Σε τι χρησιμευει η ωοσκοπηση;

Συζήτηση με θέμα Σε τι χρησιμευει η ωοσκοπηση;, που ξεκίνησε από Δημητρης_Α, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Απρ 2009.

1. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

εγω δεν εχω κανει ποτε,δεν το θεωρω καθολου σημαντικο..το μονο που ειναι καλο ειναι οτι φευγει η αγωνια μας..τα αποτελεσματα θατα δουμε ετσι κιαλλιως..

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν για παραδειγμα τα αυγα που κλωσσαει το πουλι ειναι ασπορα γιατι να ταλαιπωρειται κλωσσωντας τα?Κανουμε ωοσκοπηση και αν ειναι ασπορα τα περνουμε και αφηνουμε το πουλι να προχωρησει σε επομενη γεννα.

3. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

μηπως της δημιουργησουμε στρεσ οτι της πειραμε τα αυγα??

4. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ωχ τι εγραψα??το μπερδεψα με τα πλαστικα αυγα.συγνωμη ναι καταλαβα τι λες οκ ευχαριστω.. α με την ευκαιρια τα πλαστικα γιατι τα βαζουμε στη θεση των κανωνικων???

5. xristosrs

xristosrs PB New Member

οταν κανει η καναρα ολα τα αυγα αφου σε καθε αληθινο που γεναει το αντικαθηστουμε με ενα ψευτικο τοτε τα βαζουμε ολα μαζι για να βγουν σε μια μερα

6. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ααα οκ.καλο αυτο.συμφερει ετσι??

7. xristosrs

xristosrs PB New Member

αυτο γινεται για να μην υπαρχει διαφορα στα πουλακια οταν το πρωυο βγει υο πεμπτο θα εχει αρκετη διαφορα κ γι αυτο βαζουμε πλαστικα αυγα.το εχεις δοκιμασει?

8. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

οχι ποτε.δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με την διαφορα τους.εχω καλους γονεις παντα και τα ταιζουν ολα γιαυτο χαχα.

9. xxx

xxx PB New Member

επίσης με την αφαίρεση των τζούφιων αυγών κερδίζεις μέρες στην αναπαραγωγική περίοδό τους!

10. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ναι καταλαβα.οκ

11. sainer

sainer PB New Member

δημητρη η ωοσκοπηση ειναι σημαντικη και αναγκαια.οταν δεις οτι τα αυγα ειναι ασπορα και τα αφαιρεσεις κερδιζεις χρονο και δεν ταλαιπωρεις τα πουλια σου βαζοντας τα να επωαζουν ασπορα αυγα.τα αυγα τα αντικαθιστουμε με ψευτικα για να γινεται η εκκολαψη των νεοσσων την ιδια μερα.διαφορετικα βγαινουν με 1 μερα διαφορα(αν και φετος εμενα βγαινουν σε πολλα ζευγαρια 2 την μερα)και οι νεοσσοι που ειναι πιο μικροι μποροι να μην τρωνε σωστα και να πεθανουν.ελπιζω να σε βοηθησα!

12. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

13. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ευχαριστω μου ελυσε καπ
    οιες αποριες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...