Σε τι χρησιμευουν οι χρωματιστες "βιταμινες" που πωλουνται στα pet shops;

Συζήτηση με θέμα Σε τι χρησιμευουν οι χρωματιστες "βιταμινες" που πωλουνται στα pet shops;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουλ 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μιλαω για τα σακουλακια με κιτρινη-κοκκινη-πρασινη σκονη που πωλουνται στα πετ σοπ για καναρινια..Ξερω πως μονο βιταμινες δεν ειναι αυτα τα πραγματα αλλα, τι ακριβως υποτιθεται πως κανουν; Γιατι τοσα διαφορετικα χρωματα; Βοηθανε στο να κανουν πιο εντονο το χρωμα των καναρινιων;:confused:

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τα ανθρακούχα αναψυκτικά όπως λεμονίτα, πορτοκαλάδα, κόκα τι ακριβώς κάνουν ?

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κακο στην υγεια μας :p
    Τελος παντων ρωταω αν αυτες οι βιταμινες λειτουργουν και ως χρωστικές και γιαυτο εχουν και διαφορα χρωματα..:)

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αν θες χρωστικες.. Θα αγορασεις χρωστικες.. :)

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν ανεφερα πουθενα οτι θελω χρωστικες, δεν δινω τετοια στα πουλια μου, πληροφοριακα ρωταω..Απλα παλιοτερα ειχα καναρινι κοινο κιτρινο το οποιο μετα απο καταναλωση τετοιας κοκκινης "βιταμινης" πηγε προς το πορτοκαλι και γιαυτο θελω να μαθω αν οντως τετοια σκευασματα επηρεαζουν το χρωμα του φτερωματος των καναρινιων ή οχι

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Είναι αδιευκρίνιστη η σύστασή τους ...χρωστικές, ζάχαρη, υποπροϊόντα αρτοποιίας.
    Τα διάφορα χρώματα είναι θέμα μάρκετινγκ ...η πορτοκαλί π.χ. πλασάρεται σα βιταμίνη με βάση το καρότο και η πράσινη σαν βιταμίνη με αγγούρι η μπρόκολο η οτιδήποτε άλλο σκαρφιστεί η εταιρία που τα διανείμει...Το ποσοστό όμως του καρότου η της πιπεριάς η του πράσινου λαχανικού επί τοις %, είναι αντίστοιχο με το ποσοστό πορτοκαλιού και λεμονιού στα ανθρακούχα ..

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στην αύξηση του τζίρου του καταστήματος.

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και το καταφέρνουν μια χαρά.

9. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Δεν τις δινιυμε αυτες παιρνιυμε συσκευασμενα επωνυμα για να ειμαστε ησυχοι ... για να μην σου βγαινει ακριβα μπορεις να παιρνεις πιο μεγαλες συσκευασιες απο το ιντερνετ εγω ετσι κανω και κατι γλυτωνω στο τελος!

Δωσε καροτα για χρωμα πιο πολλυ θα παρουν απο εκει απο οτι σε αυτα τα σακουλακια ..... απλα οταν δεν ξερεις τα παιρνεις γιατι ειναι οικονομικα

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σ'ευχαριστω Νασια μου,κι εγω πιστευω οτι ολα αυτα μονο καλο δεν κανουν.Αλλα δεν ενδιαφερομαι να αλλαξω το χρωμα σε καποιο καναρινι μου,ρωταω εντελως πληροφοριακα :)

11. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Ναι καλε σιγα μην μρ υτοκαροτο αλαεις χρωμα. Χαχα ετσι το ειπα ... καλλο βραδυ

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Πλακα πλακα καπου ειχα διαβασει οτι με καροτο και πατζαρι αλλαζουν οντως χρωμα :p

13. yannis-arta

yannis-arta PB New Member

γιατι δεν προτεινουν τα πετσοπ τις κανονικες τις υδατοδιαλυτες?

