Σενεγαλης η Αλεξανδρινο

Συζήτηση με θέμα Σενεγαλης η Αλεξανδρινο, που ξεκίνησε από takis1964, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Μαρ 2016.

Greek yorkshire
αν επιλεξεις να παρεις τωρα παπαγαλο θα σου προτεινα καποιον μικροσωμο. αν τον επαιρνες σε 10 χρονια θα σου ελεγα να διαλεξεις οποιον θες. Με ενα μικρο... Ολόκληρο το Post
  1. takis1964

takis1964 PB Member

Εχω εναν μικρουλη (5) τον Γιωργο που του αρεσουν πολυ οι παπαγαλοι και επισκεπτομαστε αρκετες Κυριακες τον χρονο το Αττικο παρκο για να δουμε και να χαιδεψουμε τους μπλε Μακαω !
    Τελευταια πριν 20 χρονια εναν Αλεξανδρινο παπαγαλο που τον ειχα παρει απο 2 μηνων αλλα τον χασαμε λογω ξεχασμενου απο τους γονεις μου ανοικτου κλουβιου ενα καλοκαιρι μετα απο 3 χρονια!
    Σκεφτηκα λοιπον μιας και εχω χωρο και ο μικρος αγαπαει τα ζωα να παρω εναν μεσαιο παπαγαλο στην αρχη σκεφτομουνα Αλεξανδρινο μιας και τον ειχα ,αλλα μετα ειδα και τον Σενεγαλης και μου αρεσε πολυ, επισης βρισκεται και ευκολοτερα απ οτι ειδα και εχει και πολυ καλα σχολια οσον αφορα την συνυπαρξη με μικρα παιδακια!!
    Διαβασα παλιο ποστ για Σενεγαλης απο περιοχη της Βαρης αλλα τιποτα παραπανω !
    Εχεται υποψιν καποιο εκτροφειο στην Αττικη για τους παραπανω ?Απο τιμες ειδα σε χρυση ευκαιρια τον Σενεγαλης στα 350 1.5 μηνων και καποιους αλλους στο νετ στα 400
    Εννοειται οτι δεν θελω να δωσω μια περιουσια!
    Καθε πληροφορηση δεκτη!

2. Best Answer:
    Post #312846 by Greek yorkshire, 17 Μαρ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

4. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Ο αλεξανδρινος ειναι πολυ πιο9 μεγαλος απο τον σενεγαλεζο,πιο φασαριοζος,θελει μεγαλυτερο κλουβι,μιλαει αν ασχοληθεις ενω ο σενεγαλεζος συνηθως μιμειται ηχους παρα μιλαει. Διατροφη ιδια πανω κατω, δεν ειναι απο τις ρατσες που ειναι επιρρεπεις στο μαδημα και εχουν φτερωμα που δεν βγαζει πουδρα (οπως στα κοκατιλ,ζακο,κοκατου κτλ) που ειναι επικινδυνη για αλλεργιες σε παιδια.Ο αλεξανδρινος ειναι πιο παπαγαλος αν μπορει να υπαρξει τετοια εκφραση,ειναι δηλαδη πιο επιβλητικο σαν πουλι ενω ο σενεγαλεζος ειναι μικροσωμο ειδος πολυ παιχνιδιαρικο. Ο αλεξανδρινος ειναι σχετικα φτηνο ειδος με τον σςενεγαλεζο να ειναι πιο ακριβος. Τις καλες εποχες η τιμη της σενεγαλης ηταν 450 ευρω ,τελευταια ομως σε αγγελιες εχουν κατεβει σε 250 και χαμηλοτερα.Πολλοι πια αναπαραγουν σενεγαλακια, αν ψαξεις στην καταλληλη εποχη θα βρεις σιγουρα. σου ειπα τα θετικα και τα αρνητικα τους , μπορεις να διαλεξεις πιστευω τι σου ταιριαζει

https://petbirds.gr/articles/Αλεξανδρινός-Παπαγάλος-psittacula-eypatria.391/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Αυγ 2016
  5. takis1964

takis1964 PB Member

Ευχαριστω για τις απαντησεις! ποτε ειναι καλη εποχη ?

Ειναι ενας απο Κρητη ομως ,που τον δινει 350 τον εχει στην Χ.Ε !

6. maria p

Ναι υπάρχει ένα εκτροφείο στην Κρήτη το έχω ακούσει, διαβάσει, δεν το ξέρω όμως, αλλά δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι κακό βέβαια. Περίμενε να σου πει κάποιος που ξέρει γνώμη.

