιωση σε αιχμαλωσια.
    εδω στην περιοχη μου[μενω εξω απο την πολη]απο νωρις την ανοιξη μεχρι
    τελους του καλοκαιριου τα ακουμε να κελαηδανε πρωι-απογευμα μεχρι αργα
    την νυχτα.

4. Katerina

Katerina PB Member

Mπορει να επιβιωσει με καταλληλη διατροφη

5. Katerina

Katerina PB Member

το θεμα ειναι βεβαια,αν θελεις να το κανεις...

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση δεν ήταν ακαδημαϊκής φύσεως…

Ας σκεφτούμε τι είναι αυτό που κάνει τόσο όμορφο και νοσταλγικό το τραγούδι αυτού του πουλιού, εκτός από τους αντικειμενικούς λόγους; Είναι αυτό ακριβώς:
    Ας αφήσουμε τουλάχιστον αυτό το πουλί να εξακολουθεί να τραγουδά από εκεί έξω, για να μας θυμίζει πάντα ότι είναι ο βασιλιάς των ωδικών της φύσης. Πιστέψτε με ότι αυτό που ακούγεται μέσα από ένα κλουβί σε απόσταση 2-3 μέτρων δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ακούγεται στη φύση, ακόμη και αν πρόκειται για το ίδιο κελάηδισμα.

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κατερινα το αηδονι θα επιβιωσει αλλα δεν θα το θελει ο μποη μετα μιας και δεν θα κελαηδησει ΠΟΤΕ ξανα στη ζωη του

8. Katerina

Katerina PB Member

Παιδια ,να ξεκαθαρισω κατι,στο θεμα αιχμαλωσιας δεν παιρνω μερος,απαντησα στο αν επιβιωνει,μαλλον στο ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ να επιβιωσει στο κλουβι,και λεω μπορει,αν προσεχτει η διατροφη του.Αν ξανακελαηδησει,αν αρρωστησει αν ψοφησει,κανενας δεν το ξερει,ποσες καρδερινες φυλακιζονται και ψοφανε κατευθειαν? και αλλες αναπαραγονται κανονικα σε κλουβι κι ας ειναι αγριες?
    Στο θεμα αιχμαλωσιας,εμεις μονο να προτρεψουμε η να αποτρεψουμε μπορουμε,ο καθενας κανει οτι θελει,ασχετο με το τι του λενε και αν επιτρεπεται η οχι,γιατι αυτοι ειμαστε.
    Προσωπικα εγω οταν ξεκινησα με τα πουλια,μου εφεραν μια καρδερινα,μετα επιασα αλλες 3,εκει σταματησα,τις φροντιζω τις αγαπαω,καταφερα να αναπαραξω με τις συμβουλες εμπειροτερων,μεχρι εκει ομως,τωρα φροντιζω να εχω καθημερινα νερακι και τροφη για εναν κοκκινολαιμη κι εναν κοκκκινοκωλη και οταν καθαριζω τις καρδεριενες μου βαζω την παλια τροφη σε πιατακια στη δουλει αμου που εχει γεμισει καρδερινες και τις απολαμβανω!:p

9. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Άν το θέμα είναι θεωρητικής φύσης, θα πω ότι οι παλιοί καρδερινάδες όταν ήθελαν αηδόνι πήγαιναν στη φωλιά έπιαναν τα μικρά και τα έβαζαν σε κλουβί.
    Έτσι τα τάιζε η μητέρα τους, και αυτά ήξεραν το κλουβί για σπίτι τους.

10. Georgina

Όπως θα διάβασες και στο άρθρο, έγκυρες πηγές αναφέρουν οτι τ αηδόνι είναι στενά συνιφασμένο με την ελευθερία. Ελεύθερο στην φύση μπορεί να ζήσει μέχρι και 18 χρόνια. Μέσα σε ένα κλουβί έιναι ζήτημα να επιβιώσει ενα τρίμηνο. Ειναι κρίμα να του στερήσουμε την ζωή και το δικαίωμα στην αναπαραγωγή ,που στο κλουβί ούτως ή άλλως είναι σχεδόν αδύνατον να αναπαραχθεί.:rolleyes: Ας αφήσουμε μερικά πράγματα ανεγγιχτα!

11. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Έχω ένα αηδόνι...

Έχω εν' αηδόνι στο κλουβί
    κι απ' το καημό του λιώνει.
    Έχω εν' αηδόνι στο κλουβί
    και μοίρεται, τ' αηδόνι.

Μου λέει για τις αμυγδαλιές
    π' ανθίζουν άσπρο χιόνι,
    μου λέει για τριανταφυλλιές
    και μοίρεται, τ' αηδόνι...

Και παραδέρνει ανώφελα
    και τα φτερά τ' απλώνει,
    κάθε που φεύγουν τα πουλιά
    κι αναριγούν οι κλώνοι...

Ναπολέων Λαπαθιώτης: Νύχτας Λυπημένα Σαλπίσματα...

12. panagos

panagos PB New Member

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ψαχνει κλουβι να μπει μεσα! και καλα αφου το ακους τοσο μεγαλο διαστημα τι το θες στο κλουβι απλα να το βλεπεις χωρις να κελαιδα

13. boys

boys PB New Member

Δεν εκανα την ερωτηση για να μπορω να εχω σε αιχμαλωσια ενα τοσο καλο
    πουλι,δεν θα το εκανα ΠΟΤΕ στην ζωη μου.
    Σας ευχαριστω ολους!
    φιλικα Γιαννης

14. gardeline

gardeline PB New Member

Τελειο το βιντεο με το αηδονι.

15. evaluieva

evaluieva PB Member

16. Georgina

17. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εχω τη χαρα και την τιμη να τα ακουω αγρια οταν πηγαινω στο εξοχικο μας. Εχει παρα πολλα εκει και τα καλοκαιρια γινεται συναυλια απο τα αηδονια τα βραδια. Καθε χρονο εχουμε μια η δυο φωλιες αηδονιων μεσα στο κτημα και τα εχω δει πολλες φορες απο αυγα να γινονται πουλια και να πετανε. Απλα τελειο!

18. evaluieva

evaluieva PB Member

κ εγω σ'ευχαριστω ...γιατι οπως σου ειπα αναρωτιομουν εδω κ πολλες μερες! :):D

19. evaluieva

evaluieva PB Member

εισαι απολυτως τυχερος!:D :D
    πρασινισα ...απ την ζηλια μου!:p...
    πουλανε κανενα κτημα διπλα στο εξοχικο σας? :p

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πουλανε, πουλανε! :D :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...