Σε πόσες ημέρες θα μάθουν να τρώνε μόνα;

Συζήτηση με θέμα Σε πόσες ημέρες θα μάθουν να τρώνε μόνα;, που ξεκίνησε από apollong1, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 22 Μαρ 2016.

billoss1
Best Answer billoss1, 22 Μαρ 2016
Αυγο αυγοτροφη και γενικα μαλακες τροφες ψιλοτσιμπανε απο την 3 βδομαδα της ζωης τους.Τωρα σπορους αφου κλεισουν ενα μηνα ζωης περιπου...Βεβαια αυτο... Ολόκληρο το Post
  1. apollong1

apollong1 PB New Member

Για σας, μιαν μικρή ερώτηση θέλω να κάνο . Λυπών βγαίνουν τα πουλάκια από την φωλιά, μετά σε πόσες ημέρες θα μάθουν να τρώνε μόνα;

2. Best Answer:
    Post #313786 by billoss1, 22 Μαρ 2016
  3. billoss1

billoss1 PB New Member

Ψήφοι: 1
    Αυγο αυγοτροφη και γενικα μαλακες τροφες ψιλοτσιμπανε απο την 3 βδομαδα της ζωης τους.Τωρα σπορους αφου κλεισουν ενα μηνα ζωης περιπου...Βεβαια αυτο ειναι σχετικο αφου το καθε πουλι ειναι διαφορετικο.Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις να τα απομακρυνεις απο τους γονεις τους ακομη και αν τους δεις να τσιμπολογουνε σπορους..Επαθα και εμαθα....

billoss1, 22 Μαρ 2016
    Best Answer
  4. ianos

ianos Daily Active Member

Προσωπικά, τα αφήνω περίπου 40 ημερες με τον πατέρα τους, παρακολουθω και όταν ειμαι σιγουρος οτι τρέφονται απο μόνα τους σωστά, τότε τα χωρίζω.

5. apollong1

apollong1 PB New Member

Ωραία . Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου:thumbsup::)

Ωραία.Ευχαριστώ να σε καλά :thumbsup::)

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στην αρχή να έχεις διαθέσιμο αυγό, κεχρί σενεγάλης και μήλο, συν τους σπόρους φυσικά και να είναι μαζί κάποιος γονιός για συμπληρωματικό τάϊσμα.

7. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

30-35 μερες οι νεοσοι τρωνε μονοι τους αλλιως σιγουρεψου πως τρωνε πριν τους βγαλεις απο τους γονεις

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπαμπόθρεφτα!!! :p :p :p

9. ianos

ianos Daily Active Member

Παράδοξο: την ίδια κουβέντα έχω ακούσει άλλη μια φορά στη ζωη μου απο τη γυναίκα μου για το παιδι μας:
    Ε!, τι θα το κάνουμε ρωτώ, κανένα μαμόθρεφτο; Κι απαντά: Μαμόθρεφτο ποτέ, μπαμπόθρεφτο είναι ήδη!
    Καταλαβαίνεις, δεν είπα κουβέντα παραπάνω, αλλα ευτυχώς που η καναρα δε μιλάει, γιατι μάλλον κι αυτη τα ίδια θα λέγε.
    Και για να σοβαρευτούμε: εννοειται οτι θα τα αφήσω με τον πατέρα τους και μονο. Και για να ξεκουραστεί η θηλυκια και για να μην μου τα τσουρομαδησει άμα τσιρωσει η τρίχα της. Έχω ακούσει για κάτι φρικτά ξεμαλλιασματα που κάνουν οι θηλυκές στους νεοσσούς, να μας λείπουν λοιπόν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...