Σε τι ποσότητα να δίνω το ασβέστιο στα κοκατιλ;

Συζήτηση με θέμα Σε τι ποσότητα να δίνω το ασβέστιο στα κοκατιλ;, που ξεκίνησε από jim23, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Απρ 2016.

1. jim23

jim23 PB New Member

Καλημέρα σας!!!
    Λίγες μέρες πριν αγόρασα λίγο ασβέστιο για τα 2 κοκατιλ μου.
    Δυστυχώς δεν βρήκα υγρό στο φαρμακείο που πήγα και μου δωσανε ένα κουτί με 30 ανβραζοντα δισκία η κάθε ταμπλέτα 1000 mg περιέχει: 2263 mg ασβέστιο γαλακτικο γλυκονικό και 1750 mg ασβέστιο ανθρακικό που ισοδυναμεί με 1000 mg ασβεστίου (25 mmol ασβεστίου).
    Αυτά γράφει. Σε τι ποσότητα να δίνω το ασβέστιο στα κοκατιλ???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για ποιο λόγο θέλεις να του δώσεις ασβέστιο; Αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα;

3. jim23

jim23 PB New Member

Όχι απλώς σκέφτομαι να τα βάλω σε αναπαραγωγή και το ασβέστιο μου έχουν πει ότι διευκολύνει την θηλυκιά στην γέννα.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αφού θα ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία, να πάρεις σουπιοκόκαλο για να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί και ένα συμπλήρωμα ασβεστίου για πουλιά και ας μην είναι σε υγρή μορφή.

5. jim23

jim23 PB New Member

Ναι το σουπιοκοκαλο θα το βάλω αλλά οι ταμπλέτες ασβεστίου που πήρα κάνουν και σε τι ποσότητα νερού να τις βάζω?

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Οι ταμπλέτες που αγόρασες κάνουν για σένα όχι για τα κοκατίλ. Δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεσαι με αναλογίες για ένα προϊόν που έχει φτιαχτεί για ανθρώπινη κατανάλωση. Υγρό ασβέστιο για πουλιά υπάρχει στα πετ-σοπ.

Στα πουλιά χορηγούμε υγρό ασβέστιο υπο προϋποθέσεις, όχι συνέχεια. Πηγές ασβεστίου, όπως το σουπιοκόκκαλο, πρέπει να υπάρχουν μόνιμα στο κλουβί τους και αυτά θα δοκιμάσουν όταν το χρειαστούν..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...