7. Greek yorkshire

αν ψαξεις στην ΧΕ εχει και εναν στη γειτονια μου στο χαιδαρι με 220. Το θεμα δεν ειναι τοσο η τιμη, το θεμα ειναι να καταληξεις σε ποιο ειδος θα αφιερωσεις αρκετο χρονο απο την ρουτινα σου.Τι σου ταιριαζει και τι ταιριαζει καλυτερα στο προφιλ της οικογενειας για τα επομενα χρονια

8. takis1964

takis1964 PB Member

Το θεμα κουτα μεταφορα με πλοιο η κτελ το αποκλειω παντως :)
    Eπισης αποφασισα για Σενεγαλης λογω του μεγεθους και οτι ειναι παιχνιδιαρης! Τον βρισκεις και ποιο ευκολα!
    Ακομα η ελειψη πουδρας των φτερων ,κατι που δεν ηξερα, επαιξε σημαντικο ρολο λογω του μικρου στο σπιτι!

9. takis1964

takis1964 PB Member

121201_155964_x.jpg 121201_801183_c.jpg 121201_994226_x.jpg 121201_801183_c.jpg Ψαχνοντας στην ΧΕ βρηκα και εναν Red-Fronted Conure εξημερωμενο με τιμη 200 συζητησιμη ! δεν βρηκα ομως πληροφοριες για αυτον
    Βρηκα και τους Σενεγαλης στην XE !
    H απορια μου ειναι αν αφου λενε οτι οι παπαγαλοι δενονται με το ιδιοκτητη τους πως αντιδρα ενας παπαγαλος στα χερια αλλου ? Δεν θα ειναι επιθετικος? Μελαγχολικος?

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ψάχνοντας θα βρεις και πολλά ακόμη. Δεν δείχνεις κατασταλαγμένος. Μιας και δεν έχεις φαντάζομαι γνωστούς με διάφορα είδη παπαγάλων, δες και μερικά βίντεο, διάβασε κι όσα περισσότερα άρθρα βρεις σχετικά με το κάθε είδος. Ένα μόνο στοιχείο μπορεί να μαζεύεις απο κάθε άρθρο που θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ψάχνεις.

11. Φοίβος

Είναι πολύ ευπροσάρμοστα ζώα. Αυτό πληρώνουν.

12. takis1964

takis1964 PB Member

Σωστα δεν εχω κανεναν ,απο την αλλη ο καθε παπαγαλος εχει την δικη του προσωπικοτητα και αν τον παρεις δευτερο χερι μπορει να εχει αποκτησει καποιες ιδιοτροπιες! απο την αλλη ο καθε ενας ζηταει απο 200-400 για τα συγγεκριμενα ειδη και θα προσπαθησει να σε πεισει για το σωστο της επιλογης σου!
    αποτι καταλαβα ο Σενεγαλης ειναι ποιο παιχνιδιαρης πονηρος και δεν μιλαει ευκολα,ο κονουρας ποιο παπαγαλος μιλαει παιζει αλλα και φωναζει ! το ιδανικο να τους δεις απο κοντα και οποιος σου κανει κλικ!!

Επισης κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω .Απο τον παλιο μου παπαγαλο εχω ακομα το κλουβι του γυρω στο 1 μετρο υψος τετραγωνο το οποιο το εχω στην αποθηκη,ειδα οτι εχει πιασει στις κολλησεις λιγο σκουρια ! Υπαρχει καποιο τιπ ανακαινησης η παω για καινουργιο?

13. maria p

Σημασία έχει και η ηλικία του παπαγάλου. Έπειτα αν περνάει καλά μαζί σου θα σας μάθει.

Καλύτερα καινούργιο γιατί οι παπαγάλοι δαγκώνουν αρκετά τα κάγκελα.