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ο χρωματισμός των καναρινιών αποτελεί από μόνος του μεγάλο και σοβαρό εκτροφικό κεφάλαιο... φυσικά όσα γράφω αποτελούν αποκλειστικά και μόνο τη προσωπική μου άποψη.
    Τα καναρίνια κόκκινου παράγοντα φέρουν ή καλύτερα έχουν γενετικά αυτά τα χαρακτηριστικά και απλώς με τις χρωστικές βελτιώνεται η ένταση του χρώματος. Ένα καναρίνι κίτρινο, αν του προσφέρεις χρωστική θα καταφέρεις να το κάνεις να έχει σε μερικά φτερά πορτοκαλί αποχρώσεις, καταστρέφοντας την εμφάνισή του.
    Οι "βιταμίνες" (κόκκινες κίτρινες κλπ) που υπάρχουν σε "χύμα" κατάσταση στα petshop χωρίς να έχουν ευθύνη τα καταστήματα αυτά για την ποιότητά τους, αποτελούνται από "αρτοσκευάσματα" που έχουν εμποτιστεί σε "έλαια", για αυτό και έχουν αυτή τη μορφή. Κανείς δεν γνωρίζει τη σύστασή τους και στατιστικά αποτελούν κακή διατροφή για τα πτηνά μας.
    Οι ποικιλίες των χρωμάτων έχουν να κάνουν καθαρά με το "marketing" των προϊόντων όπως και το λάθος όνομα (βιταμίνες) που τα κάνουν πιο εύκολα εμπορεύσιμα. Καλό είναι να αποφεύγονται μια και δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε και κανείς δεν γνωρίζει τις όποιες επιπτώσεις έχουν στην υγεία των πτηνών. Εγώ μάλιστα πιστεύω πως επιβαρύνουν το συκώτι τους.
    Αν πρέπει να χορηγήσετε βιταμίνες μπορείτε κάλλιστα να το κάνετε με φρέσκα φρούτα και λαχανικά, όπως μπρόκολο, πιπεριά, καρότο, μήλο κλπ
    Αν τώρα υπάρχει λόγος για χρωστικές ουσίες τότε καλύτερα να ανοίξουμε νέο θέμα που θα είναι και πιο ολοκληρωμένο....

15. manos

manos PB New Member

γεια σας φιλοι μου.μηπως ενοειτε αυτες τις βιταμινες?αυτες δινω στα καναρια μου χρονια τωρα χωρις προβληματα εδω στην ολλανδια.
    [​IMG][​IMG]

16. paulpaul

paulpaul PB New Member

Θα μπορουσα να φτιάξω βιταμινες μονος μου δλδ καροτο πιπερια και τέτοια ψυλοκομενα αλλα τι θα ριξω μεσα εκτος μ καροτο και πιπερια

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυγό και κάποιο δημητριακό ή παρασκεύασμα του ως βάση. Περισσότερα Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές

18. babis1974

babis1974 Banned

Έχω την εντύπωση οτι αυτές οι βιταμίνες δεν προσφέρουν αυτά που φαντάζεται ο αγοραστής. Ο βιταμίνες ειναι κάτι το πολυδιάστατο και πολυσύνθετο και λαμβάνονται απο τις τροφές. Το σίγουρο ειναι οτι αυτές οι βιταμίνες ειναι χημικές .

19. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να ξεχωρίσουμε για μια ακόμη φορά.... βιταμίνες είναι σκόνες ή υγρά που προστίθενται στο σιτηρέσιο των πτηνών μας για να τα βοηθήσουν. Αυτά τα κόκκινα, κίτρινα, πράσινα που κυκλοφορούν χύμα.... ως βιταμίνες..... είναι ακατάλληλα για τα πτηνά σκευάσματα, αμφιβόλου σύστασης και υλικών.

20. brand13

brand13 PB Member

Ναι φίλε μου αυτού του είδους οι ''βιταμίνες'' δεν πρέπει να δίνονται στα πουλιά για τους λόγους που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...