Σε τι ηλικια να παρω το lovebird;

Συζήτηση με θέμα Σε τι ηλικια να παρω το lovebird;, που ξεκίνησε από harabudgie1, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Αυγ 2015.

1. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Σε τι ηλικια να παρω το lovebird; θα το παρω απο εκτροφεα.

σκεφτομαι περιπου 3 μηνων

2. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να πάρεις ένα μωρό που έχει απογαλακτιστεί και τρώει ήδη μόνο του (περίπου στους 3 μήνες που αναφέρεις)

3. harabudgie1

Ωραια ευχαριστω πολυ σισσυ.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κι αν θέλεις να περάσετε καλά... να έχει ταϊστεί στο χέρι... ώστε να είναι εξοικειωμένο με τους ανθρώπους.

5. harabudgie1

δηλαδη να του πω να το ταισει;;

6. misalouris

Ρωτάς μη ειδικό σε τέτοια θέματα και θα πρέπει να περιμένεις τους γνώστες..
    Νομίζω όμως πως ταΐζει όποιος έχει τις προϋποθέσεις για να το κάνει... και σίγουρα όχι κατ΄ εντολή...

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Κάποιοι εκτροφείς ταΐζουν στο χέρι και κάποιοι όχι. Αν σ΄ενδιαφέρει το πουλάκι που θ΄αγοράσεις να είναι ήμερο ώστε να μη χρειαστεί να το εξημερώσεις εσύ, θα πρέπει να ρωτήσεις τον εκτροφέα αν διαθέτει μωρά ταϊσμένα στο χέρι ή όχι.
    Φυσικά όλη αυτή η συζήτηση καλό είναι να προηγείται της συμφωνίας (ότι θα αγοράσουμε απ΄αυτόν...τον όποιο).;)

8. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

και εδω μπαίνει το θεμα αντισωμάτων για τα ταισμενα στο χερι πουλακια εγω τα μωρακια που κανουν τα ζευγαρακια μου και εχουν τα παιδια μου τα ταιζω στο χερι αλλα τα εχω στους γωνεις τους να ταιζονται και απο εκει και τα παίρνω μονο οταν ειναι ετοιμα να κανουν εξοδο απο τη φωλια ετσι πετυχαίνω υγιοι πουλακια αρα αν ειναι και λιγο αγριο σε ηλικια 3μηνων ειναι μια χαρα και εξημερωνετε αρκετα ευκολα.

9. misalouris

Η παράλληλη σίτιση (γονείς & εκτροφέας) που έχει αναπτύξει και ο Φοίβος στο άρθρο του Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting ... είναι κατά τη γνώμη μου απείρως καλύτερη από κάθε άλλη ... αν φυσικά επιζητούμε πολύ καλή υγεία αλλά και ήρεμη συμπεριφορά στα πτηνά μας.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...