Σε πόσο καιρό θα ντυθεί το καρδερινοκάναρο μου;

Συζήτηση με θέμα Σε πόσο καιρό θα ντυθεί το καρδερινοκάναρο μου;, που ξεκίνησε από jimmidedos, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 28 Σεπ 2014.

1. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Πόσο καιρο παίρνει να ντυθεί ένα καρδερινοκάναρο ρε παιδιά???ανυπομονώ να μεγαλώσει...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπομονή από μια δυο βδομάδες έως και πολύ περισσότερες ... υπομονή, όλα θα γίνουν.

3. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

ευχαριστώ Γιάννη...να ρωτήσω και κάτι άλλο.....πότε καθαρίζουν τελείως οι φωνές του????????μήπως ξέρεις????

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από μικρά ξεκινούν, αλλά το πότε ξεκαθαρίζουν και πότε στρώνουν το ρεπερτόριό τους εξαρτάται από το πουλί., Βιάζεσαι και τα πτηνά δε θέλουν βιασύνες... να τους δώσεις το χρόνο και θα σε εκπλήξουν ευχάριστα...

5. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Όντως ακούγομαι βιαστικός χαχααχαχα....Ίσως φταίει ότι δεν είχα ποτέ καρδερινοκάναρο μάλλον και ο συγκεκριμένος δείχνει να έχει πάρα πολύ καλές προδιαγραφές...

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τέλος Οκτώβρη λογικά θα έχει βαφτεί...εξαρτάται και από το πότε γεννήθηκε.

7. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Τέλος Όκτώβρη λες Νίκο...είναι περίπου τριών μηνών τώρα!

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Κάτσε μωρέ ...πολύ φρεσκαδούρα είναι ακόμη το κακόμοιρο ..θα σου αργήσει να ντυθεί...και μάλλον δεν θα περάσει εμφανή πτερόρροια φέτος. Λογικά να το περιμένεις από το τέλος Οκτώβρη και βλέπουμε ..Ακόμα όλο γκρίζο είναι ?

9. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

μόνο στην κοιλιά του έχει βγάλει λίγα καινούργια πούπουλα και σήμερα είδα ότι ξεκίνησαν να πέφτουν και πάνω απο τα φτερά του!

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Είναι μικρούλι πολύ! 3 μηνών περνάνε πτερόροια... Θα χρειαστείς κι άλλη υπομονή! :p

11. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

μικρούλι και ψευδίζει..αλλά με ξυπνάει κάτι πρωινά...:mad:

12. Ian32

Ian32 PB New Member

Πεντε μηνες απο τοτε που γεννηθηκε θα εχει τελειωσει και πτεροροια , παιζει ρολο ομως και η διατροφη.

13. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Έχεις κάποια διατροφή να μου προτίνεις Γιάννη? ευχαριστώ πολύ!

14. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

5Ο% μείγμα για καναρίνια, 50% μείγμα για Ιθαγενή και είσαι κύριος

15. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Ευχαριστώ! αυτό του δίνω και γώ...
    Τώρα όσον αφορά αυγά ή κάποιο χορταρικό???

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Στη διάρκεια της πτερόροιας 3-4 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό ή (σπιτική ή συσκευασμένη) αυγοτροφή και λαχανικά και φρούτα μέρα παρά μέρα. Μπανάκι αν το επιτρέπει ο καιρός και κάθε μέρα! Τέλος για να γίνει πιο γρήγορα η αλλαγή των φτερών χρειάζεται ένα μεγάλο κλουβί για να πετάει.

Το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο?

17. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Είναι δικής σου αναπαραγωγής; Αν ναι πόσα συνολικά έβγαλες και σε πόσες γέννες;

18. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Ευχαριστώ Αλίκη..κάπως έτσι το έχω με αυτήν την διατροφή..Το έχω σε εσωτερικό χώρο διότι Γιάννενα είναι εδώ έχει πολύ υγρασία...Και το κλουβί του είναι κανονικού μεγέθους..

19. jimmidedos

jimmidedos PB New Member

Γιώργο δεν είναι δικής μου αναπαραγωγής απο εκτροφέα το πήρα...Σύντομα θα πάρω κι άλλον ένα...;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...