14. Greek yorkshire

Ψήφοι: 1
    αν επιλεξεις να παρεις τωρα παπαγαλο θα σου προτεινα καποιον μικροσωμο. αν τον επαιρνες σε 10 χρονια θα σου ελεγα να διαλεξεις οποιον θες. Με ενα μικρο παιδι στην οικογενεια , μεχρι στιγμης γιατι μπορει να ακολουθησουν και αλλα, ο διαθεσιμος χρονος που θα εχεις για τον παπαγαλο θα μειωνεται δραματικα. Αν υπολογισεις διαβασματα, μετακινησεις στις διαφορες δραστηριοτητες του παιδιου (καρατε,κολυμβητηρια, κιθαρες,πιανα,γερμανικα,γαλλικα κτλ) γιατι σιγουρα κατι θα κανει περαν του σχολειου, δεν θα μπορεις να αφιερωνεις χρονο για καθαριοτητα ποσω μαλλον για ενασχοληση. Πολυ πιθανον σε μια τριετια να αναζητας εναν ακομα παπαγαλο συντροφο σε αυτον που εχεις η στην χειροτερη ,για το πουλι, περιπτωση, να το δουμε στην Χρυση ευκαιρια. Θ ασου ελεγα να προτιμησεις λοιπον ενα μικροσωμο ειδος ωστε να μην χρειαστεις τεραστιο κλουβι αργοτερα σε περιπτωση που οδηγηθεις να αγορασεις συντροφο στον παπαγαλο σου.Ολα αυτα σου τα γραφω καλοπροαιρετα γιατι εχω μεγαλη αρρωστεια με τους παπαγαλους αλλα καταλαβαινω οτι αυτην την περιοδο δεν μπορω να ειμαι συνεπης με ενα κατοικιδιο που θελει τοση καθημερινη ενασχοληση. Εσυ βεβαια ξερεις καλυτερα απο εμας τα μελλοντικα πλανα της οικογενειας και τον διαθεσιμο χρονο σου. Αν θελεις ριξε μια ματια και εδω, προκειται για ενα ειδος παπαγαλου που ειναι κονουρα μεν αλλα πολυ ησυχη, μικρη σε μεγεθος αλλα πιο αδυνατη απο τον σενεγαλης https://petbirds.gr/articles/Παπαγάλος-κονούρα-green-cheeked-pyrrhura-molinae.362/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  15. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Καλημερα.
    Καλυτερα να παρεις καποιο μωρακι που εχει απογαλακτιστει ωστε να μαθει κατευθειαν εσας και να τον "πλασετε" εσεις.
    Ενα μεγαλο σε ηλικια πουλι που απλα το δινει καποιος γιατι δεν μπορει να το εχει πλεον ή οτιδηποτε σιγουρα θα εχεξ δεθει με τον ιδιοκτητη του και στην αρχη θα ειναι καπως μελαγχολικο ισως και λιγο επιθετικο απεναντι σας..ισως λεω!!
    Διαβαζα τις προαλλες ενα θεμα εδω στο φορουμ που ειχε παρει καποιος εναν παπαγαλο "second hand" και ενω ειχε παεξ εκει να τον δει και ηταν πολυυυ καλος , ηρεμος, γλυκος κλπ μολις τον πηρε σπιτι ηταν αλλο πουλι.
    Λογικο κι ολας..σκεψου οτι ειναι σαν τα σκυλια.
    Βεβαια οτι και να παρεις διαβασε πολλες πληροφοριες γι αυτο το ειδος ,οηγαινε να δεις απο κοντα και γενικα θελει λιγο ασχολια.
    Το σιγουρο ειναι οτι ολα εχουν τη δικια τιυς γοητεια και οποιο και να παρεις θα ενθουσιαστεις.
    Επισης αν δεν αντεχετε τον θορυβο ξερω οτι καποια ειδη κονουρας φωναζουνε πολυ!!
    Καλη αποφαση, εδω θα ειμαστε να τα λεμε :)

16. takis1964

takis1964 PB Member

Συμφωνω σε αυτα που λες και ειναι στον προβληματισμο μου που έθεσα παραπανω

Μιας και διαβασα το λινκ ειδα οτι ειχες εναν πανεμορφο κονορα και επισης διαβασα απο καποιον οτι η τιμη του ειναι απο 250-500 φοβερα υψηλη δηλαδη για τον προυπολογισμο μου

17. Φοίβος

Eίναι πολύ μεγάλο το ποσό εως 500 ευρω που αναφέρεις, θα βρεις και στο κάτω όριο που λες γυρω στα 250. Επίσης ήσυχα δεν τα λες, φωνάζουν πολύ. :D

Κονουράκια πωλούνται κι αυτά της Πωλίνας και σε καλή τιμή. https://petbirds.gr/threads/Κονουράκια-αρσενικό-και-θηλυκό.26302/

18. takis1964

takis1964 PB Member

Ακουωντας την γνωμη σου και διαβαζοντας συνεχως : ) το ματι μου επεσε στους monk που ειναι πολυ εξυπνοι και παιχνιδιαρηδες και θα μπορουσα να παρω 2 να εχουν παρεα ,οταν θα ειμαστε απασχολημενοι με τα θεματα μας! Πως το βλεπεις! Επειδη το ειπατε ποιο πανω ,φυσικα ειμαι αναποφασιστος ειδικα οσο διαβαζεις! δεν παιρνω αυτοκινητο αλλα ζωουλες και σκεφτομαι και τους ασταθμιστους παραγοντες συζηγο - γυιο που θα τον -τους βλεπουν περισσοτερες ωρες! !

19. Dtse

Dtse PB New Member

Νομιζω οτι οι μονκ κανουν λιγο περισσοτερο θορυβο αν ειστε σε πολυκατοικία και επισης μηπως σας ενοχλει! Δεν ειναι μακαο αλλα Την εχει την φωνουλα του! Θα σου πει καλύτερά καποιος που εχει..

20. takis1964

takis1964 PB Member

Moνοκατοικια ο διπλα μου ειναι στα 50 μετρα κ μονο καλοκαιρι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...