Σε ποσο καιρο λετε να ανεβει ο ζορζ στο χερι μου;

Συζήτηση με θέμα Σε ποσο καιρο λετε να ανεβει ο ζορζ στο χερι μου;, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Σεπ 2008.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

θα σας πρηξω λιγο τωρα πουειναι αρχη:D...ο ζορζ ειναι ενας κοκατιλ στην αρχη ασχολιομουν ολη την ωρα μαζι του ειχε φτασει να ανεβενει στο χεριμου και να τρωει (μια φορα εγινε αυτο)αυτο το καλοκαιρι ομως πηρα μια κουταβουλα και τους πρωτους μηνες ετρεχα απο πησω της...ετσι το χερι μου δεν εμπενε τοσο συχναστο κλουβι χθες ομως εβαλα το χερι μου και ο ζορζ οσο το χερι μου ηταν στα 15 εκατοατα μακρια του καθαριζε τα φτερα του και δεν ειχε προβλημα οταν ομως ητα πιο κοντα ανεβενε στα καγκελα και εφευγε...αργοτερα την ιδια μερα τουεδωσα με το χερι μου φριγανια(το αγαπιμενο του)και εφαγε λιγο...αν βαζω δυο φορες την μερα το χερι μου μεσα σε ποσο καιρο λετε να πηδηξη πανω μου?ποση ωρα να εχω το χερι μου μεσα?

2. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

αγγελε κανε λιγο υπομονη να ξανακερδισεις την εμπιστοσυνη του

3. giannis 7

giannis 7 Banned

Όλα τα πράγματα θέλουν υπομονή Άγγελε.Πρώτα πρέπει να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη σου.Θα ασχολείσε πιο πολύ μαζί του και θα του μιλάς με ήρεμο τόνο στη φωνή σου.Όχι απότομες κινήσεις και να του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου που του αρέσουν(εμένα ο δικός μου τρελένεται για σφηχτό κρόκο αυγού).Θα δεις με τον καιρό θα σε εμπιστευτεί και θα παιρνάτε ατέλειωτες ώρες μαζί!

4. Tania

Tania PB New Member

Παιδια πειτε μου γιατι θα τρελαθω τελειος γινεται να εκπαιδευσεις εναν παπαγαλο οταν ειναι στο ιδιο κλουβι;

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Στο ιδιο κλουβι με αλλον εννοεις?:confused:
    Μα που ο Αγγελος οτι εχει και δευτερο... ???:confused:

6. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ο ζορζ ειναι μονος στο κλουβι...

7. Tania

Tania PB New Member

Σε ποσο καιρο νομιζετε οτι θα ανεβει ο ζορζ στο χερι μου

Συγγνωμη μαλλον καταλαβατε λαθος.Εγω την ερωτηση την εκανα γιατι ενας φιλος μου προσπαθει να εκπαιδευσει 2 κοκατιλ μαζι.Και ειπα αφου μιλατε για κοκατιλ μηπως μπορειτε να μου λυσετε την απορια:confused:.

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ο φιλος σου προσπαθει να εκπαιδευσει δυο παπαγαλους που ειναι στο ιδιο κλουβι;

Ειναι λιγο δυσκολο να εκπαιδευσεις εναν παπαγαλο που συγκατηκει με καποιον αλλο παπαγαλο. Δεν προκειται να δεθει μαζι σου διοτι εχει την αβαντα του αλλου παπαγαλου.
    Καλο ειναι αν εχουμε παραπανω απο εναν παπαγαλο να τα εχουμε χωριστα εως οτου τα εκπαιδευσουμε (μετα μπορουμε να τα βαλουμε μαζι αλλα πρεπει να υπαρχει καθημερινη επαφη και με τα δυο πτηνα).
    Με αυτον τον τροπο γλιτωνουμε χρονο γιατι ο παπαγαλος ειναι μονος του και μπορει να συγκεντρωθει σε εμας γιατι δεν τον αποσπα ο αλλος παπαγαλος...ετσι μαθαινει πιο γρηγορα.

9. Tania

Tania PB New Member

Eυχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.Ειναι πολυ χρησιμη.

10. vasileia

vasileia PB New Member

τελιά τι έγινε Αγγελε?πως πάει η εκπαίδευση?;)

11. theo40gr

theo40gr PB New Member

φιλαρακο..αν ο παπαγαλος ηταν αντιβιωση θα μπορουσε καποιος να σου πει πρωι μεσημερι βραδυ για 10 λεπτα..αλλα επειδη δεν ειναι..και επειδη η αγαπη δεν εχει δοσολογια..ασχολησου παλι μαζι του οσο μπορεις..και αυτος θα στο ανταποδωσει...:)

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Θοδωρη και Βασιλεια ουαου!:D:beach_relax:
    Εκτος οτι το θεμα ειναι περσινο ο Ζορζ δυστυχως δεν ειναι πια μαζι με τον Αγγελο...:(

13. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τι λετε:eek:...
    ο ζορζ ειναι μαζι μου βεβαια!αλλα εχει και παρεα;))
    οποτε δεν προσπαθισα για παραπανω εξημερωση..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...