Σε πόσες ημέρες βγαίνουν οι νεοσσοί απο τα αυγα;

Συζήτηση με θέμα Σε πόσες ημέρες βγαίνουν οι νεοσσοί απο τα αυγα;, που ξεκίνησε από fodas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαϊ 2009.

1. fodas

fodas PB New Member

εχω ενα ζευγάρι gloster και μου εκαναν 5 αβγά.το τελευταίο αβγο το γεννησε πριν 11 μερες.πότε θα βγεί το πρώτο καναρινάκι.είναι η πρώτη φορα που τα βάζω.

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

το τελευταιο αυγο θα βγει σε 4 μερες περιπου τα αλλα που τα γεννησε πριν 15 μερες μερα με τη μερα θα βγουν..ειναι γονιμοποιημενα??

3. fodas

fodas PB New Member

να ρωτήσω... επειδή είναι η πρώτη φορα που τα βάζω γινεται να ειναι άσπορα και τα 5 ή δεν εχει σημασία???

4. fragos

fragos PB Member

Μπορεις να κανεις οωσκοπηση στα αβγα με ενα φακο.

5. fodas

fodas PB New Member

έχω βγάλει τον κάναρο.μόλις βγούν όλα τα μικρα να βάλω παλι μεσα τον κάναρο να τα ταίζει καλύτερα με την κανάρα???μου βγάζουν πρώτη φορά αβγα.εχει σημασία αυτό αν είναι άσπορα η με καναρινάκια μέσα?

6. fragos

fragos PB Member

γιατι εβγαλες τον καναρο ενοχλουσε την θυληκια?

7. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

και βεβαια μπορει ναναι ασπορα αλλα εξαρταται αν εχουν βατευτει αν ειναι υγιες το αρσενικο και το θηλυκο απο αποψη αν εχουν προβλημα γονιμοτητας..αν ταχεις δει να βατευονται εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να δεις μικρα...το αλλο θεμα ειναι πως και αν εχουν μικρα τα αυγα μπορει κατι να παει στραβα και να ψωφισουν μεσα στα αυγο αν δεν τα ζεσταινει καλα η θυληκια..

γιατι χωρισες τον καναρο???

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

fodas χωρίζουμε τον αρσενικό μονάχα αν παραστεί ανάγκη και δεν γίνεται αλλιώς, αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα δηλαδή. ;)

Μπορεί κάποια να είναι ένσπορα και και κάποια όχι. Δεν πάει να πει ότι όλα θα είναι άσπορα επειδή είναι πρωτάρα. Βασικό ρόλο παίζει και η διατροφική προετοιμασία μεταξύ των άλλων.

Ή και λόγω έλλειψης υγρασίας να μην μπορούν να σπάσουν το τσόφλι και να βγουν γι' αυτό βάζουμε μπανιέρα όταν πρόκειται να βγουν οι νεοσσοί (την τελευταία μέρα). ;))

9. fodas

fodas PB New Member

εγώ χώρισα τον καναρο γιατί και εδώ κοντά στο σπίτι μου ένα pet-shop τα έχει χωρίς καναρο μόλις βγαίνουν τα αβγά και μου είπαν κάποιοι άλλοι ότι θα τα κλωσάει καλύτερα.τώρα δεν ξέρω όμως αν μπορεί να τα ταΐσει μόνη τις η κανάρα...είμαι νέος στο θέμα και δεν ξέρω καλά.οι μέρες για να βγει το καναρίνι αρχίζουν από τότε που γεννήθηκε το τελευταίο αβγό ή από την άλλη μέρα???

10. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

απτη μερα που καθεται για τα καλα η θηλυκια στα αυγα...

11. fodas

fodas PB New Member

από το πρώτο αβγό καθόταν η θηλυκιά επάνω...όταν παω να δω την βλέπο παντα μέσα στην φωλιά...κάνει να καθαρίσω το κλουβί γιατί γέμισε ακαθαρσίες?

12. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν το κάνεις υπάρχει περίπτωση να αφήσει τα αυγά η κανάρα, αλλά μπορεί και όχι. Εξαρτάται την κανάρα και τον χαρακτήρα της. Εγώ πάντως θα απέφευγα να καθαρίσω το κλουβί κατά το κλώσσημα.

Παρακολούθησε και μια σχετική συζήτηση: https://petbirds.gr/threads/Καθαρισμός-κλουβιού-και-φωλιάς.12356/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  13. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

καλυτερα αστο να μην τα ενοχλησεις..το κλουβι και τη φωλια θαταν καλο να τα καθαρισεις οταν με το καλο βγουν τα μικρα απτη φωλια η οταν ειναι αρκετα μεγαλα.

14. fodas

fodas PB New Member

ακούστε λίγο.το τελευταίο αβγό το γέννησε την παρασκευή 15 μαιίου.κανονικά πότε πρέπει να μου τα βγάλει???

15. manos74

manos74 PB New Member

λοιπον ακου να σου πω φιλε μου αν θελεις να εχεις πολλι καλλα αποτελεσματα το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να περνεις καθε πρωι το καθε αυγο που εχει κανει η καναρα περνωντας τα 2 προτα και τα βαζεις την τριτη ημερα ολα μαζι παλι στην φολια ετσι ξερεις οτι ακριβος σε 14 ημερες θα βγουν τα προτα 3 πουλακια και ετσι θα εχουν μικρη διαφορα το προτο απο το τελευταιο

16. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Επρεπε ήδη να είχε βγάλει 3 και αύριο και μεθαύριο τα άλλα δυό.
    Ολα αυτά αν είναι 5 αυγά και είχε κάτσει απο το πρώτο αυγό ,όπως λές.

17. fragos

fragos PB Member

θα ΄πρεπε να στα βγαλει η σημερα η αυριο

18. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αν εχουν σπορο κοντευεις.μερα με τη μερα

19. fodas

fodas PB New Member

όταν βγούν τα μικρά και επειδεί θα έχουν διαφορά ημερών η κανάρα θα ταίζει τα μεγαλύτερα???

20. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αν ειναι καλη η καναρα σου θα τα ταιζει ολα..θα βοηθαει και ο αρσενικος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...