Σε ποσους βαθμους θερμοκρασια αντεχουν τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Σε ποσους βαθμους θερμοκρασια αντεχουν τα καναρινια;, που ξεκίνησε από giorgos6, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Δεκ 2014.

1. giorgos6

giorgos6 PB New Member

γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω μεχρι ποσους βαθμους μπορουν να αντεξουν τα καναρινια το χειμωνα σε εξωτερικο χωρο???

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Eξαρτάται ...τι ηλικίας είναι, πότε βγήκαν έξω, είναι σε καλυμμένη κλούβα, σε βορεινό μέρος, σε ρεύματα ?

3. patilas

patilas PB Member

Εμένα παντός καλυμενα από αέρα και μια ποιο μικρή απώλεια με βάση την εξωτερική θερμοκρασία..έχουν αντέξει μέχρι 2 βαθμούς κ 0 για αρκετές μέρες...

4. giorgos6

giorgos6 PB New Member

εγω 3 καναρινια και ειναι ολα περιπου 1,5 χρονων...τα εχω στο μπαλκονι μονιμα αλλα το βραδι τα σκεπαζω με σεντονι και με μια χοντρη κουβετα...λετε να παθουν τιποτα απο το κρυω?

5. patilas

patilas PB Member

Από το κρύο δεν ξέρω από οξυγόνο σίγουρα

6. giorgos6

giorgos6 PB New Member

απο οξυγονο δεν εχουν προβλημα γιατι αφηνω καποια σημεια που μπορουν και αναπνεουν

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχουν ή για την ακρίβεια κάποιοι φίλοι έχουν δημιουργήσει ειδικούς χώρους... κάτι σαν φοριαμός - ντουλάπι, που βάζουν μέσα τα κλουβιά τους και μπροστά κατά περίπτωση τοποθετούν σήτα για τα κουνούπια το καλοκαίρι ή plexiclass για το χειμώνα. Έτσι προστατεύουν τα πτηνά τους κατά περίοδο αλλά και από τα αρπακτικά.
    Συμπτωματικά πριν λίγο έβλεπα μια τέτοια κατασκευή και τη θυμήθηκα μόλις διάβασα το ερώτημά σου. Μπορείς αν θέλεις να πάρεις μερικές ιδέες από εδώ Κατασκευή για εξωτερικό χώρο | PetBirds και αν συνεκτιμήσεις πως είναι μια εξαιρετικά φθηνή κατασκευή όχι ιδιαίτερα πολύπλοκη και επιπρόσθετα εξασφαλίζει τα πουλιά σου σε κάθε καιρό....... ίσως μπεις στη διαδικασία να ετοιμάσεις μια παρόμοια.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016
  8. alicedros

alicedros PB Supporter

Που πέρασαν πτεροροια τα πουλάκια σου?? Σε εξωτερικό ή σε εσωτερικό χώρο ??

9. giorgos6

giorgos6 PB New Member

σε εξωτερικο χωρο!

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Τότε αν τα βάλεις σε μέρος που είναι προστατευμενα από τον αέρα και τα ρεύματα αέρα δε θα έχουν πρόβλημα!

11. giorgos6

giorgos6 PB New Member

εκει που τα εχω δεν τα χτυπαει ο αερας γιατι ειναι μπροστα ο τοιχος!

12. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Εγώ τα έχω έξω και το θερμόμετρο δείχνει 2 βαθμούς. Γνωστός μου έχει τα κλουβιά στο δέντρο για πολλά χρόνια με μόνο ένα σκέπασμα πάνω στο κλουβί για τη βροχή.

13. misalouris

Χιονίζει τώρα...δεν τα βάζεις κάπου μέσα? Κι άσε τι κάνει ο φίλος σου.

14. giorgos6

giorgos6 PB New Member

αυτες τις μερες που κανει κρυο τα βαζω μεσα αλλα οταν εχει 4-5 βαθμους τα αφηνω εξω!

15. psysonic

psysonic PB New Member

Και γω έξω το έχω αλλά σήμερα με 4 βαθμούς εξωτερική,το πήρα μέσα

16. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα ,όταν έχουν συνηθίσει να ζούν σε εξωτερικό χώρο και φυλαγμένα απο ρεύματα αέρα .
    Εδώ είναι με -2 ,Γενάρης νομίζω του 2007

17. giorgos6

giorgos6 PB New Member

στην περιοχη που μενω σπανια η θερμοκρασια κατεβαινει κατω απο το 0!

18. panos70

panos70 PB New Member

τοτε μην φοβασε , και στους 0 ειναι μια χαρα αρκει να μην βραχουν η τα χτυπαει καποιο ρευμα αερος , και φυσικα καλη τροφη

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Έμενα που ήταν καθολη τη διάρκεια της πτεροροιας σε εξωτερικό χώρο και όλο το χειμώνα αλλά εδώ και 10 μέρες που ήρθα στο εξοχικό τα έβαλα σε ένα δωμάτιο για να είναι πιο ασφαλή. Φυσικά υπάρχει διαφορά στη θερμοκρασία αλλά το δωμάτιο δεν θερμαίνεται. Όταν γυρίσω μπορώ να τα βγάλω έξω ή θα μου κρυωσουν όλα??

20. misalouris

Αν η διαφορές θερμοκρασίας του μέσα με το έξω είναι μικρές όχι αν είναι μεγάλες..... Επίσης πότε θα το κάνεις τώρα ή σε 2 μήνες?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...